Zachowaliśmy się po sąsiedzku - relacja z XXVI Sesji Rady Osiedla

Autor: Rada Osiedla, Data publikacji: 2013-05-01 18:35:00

Kolejna korekta budżetu, zmiana trasy linii autobusowej 123, dyskusja o priorytetach do przyszłorocznego budżetu miasta, sprawy bieżące i zgłoszone przez mieszkańców oraz gość z sąsiedniej jednostki - Jadwiga Kubik, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Olszynka. Tak w wielkim skrócie można by opisać trwającą blisko 2 godziny Sesję Rady Osiedla.

Tematem otwierającym spotkanie była korekta budżetowa. Radni zdecydowali się zrezygnować z projektu „Młody Obywatel” na rzecz seniorów. Za przeniesione środki zakupione zostaną bilety do Filharmonii. O szczegółach poinformujemy na przełomie maja i czerwca bieżącego roku.

Drobna zmiana dotyczyła również oruńskiej Kuźni. Zrezygnowano z zakupu gabloty na memorabilia, a w zamian zwiększono budżet na zakup systemu wystawienniczego. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Co z tym 123?

O wiele trudniejsza była dyskusja o zmianie trasy linii 123. Jadwiga Kubik, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Olszynka przekonywała do ponownego poparcia zmiany trasy wspomnianej linii, by ta jeździła w głąb jej jednostki. Autobusy jechałyby więc ulicami: Miedza - Łanowa - Wspólna, wydłużając trasę o ok. 3-5 minut.

Opinia RO wymagana jest przez Zarząd Transportu Miejskiego. Radni pozytywnie wypowiedzieli się już we wrześniu 2012 roku, ale rzekome protesty mieszkańców (ZTM nie potrafił tego udowodnić) wstrzymały planowane zmiany. Ostatecznie wraz z pozytywną opinią wydaną przez RO Orunia-Św. Wojciech-Lipce autobusy nową trasą pojadą już 11 maja.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że oprócz poparcia dla projektu zgłoszonego przez RO Olszynka, radni przedstawili również swoje postulaty. W zamian za wydłużenie trasy, część kursów ma jechać bezpośrednio na Orunię (nie zjeżdżając na Olszynkę). Jednocześnie nie wydano zgody na rozdzielenie kursów tj. podział na dwie linie, gdzie jedna miałaby jechać wyłącznie na Olszynkę, a druga wyłącznie na Orunię, jeśli nie zachowa się obecnej częstotliwości kursowania.

Parki, ulice, schody… 2014?

Następnym tematem była jakże ważna dyskusja na temat priorytetowych zadań dla Jednostki Pomocniczej do ujęcia w projekcie budżetu miasta w roku budżetowym 2014. W skrócie, każda Rada Osiedla czy Dzielnicy ma możliwość przedstawienia najważniejszych działań/inwestycji, które ich zdaniem powinny zostać wykonane w kolejnym roku.

RO Orunia-Św. Wojciech-Lipce stosowną uchwałę podejmie 22 maja, kiedy to zaplanowana jest kolejna sesja. Na dzień dzisiejszy planuje się ująć takie projekty jak: utwardzenie ulic Smolna, Daleka, Przybrzeżna, Zawiejska, remont ciągu Piaskowa- Granitowa- Perłowa, budowę schodów Rubinowa-Platynowa czy rewaloryzację Parku Oruńskiego.

Do 12 maja zarówno radni jak i mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia swoich propozycji w trakcie dyżuru lub mailowo na adres info@radaosiedlaorunia.pl

Uspokoić Świętego Wojciecha

Pod koniec poruszano kwestie bieżące lub wniesione w ostatnim czasie przez mieszkańców. Jedną z nich było zapytanie mieszkanki ze Św. Wojciecha w sprawie zastosowania progów zwalniających na „starym” Trakcie św. Wojciecha. Radny Mateusz Korsztun zaproponował wprowadzenie „strefy 30” zwężenie jezdni w okolicy poczty w celu wydzielenia miejsc parkingowych oraz zastosowanie wyniesionego przejścia lub progów wyspowych na przejściu w pobliżu szkoły.

Zapytanie zostało przekierowane do Zarządu Dróg i Zieleni, który ma wstępnie rozpoznać, jakie rozwiązania można zastosować na „starym” Trakcie i jakie byłyby ich koszt. Oczywiście ewentualne wprowadzenie elementów uspokajających ruch zostanie skonsultowane z mieszkańcami.

Oprócz wspomnianych tematów Radni relacjonowali co działo się na Komisjach Rady Miasta, dyskutowali na temat zbliżających się imprez (Pchli Targ, Dni Sąsiada w Św. Wojciechu, XV Wielki Festyn Rodzinny) oraz zamknęli temat nasadzenia rekompensacyjnego po wycince PKP w zieleńcu przy ul. Związkowej.