Autor: Inżynierowie, Data publikacji: 2014-01-03 12:45:00
„Nasza Orunia” IKO(9)
Dlaczego i skąd idziemy oraz dokąd zmierzamy
Mija prawie 2 lata od narodzin pomysłu stworzenia środowiskowej zawodowo interdyscyplinarnej grupy osób która swoim doświadczeniem będzie przydatna dobru wspólnemu mieszkańcom Oruni i najbliższego sąsiedztwa. Potraktowano nas życzliwie przez inne środowiskowe organizacje a 8 maja 2012roku IKO zostało przyjęte do stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” (SNG) uchwałą zarządu na wyjazdowym posiedzeniu właśnie na Oruni w ogrodach Pani Justyny Kalety. Uzyskaliśmy przez to dostęp do 18 letniego doświadczenia tej zacnej organizacji oraz dostęp do publikacji naszej działalności w niniejszym miesięczniku gdzie w numerze 07/2012 publikujemy pod powyższym tytułem pierwszy artykuł „Nasza Orunia” IKO(1)> Określiliśmy, że głównym naszym przesłaniem jest zamiar spełniać funkcję katalizatora lub spoiwa w harmonijnym rozwoju dziejów Oruni we współpracy z innymi już istniejącymi podmiotami organizacyjnymi. Przez te 2 lata zmierzamy tą drogą, nasza filozofia i sposób działania oparta jest na zasadzie użytecznego sąsiada. Dzięki takiej postawie udało nam się zaistnieć w bezkonfliktowej symbiozie środowiskowej. Nasza praca, postawa i przedsięwzięcia są opisywane w niemal każdym miesięczniku Naszego Gdańska.
Co zrobiliśmy, - zrealizowaliśmy dwie wycieczki historyczne i trzy opisane w poprzednim numerze miesięcznika „NG” przez Romana Wawrzyńca Itricha - poświęcone oruńskim pomnikom przyrody. We współpracy z Politechniką Gdańską zorganizowaliśmy już dwa seminaria dla młodzieży „Technika Inspirowana Naturą” - dla około 400 osób.
We współpracy z pracodawcami oruńskimi – CEMET, EUROWENT, Ogrody Justyny, CEMEX, UNION, BALTICA – JAR – zorganizowaliśmy kilkanaście wycieczek szkolnych do zakładów pracy. Jest to nasze stałe działanie w ramach Mobilnych Warsztatów Technicznych (MWT) - zorganizowanych z intencją politechnizacji młodzieży. Jesteśmy w trakcie organizacji kursu grafiki komputerowej i obsługi stron internetowych dla gimnazjalistów z Oruni.
Opracowaliśmy również regulamin członkostwa wspierającego SNG dla zakładów pracy i osób fizycznych. Wiele naszych propozycji zostało przyjętych w nowym statucie Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”.
Obecnie zachodzi potrzeba określenia najwłaściwszych kierunków w lokalnych warunkach
i sprostaniu potrzebom środowiska. Na tym tle odbywają się wewnętrzne trudne – ale konstruktywne dyskusje.
Zwłaszcza czy nie bierzemy na siebie zbyt wiele przy obecnej zbyt małej ilości aktywnych członków
i poziomie organizacyjnym naszego koła. Chętnie widzielibyśmy wśród naszych członków przedstawicieli zawodow medycznych i prawniczych. Uważam, że na obecnym etapie nie możemy się angażować w nadmierną ilość imprez organizowanych przez różne podmioty a specjalizować się w uprzednio wytyczonych kierunkach, na przykład, jak dodatkowo wspomagać utalentowanych uczniów, którzy pragną pracować nad rozwojem swoich uzdolnień, talentów i swojej osobowości. Trzeba podtrzymać wspierające działanie w zgłoszonym przez IKO udziale budżetu obywatelskiego, który dotyczy zdobycia środków na wykonanie dokumentacji połączenia górnego tarasu Oruni z dolnym w obrębie ulicy Platynowej z ulicą Rubinową.
Zachodzi też pilna potrzeba włączenia się w konsultacje sporządzenia planu przestrzennego zagospodarowania od ulicy Gościnnej do obwodnicy południowej z możliwością lokalizacji zielonego rynku(targowiska) z ekologiczną regionalną żywnością, która mogła by być testowana w Technikum Spożywczym Chemicznym i Technikum Ochrony Środowiska które obecnie nosi nazwę Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego (CKUiZ nr 2). (Może jako siedziba państwowej instytucji testującej ekologiczną żywność?)
Ważną sprawą są też nasze zabiegi o umieszczenie w planach przestrzennego zagospodarowania Oruni dwóch przejazdów pod torami kolejowymi - lub nad torami – tak jak jest na Zaspie i w Sopocie-Wyścigach - co poprawi dramatyczną komunikację tego rejonu Gdańska.
Uwaga na marginesie – Na Starych Szkotach (obecnie włączonych do Oruni) kształcił się autor Hymnu polskiego, Generał Józef Wybicki a obecnie w tych historycznych murach ma swoją siedzibę Arcybiskup Metropolita Gdański. To również nas zobowiązuje.
W związku z potrzebą wytyczenia dalszych kierunków rozwoju pracy koła serdecznie zapraszam wszystkich członków koła i osób wspierających na zebranie noworoczne poświęcone między innymi tej tematyce w dniu 24 stycznia(piątek) 2014 roku godzina 17 kawiarnia Kuźnia Oruńska(piętro) jako, że to spotkanie jest noworoczne gwarantuję miłą atmosferę i konstruktywne spotkanie. Przewiduję obecność ważnych zaproszonych osób - uprzejmie proszę o potwierdzenie swojej obecności mailowo ikoorunia@gmail.com lub telefonicznie 887-868-980 do dnia 21 stycznia 2014r. Czas spotkania ograniczony do godziny od 17 do 22.
Józef Kubicki założyciel IKO „Nasza Orunia”