Tych adresów nikt nie chce kupić

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2013-11-15 17:41:00

Pierwsze, zakończone wczoraj i przedwczoraj przetargi na kupno dwóch budynków na Oruni – byłego komisariatu i dawnej policyjnej bursy – pozostają nierozstrzygnięte. Nie zgłosił się ani jeden zainteresowany.

Dwa oruńskie budynki, były komisariat przy Gościnnej 1 i dawna bursa policyjna przy Trakcie św. Wojciecha 113, czekają na nowego właściciela.

Póki co właścicielem jest Skarb Państwa, który postanowił pozbyć się obu miejsc. Pod koniec zeszłego roku ruszyła procedura przetargowa, którą nadzoruje Agencja Mienia Wojskowego.

Budynek na Gościnnej wyceniono na 1,3 miliona złotych, adres na Trakcie – na 2,5 miliona złotych. 13 i 14 listopada odbyły się pierwsze przetargi. Nie pojawił się jednak ani jeden potencjalny kupiec. - Nikt nie wpłacił wymaganego wadium. Oba budynki wciąż pozostają niesprzedane – mówi nam Małgorzata Golińska, rzecznik AMW.

Kolejne przetargi odbędą się w przyszłym roku. W przypadku budynku przy Gościnnej, cena wywoławcza powinna pozostać ta sama. Być może zmniejszy się cena kamienicy na Trakcie św. Wojciecha. 

Co ciekawe, kiedy we wrześniu pisaliśmy o opisanych wyżej przetargach, na naszym profilu facebookowym pojawiła się ciekawa dyskusja. Nie brakowało osób, które namawiały oruniaków do... „zrzucenia się” na zakup budynku przy ulicy Gościnnej. I choć takie propozycje brzmią raczej żartobliwie, pojawiły się konkretne wyliczenia. Około 81 złotych musiałby wpłacić każdy oruniak, by 16 tysięcy mieszkańców dzielnicy uzbierało wymaganą sumę 1,3 miliona złotych.

Te liczby pozostaną najprawdopodobniej tylko na papierze, ale pytanie wydaje się otwarte: co tak naprawdę powinno stać się z budynkiem przy Gościnnej 1? Jeżeli w kolejnych przetargach nikt nie kupi byłego komisariatu, to ta istotna lokalizacja na Oruńskiej Starówce pozostanie w żaden sposób niezagospodarowana. Byłaby to chyba strata dla całej dzielnicy, która ma sporą szansę na pozyskanie pieniędzy na rewitalizację.