Autor: Rada Osiedla, Data publikacji: 2013-02-18 14:29:00
Po niedawnej rezygnacji Justyny Thielmann z funkcji Przewodniczącego, Radni Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce musieli wybrać nowego „lidera”. Na spotkaniu dyskutowano także m.in. o kształcie tegorocznego budżetu, reorganizacji dyżurów oraz o uchwale śmieciowej.
W ostatni wtorek 12 lutego po raz trzeci w tym roku Radni Osiedla zebrali się na Sesji w „Gościnnej Przystani”. Zanim doszło do wyboru nowego Przewodniczącego, poruszono kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich był podział tegorocznego budżetu Rady Osiedla.
Budżet już pokrojony.
61 884 zł - tyle środków finansowych w 2013 roku otrzymała do dyspozycji Rada Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce (to o 1 500 zł mniej niż rok wcześniej). Początkowo plany budżetowe zostały rozpisane na dwie części: Budżet „A” i Budżet „B”. Pierwszy z nich zawierał projekty, które na pewno będą realizowane zaś drugi pomysły do dodatkowego przedyskutowania. Po ich zsumowaniu kwota znacząco przewyższała środki do dyspozycji. Radni zdecydowali się ograniczyć finansowanie części projektów, by jak najwięcej pomysłów można było zrealizować. Ostatecznie budżet wygląda następująco:
Wydział Edukacji:
Zarząd Dróg i Zieleni:
Inne:
Formalnie budżet zostanie zatwierdzony uchwałą w środę 20 lutego na najbliższej Sesji Rady Osiedla. Wiele wskazuje na to, że nie będą wprowadzane większe zmiany.
Ryczałt, powierzchnia czy metoda osobowa?
Od kilku miesięcy w każdej gminie w Polsce pada to samo pytanie - jak naliczać wysokość „opłaty śmieciowej”. Media podały, że w Gdańsku za odpady płacić będziemy zależnie od powierzchni mieszkania. Tę metodę odrzuca m.in. Wrzeszcz, ale nie mieszkańcy Oruni. Dwa tygodnie temu na skrzynkę mailową Rady Osiedla trafił wniosek od grupy mieszkańców popierających metodę osobową i powierzchniową. Ich „głos” zostanie przedstawiony Radnym Miasta.
Nowa „miotła”…
Tego samego dnia Radni wybierali nowego Przewodniczącego Rady. Funkcja ta jest ważna, ponieważ ta osoba odpowiada za organizację pracy w Radzie. Na to stanowisko zgłosiło się trzech kandydatów. W tajnym głosowaniu największą liczbę głosów (8) otrzymał Roman Itrich, a jego kontrkandydaci Maciej Kochanowski i Bartłomiej Niziołek odpowiednio 3 i 1 głos. Nowy Przewodniczący zapowiedział reorganizację pracy w Radzie na bardziej efektywną.
Dyżury wspólne z Radnymi Miasta.
Pierwsze próby reorganizacji już są widoczne za sprawą działań Agnieszki Bartków, Przewodniczącej Zarządu Osiedla. W każdy poniedziałek między godziną 17 a 18 w Gościnnej Przystani wspólnie z Radnymi Osiedla dyżurować będą Radni Miasta. Ma to pozytywnie wpłynąć na komunikację i współpracę między jednostkami samorządu.
Najbliższa Sesja odbędzie się 20 lutego (środa) w Gościnnej Przystani o godzinie 18. Oprócz zatwierdzenia budżetu poznamy planowane działania w roku 2013.