Mecz otwarcia jeszcze w tym roku

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2013-11-29 15:17:00

Drobne niedoróbki, które na dniach mają zostać poprawione i oczekiwanie na certyfikat FIFA – to najnowsze wieści z wybudowanego niedawno boiska przy ulicy Smoleńskiej. Warty blisko dwa miliony złotych kompleks sportowy zostanie otwarty jeszcze w grudniu.

- Certyfikat FIFA jest już wystawiony, na dniach powinniśmy go otrzymać. Oprócz tego czekają nas jeszcze wszystkie formalności związane z odbiorami na nowym boisku – mówi nam Barbara Mizerska, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na Oruni.

To właśnie szkoła na Smoleńskiej będzie z ramienia miasta zarządzać świeżo wybudowanym kompleksem sportowym. Boisko piłkarskie zgodne ze standardami FIFA, trybuny na 300 osób, niewielkie szatnie, oświetlenie, monitoring, mała architektura i ogrodzenie całego terenu – wszystko to kosztowało blisko 2 miliony złotych z miejskiego budżetu. Inwestycja ruszyła w połowie tego roku, zakończyła się w listopadzie. Boisko pozostaje jednak zamknięte.

- Wykonawca musi usunąć drobne usterki, które nie dotyczą boiska, a drobnych spraw wokół murawy – tłumaczą nam nauczyciele CKZiU nr 2, którzy nie chcą jednoznacznie przesądzać terminu otwarcia nowego boiska.

Znacznie bardziej konkretni są urzędnicy. - Myślę, że w grudniu boisko na Smoleńskiej zostanie już otwarte. To nie jedyne boisko, które miasto otwiera w ostatnich tygodniach – przypomina Dariusz Wołodźko z gdańskiego Biura Prasowego, wskazując na dopiero co ukończone przyszkolne boisko przy ulicy Jagiellońskiej.

Oruńskie boisko będzie otwarte dla wszystkich, ale aby z niego skorzystać trzeba będzie zapłacić. Wyłączeni z opłat są oczywiście uczniowie placówki przy Smoleńskiej.

W listopadowym rozporządzeniu prezydenta Gdańska, które dotyczy opłat przy korzystaniu z miejskich obiektów sportowo-rekreacyjnych, znaleźć można konkretny cennik.

I tak w przypadku boiska o sztucznej nawierzchni, grupa uczniów ze szkół spoza Gdańska płaci 5 złotych za godzinę (bez włączonego oświetlenia) i 50 złotych z włączonym oświetleniem. Kluby sportowe (również juniorzy), a także lokalne rady osiedli płacą odpowiednio: 10 i 55 złotych. Grupy seniorów: 20 i 65 złotych.

- Tragedii nie ma – komentuje Paweł Ryta, szef SALOS-u, który już deklaruje, że jego sportowa organizacja będzie często korzystać z nowego boiska. - Tu będą trenować juniorzy, będzie grała nasza liga. A także odbędzie się mecz otwarcia między Salosem, a reprezentacją szkoły przy Smoleńskiej – dodaje.

Pieniądze za wynajem boiska zasilą kasę szkoły przy ulicy Smoleńskiej. - W końcowym rozrachunku i tak trafią do budżetu gminy – komentuje Wołodźko.

W rozmowie z nami Mizerska nie ukrywa, że zainteresowanie nowym boiskiem jest spore. Nawet wśród działaczy Lechii Gdańsk. - Oficjalnie jeszcze żadnego pisma nie dostaliśmy – uśmiecha się Mizerska. - Pragnę jednak zapewnić, że pierwszeństwo z korzystania z naszego boiska będą miały organizacje i ludzie związani z Orunią – deklaruje dyrektorka CKZiU nr 2.

Mizerska chciałaby, aby w przyszłych latach gmina poszła za ciosem i kompleks sportowy przy Smoleńskiej był stale ulepszany. Mowa o nowej bieżni, a także zagospodarowaniu dwóch, obecnie w kiepskim stanie boisk do siatkówki i koszykówki.

Regulamin korzystania z nowego kompleksu sportowego na Oruni można znaleźć na tablicy przy boisku. Jak można się tutaj dowiedzieć, boisko będzie dostępne dla chętnych: poniedziałek-czwartek, od godziny 17:30, piątek – od godziny 16:30, sobota i niedziela – już od godziny 8.