Czy Orunia ma...najładniejsze elewacje?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2012-12-28 17:41:00

Przynajmniej dwie kamienice z Oruni zostaną zgłoszone do konkursu „Najładniejsza elewacja roku 2012”. Dzielnicę na pewno reprezentować będą: Dworcowa 8 i Trakt św. Wojciecha 75 AB.

- Te elewacje są naprawdę ładne. Kolory, ozdoby, wszystkie prace wykonane pod opieką konserwatora zabytków. Dlatego też zgłosiliśmy oba adresy do miejskiego konkursu, wstydu na pewno nie przyniosą. A czy mają szansę wygrać? Zobaczymy, konkurencja pewnie będzie mocna – mówi nam Elżbieta Kałużna, kierownik „Naszej Wspólnoty”, administratora, który na Oruni zawiaduje ponad 80 budynkami.

Organizowany przez miasto konkurs skierowany jest do Wspólnot Mieszkaniowych na terenie Gdańska. Zasadniczy warunek jest jeden: wspólnoty musiały w 2012 roku przeprowadzić remont lub modernizację elewacji swojego budynku, przynajmniej w zakresie elewacji frontowej. 

Tak też stało się na Dworcowej 8 (o remoncie pisaliśmy szczegółowo tutaj) i Trakcie 75 AB. W pierwszym przypadku modernizacja budynku pochłonęła ponad 160 tysięcy złotych. Nie były to pieniądze miejskie, na remont zrzucili się wszyscy mieszkańcy. - Dobrowolnie podnieśliśmy sobie fundusz remontowy i jako wspólnota wzięliśmy kredyt. Udało nam się jeszcze skorzystać z tak zwanej premii termomodernizacyjnej – opowiadali mi kilka tygodni temu mieszkańcy Dworcowej 8.

Oba oruńskie adresy spełniają również inny, postawiony w konkursie warunek. Zostały wybudowane przed 1990 rokiem. Nie są to również budynki spółdzielcze. To ważne, bo w konkursie spółdzielnie mieszkaniowe brać udziału nie mogą.

Mówiąc kolokwialnie, do zgarnięcia w konkursie jest w sumie 50 tysięcy złotych. To łączna pula nagród. Nie jest więc wykluczone, że zwycięskie wspólnoty dostaną mniej – będą musiały podzielić się pieniędzmi z innymi, wyróżnionymi adresami w Gdańsku.

Tak stało się przed rokiem (obecnie jest to czwarta edycja konkursu). Wtedy jury przyznało dwie równorzędnie nagrody po 20 tysięcy złotych: dla członków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Obr. Westerplatte 5 i dla członków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Asnyka 7. 10 tysięcy złotych otrzymała wspólnota mieszkaniowa budynku przy ulicy Turystycznej 5.
- W Gdańsku w 2011 roku wykonano w sumie 136 remontów elewacji budynków we wspólnotach mieszkaniowych z udziałem Gminy Miasta Gdańsk – przypomina Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Pieniądze trafią na konto zwycięskich wspólnot. Jej członkowie będą mogli oczywiście rozdysponować całą sumę według własnego uznania (np. spłacić część kredytu, zaciągniętego na remont kamienicy).

Wspólnoty mieszkaniowe, które chcą wziąć udział w konkursie, mają czas zgłaszać swoje budynki do 13 lutego. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się najprawdopodobniej tak jak przed rokiem, w drugiej połowie marca.

- W ostatnich latach Orunia nam pięknieje w oczach, ale nie wszyscy o tym wiedzą. A są tacy, którzy chyba nie chcą wiedzieć. My wykonaliśmy już szereg remontów budynków w różnych punktach dzielnicy - chociażby na Rejtana, Żuławskiej, Związkowej, Trakcie, Dworcowej. I planujemy kolejne, na przykład na Małomiejskiej, Ramułta, czy Grabowej - podsumowuje Kałużna.