Szykują się zmiany w Parku Oruńskim

Autor: f.botor, Data publikacji: 2009-09-18 14:50:00

Na razie powstał tylko plan koncepcyjny, ale jeszcze w tym roku mają ruszyć prace nad projektem przebudowy Parku Oruńskiego.

Nie tylko plac zabaw

Wstępnie o zmianach wspomnieliśmy już przy okazji materiału o placach dla dzieci. Plan rewitalizacji na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni przygotowało konsorcjum firm Grontmij Polska z Poznania i Pracownia Projektowa Dom i Ogród z Bydgoszczy. Idea rewitalizacji ma zbliżyć park do kształtu z 1860 roku, przy maksymalnym zachowaniu istniejącej szaty roślinnej. Zmianie ma ulec układ ścieżek i chodników. W ten sposób powstaną dodatkowe, kameralne place wypoczynkowe z ławkami i rzeźbami. Pomiędzy stawami planuje się wybudowanie dużej altany parkowej, która ma być miejscem wypoczynku, ale też będzie można na niej organizować koncerty, np. niewielkich zespołów muzyki kameralnej. Poza parkiem, na łąkach za Wzgórzem Łez, mają powstać tzw. murawy wypoczynkowe. Tak jak pisaliśmy już, mieszczące się obok Dworku tereny nieistniejącego już ogrodnictwa mają zostać zagospodarowane. Mają nawiązywać do dawnego ogrodu kwaterowego i stworzony zostanie tu system placów zabaw dla dzieci. Oprócz różnych urządzeń zabawowych dla dzieci ma tu powstać wysoka na 6 metrów góra saneczkowa. Dla najmłodszych dzieci i ich mam zaprojektowano osobne, odgrodzone miejsce. Ciekawym pomysłem jest stworzenie tam również miejsca, w którym będzie można posadzić drzewo, w celu upamiętnienia urodzenia się dziecka. Miejsce to ma nosić nazwę Parku Dzieci. Oczywiście, rozstaw drzew i dobór gatunku będzie narzucony, żeby nie wprowadzać chaosu.

Odpoczynek i edukacja

Wzdłuż Potoku Oruńskiego na ul. Raduńskiej ma powstać wprowadzenie dla ścieżki rowerowej, a na Górze Glinianej ma powstać ścieżka zdrowia dla dorosłych i młodzieży.
Idąc dalej, dawna wozownia ma być przerobiona na szalety oraz małą cukiernię. Przed parkiem powstać ma nowy parking. Remontu doczeka się również zaniedbana, zabytkowa lodownia.
Wszystkie istniejące nawierzchnie mają być przebudowane, a sam park ma być doświetlony. Dobudowane także zostaną nowe kładki przez staw dolny i strumyk.
Park będzie mógł się poszczycić piękną bramą, która swoją budową będzie nawiązywać do przedwojennej. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa skarp widokowych, m.in. przy lodowni i nad stawem górnym.
Prawda, że to wszystko brzmi pięknie? Ale to nie koniec zmian. Na miejscu straszącego dzisiaj betonowego placu ma powstać... muszla koncertowa, na którą opiekę obejmie Dworek Artura. Mają tu odbywać się koncerty muzyki poważnej i kameralnej. Występować będzie m.in młodzież z trójmiejskich szkół muzycznych i baletowych. Muzyka ma tworzyć całość estetyczną z parkiem i nie przeszkadzać miejscowemu ptactwu. Nowy park ma także spełniać rolę edukacyjną w postaci ścieżki historyczno-przyrodniczej z tablicami przybliżającymi zagadnienia z zakresu historii parku i związanych z nim legend. Będą mogły także odbywać się plenerowe lekcje dendrologii, które uatrakcyjnią zajęcia z biologii, ponieważ drzewa będą opisane osobnymi tabliczkami. To również ukłon w stronę historii – w ten sposób nawiązuje się do idei dawnego ogrodu botanicznego.

Czekamy na piękniejszy Park

Jak na razie te zmiany to część tzw. planu koncepcyjnego. Projekt ma dopiero powstać, prace budowlane rozpoczęłyby się najwcześniej w przyszłym roku. Środki na remont ma przekazać Gminny Fundusz Ochrony Środowiska. Zarząd Dróg i Zieleni liczy także na wsparcie sponsorów i darczyńców oraz Unii.

Renowacja byłaby bardzo ważna dla samej Oruni. Zmianom w Parku na pewno towarzyszyłaby akcja promocyjna oraz zainteresowanie mediów trójmiejskich. To bardzo ważne, gdyż często nawet sami mieszkańcy Oruni, nie mówiąc o reszcie gdańszczan, nie wiedzą lub zapominają o klejnocie, jakim jest Park Oruński.