XCOR - wenezuelski zespół wokalny w Stacji Orunia

Autor: Stacja_Orunia, Data publikacji: 2013-05-10 15:45:00

W poniedziałek 20 maja o godzinie 18.00 w Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9 odbędzie się koncert wenezuelskiego zespołu wokalnego XCOR. Przed koncertem w godzinach 15.00-17.00 odbędą się warsztaty wokalne. Wstęp na koncert i warsztaty jest bezpłatny.

W poniedziałek 20 maja o godzinie 18.00 w Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9 odbędzie się koncert wenezuelskiego zespołu wokalnego XCOR. Przed koncertem w godzinach 15.00-17.00 odbędą się warsztaty wokalne.

Wstęp na koncert i warsztaty jest bezpłatny.

Wenezuelski zespół wokalny XCOR składa się z pięciu mężczyzn, wykonujący muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe. Od 1996 roku grupa śpiewa à cappella dla publiczności o różnorodnych gustach muzycznych.

W repartuarze zespółu znajdziemy utwory stanowiące egzotyczna mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae, a nawet rock.

Zespół występował w najbardziej znaczących teatrach i salach w Wenezueli, między innymi w teatrze Teresa Carreño w Caracas, teatrze Stone w La Llovizna Park, a także w Muzeum Sztuki Współczesnej Sofia Imber w Caracas.

Zespół nagrał 5 płyt CD. XCOR odbył tournée po Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze i Polsce.

W roku 2012 La Banda XCOR przybyła do Polski na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT  i odbyła kolejną artystyczną podróż, tym razem po polskim wybrzeżu. Każdy ich koncert gwarantował salę pełną publicznością, którą włączona do zabawy przy latynowskiej muzyce nagradzała artystów gromkimi brawami. Z czasem słuchacze zaczęli podróżować za zespołem i kibicować mu w kolejnych wystąpieniach.

“(...)Warunki głosowe niczym orkiestra, samowystarczalni wokalnie i instrumentalnie – nie chce się wierzyć, ale to „tylko” 5 Wenezuelczyków z zespołu XCOR, którzy przybyli do Europy po raz pierwszy. Tym bardziej jest to znaczące, że  właśnie w Polsce na Pomorzu można było usłyszeć ten znakomity zespół. Swoim fenomenalnym wykonaniem salsy (utworom towarzyszyła choreografia), rodzimych gatunków muzycznych, czy wreszcie przebojów Boba Marleya i Michaela Jacksona, muzycy porywali słuchaczy, co przekładało się na owacje na stojąco...”

Internetowy portal informacyjny http://www.murowana-goslina.pl/z dnia 2012-05- 14

„Wspólne śpiewanie, niesamowity entuzjazm oraz efektowne zabawy głosem - to wszystko usłyszeć można było podczas kwidzyńskiego koncertu grupy wokalnej „Xcor” z Wenezueli... Występ „Xcor” zauroczył widownię kwidzyńskiego teatru. Na początek grupa z Wenezueli przywitała się z Kwidzynem wiązanką hitów Michaela Jacksona zaśpiewanych a capella.    „Xcor” nie używa bowiem żadnych instrumentów, co nadawało wykonywanym utworom dodatkowego smaczku. Zespół zaprezentował zarówno utwory śpiewane w Wenezueli czy też Kolumbii, jak również dobrze znane hity Boba Marleya czy też Cindy Lauper…”.

Kurier Kwidzyński z dnia 2012-05-23

SKŁAD Zespołu XCor Mérida, Wenezuela

Alejandro Level Briceño – Lider zespołu

Guillermo J. Mejía - Contratenor

Alejandro José Fleitas Sánchez - Tenor

Juan Bautista - Baryton


Eliezer Arrieche – Bas

Warsztaty wokalne zespołu XCor

Warsztaty przyprowadzi lider zespołu Xcor, Alejandro Level Briceño, który w programie warsztatów skupi się głównie na nauce naśladownictwa dźwięków wydawanych przez instrumenty. Grupa Xcor będzie zespołem roboczym.

Warsztaty perkusji wokalnej i głosowej imitacji instrumentów
Warsztaty poświęcone będą nauce podstawowych sztuczek perkusji wokalnej, podstawowych zagadnień związanych z naśladownictwem instrumentów przez głos a także techniki wykorzystania mikrofonu, która powoduje, że wydawany dźwięk brzmi jak trąbka, gitara, bas, czy perkusja. Każde teoretycznie przedstawione zagadnienie zostanie dokładnie pokazane i przećwiczone razem z uczestnikami warsztatów, a na końcu cała grupa wykona popularną pieśń karaibską bez wykorzystania instrumentu muzycznego innego niż głos ludzki.

Podczas warsztatów uczestnicy przekonają się jakiej radości może dostarczyć nowoczesna technika a cappella.

 

Stacja Orunia / Dworek Artura GAK

ul, Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk

tel 58 306 66 76 w. 37