Cykl „Ku lepszym i tańszym rozwiązaniom”, cz. 5

Autor: Inżynierowie, Data publikacji: 2013-01-08 10:56:00

Na drodze do „Mobilnych warsztatów technicznych” O pomyśle na Mobilne Warsztaty

Pomysł na organizację Mobilnych Warsztatów technicznych powstał na spotkaniach IKO – Koła Inżynierów i Pasjonatów Oruni, przy Stowarzyszeniu „Nasz Gdańsk”.  W projekt włączamy oruńskie szkoły, przedsiębiorców oraz gdańskie uczelnie wyższe o profilu technicznym. Warsztaty obejmują wydarzenia edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z dzielnicy Orunia – wizyty w przedsiębiorstwach i zapoznanie się ze specyfiką pracy z naciskiem na zawody o charakterze technicznym. Równolegle zaplanowano zajęcia laboratoryjne w placówkach edukacyjnych. Włączenie młodych osób w ciekawy sposób w naukę i technikę może być odpowiedzią na deficyt osób z wykształceniem technicznym w Polsce. Projekt ma również na celu stworzenie przestrzeni dla współpracy trójsektorowej, wzmacniania oferty edukacyjnej na Oruni oraz wymiany zasobów lokalnych, jako sposobu ma budowę silnej społeczności w dzielnicy. Za koordynację Warsztatów odpowiedzialne jest koło IKO.

Mobilne Warsztaty po partnersku

Mobilne warsztaty techniczne nie dzieją się w pustce. Angażujemy licznych partnerów i sojuszników, którym na sercu leży edukacja i promocja myśli technicznej wśród dzieci i młodzieży. W październiku 2012 miało miejsce zorganizowane przez IKO spotkanie przedstawicieli oruńskich szkół – SP 16, ZSPSiCh oraz biznesu – firmy „Cemet” i „Cemex”. W spotkanie zaangażowali się również radni miejscy p. Kazimierz Koralewski oraz p. Lech Kaźmierczyk oraz przedstawiciel Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej dr.hab.inż Marek Szkodo, prof. PG.  Na spotkaniu powołano zespół roboczy, który rozpoczął prace nad wprowadzaniem w życie idei Mobilnych Warsztatów Technicznych.

Pierwsze warsztaty – w plenerze, w zakładzie

Pierwsze działania warsztatowe w dzielnicy miały miejsce przy okazji otwarcia Kuźni Oruńskiej 13.10.2012. W ramach imprezy pani Ewa Skiba, działaczka IKO przeprowadziła pokaz obróbki bursztynu metodą tradycyjną. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników wydarzenia, którzy szczególnie upodobali sobie bursztynowe zwierzątka.

Z kolei 29.10.2012 odbyła się pierwsza techniczna wizyta studyjna. Grupa 18 uczniów klasy VIB Szkoły Podstawowej nr 16 odwiedziła hale produkcyjne przedsiębiorstwa „CEMET”, produkującego urządzenia wyposażenia wież wiertniczych. Mali goście byli pod wrażeniem wielkich urządzeń i konstrukcji, a uczestnicząca kadra pedagogiczna zapowiedziała kontynuację działań w ramach Mobilnych Warsztatów w roku szkolnym

A na deser e-warsztaty

Obiecująco rozwija się również współpraca nawiązana z przedstawicielem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG dr inż. Patrykiem Jasikiem w ramach projektu PG "E-doświadczenia".  Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów szkól podstawowych i gimnazjalnych naukami ścisłymi. Więcej o projekcie na stronie: http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl .

Co dalej z Mobilnymi Warsztatami Technicznymi?

Prace nad kolejnymi spotkaniami, wycieczkami i warsztatami laboratoryjnych trwają. Zamysłem IKO jest, aby współpraca między szkołami a przedsiębiorcami oruńskimi miała charakter naturalny i trwały. Zespól roboczy będzie również precyzować wnioski oraz propozycje do władz samorządowych i administracyjnych miasta Gdańska poszukując wsparcia i pomocy dla realizacji działań.  Za cel stawiamy sobie pracę z dziećmi i młodzieżą nad rozbudzaniem naukowej ciekawości i pasji do twórczego rozwoju w młodych umysłach. Czy może być coś ważniejszego?

IKO  Orunia