Kto nam wywiezie śmieci?
Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2013-03-29 18:45:00
Nie PRSP, a inna firma złożyła najtańszą ofertę na wywóz śmieci w „oruńskim”, pierwszym sektorze. Do wyłonienia „zwycięzcy” jeszcze daleko, ale wiceprezydent Lisicki mówi nam: to cena zaważy na naszym wyborze.
Jeżeli tak będzie w istocie, to od lipca śmieci mieszkańców Oruni i Św. Wojciecha(a także Olszynki, Chełmu, Wzgórza Mickiewicza, Górek Zachodnich) będzie wywozić konsorcjum firm: FB Service S.A (lider konsorcjum) z hiszpańską Cespa Compania Espanola oraz pomorskie przedsiębiorstwo Komunal Ekspress Edmund Jednac.
Konsorcjum zaproponowało w sektorze numer jeden cenę za swoją usługę: 9,5 mln złotych. I 85,59 zł za wywóz tony odpadów. Według urzędników, jest to oferta najtańsza. O sektor numer jeden walczy również PRSP, dotychczasowy lider tej branży na rynku gdańskim.
Przypomnijmy, w całej sprawie chodzi o tak zwaną ogólnopolską reformę śmieciową, w której to mieszkańcy zostali pozbawieni prawa wyboru firmy, która wywiezie ich śmieci. Teraz będą o tym decydować urzędnicy. Dlaczego? Kilka miesięcy temu odpowiadał nam na to pytanie wiceprezydent Maciej Lisicki.
Gdańsk, decyzją radnych, został podzielony na 6 sektorów. Pierwszy z nich, „oruński” liczy sobie ponad 77 tysięcy mieszkańców i jak wyliczyli urzędnicy: są tutaj 7574 punkty adresowe.
Wiceprezydent Maciej Lisicki zwraca uwagę, że przedstawione przez firmy oferty są dużo tańsze niż spodziewali się urzędnicy. - Łącznie jest nawet o 20 milionów taniej. Co to oznacza? Opłata za śmieci będzie mniejsza.
Pod koniec lutego, gdańscy radni przegłosowali, że od lipca mieszkańcy miasta będą za wywóz śmieci płacić miesięcznie 66 groszy za każdy metr kwadratowego ich mieszkania. Jak teraz zmieni się ta opłata? - Myślę, że w kwietniu będziemy już mogli odpowiedzieć na to pytanie – odpowiada Lisicki.
O tym, które z firm wygrają przetarg przekonamy się najprawdopodobniej w kwietniu.
Czy wspomniane wyżej konsorcjum będzie wywozić śmieci na Oruni i w jej okolicach? - Cena jest dla nas bardzo ważna. Oczywiście oferty muszą być przygotowane bez żadnych błędów. Ale z tego co się orientuję na dzień dzisiejszy, wszystkie oferty zostały wstępnie ocenione na bezbłędne – komentuje wiceprezydent.
Wspomniane konsorcjum złożyło też najniższą ofertę w sektorze drugim (to m.in. Stogi, Przeróbka, Nowy Port) i czwartym (Przymorze, Zaspa). PRSP przedstawił najniższą ofertę w sektorze trzecim (m.in. Brzeźno, Wrzeszcz) i szóstym (m.in. Piecki Migowo, Suchanino i Ujeścisko). Z kolei w sektorze piątym (m.in. Żabianka) najniższą ofertę przygotowała firma Remondis.
Z firmami, które wygrają przetarg, zostanie zawarta umowa na dwa lata i trzy miesiące.