Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2014-02-07 11:55:00

4, 7, 8, 11, 15, 20, 24, 25, 27, 31, 40, 43, 44, 45, 48, 51, 52, 53 - to numery oruńskich wniosków do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Od 10 do 23 lutego każdy z mieszkańców Oruni będzie mógł zagłosować aż na pięć z nich (lub na inne, spoza dzielnicy). Wczoraj w Gościnnej Przystani za sprawą lokalnej Rady Osiedla odbyło się spotkanie, na którym omawiano każdy z projektów. Zastanawiano się też, w jaki sposób skłonić oruniaków do głosowania. Bo konkurencja będzie bardzo silna.

Monitoring w dzielnicy? A może plac zabaw lub park sportów miejskich? Czy jednak ważniejszy jest remont chodników w okolicy? To może lepiej oddać głos na budowę pochylni dla niepełnosprawnych, albo na rozpoczęcie rewitalizacji Parku Schopenhauera? 

To pytania, które w lutym zadawać sobie będą oruniacy, głosujący (będzie to można robić przez Internet) do pierwszego w Gdańsku Budżetu Obywatelskiego. Tutejszy okręg wyborczy (jest w nim Orunia, ale także m.in. Nowy Port, czy Stogi) ma w sumie ponad 50 różnych projektów, z czego aż 18 dotyczy właśnie Oruni i Św. Wojciecha. Ile z nich zostanie zrealizowanych w 2014 roku? 

Wszystko zależy od aktywności oruniaków, bo to oni w przeważającej części będą oddawać głosy na wnioski ze swojej dzielnicy. Jeżeli zgromadzą ich więcej niż projekty z innych dzielnic, wtedy na Orunię trafi większość z przyznanej na okręg kwoty. A do "ugrania" jest niemało, bo aż 1,5 milionów złotych. Te wnioski, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2014 roku. 

Jeżeli, mówiąc kolokwialnie, oruniacy Budżet Obywatelski "oleją", ich dzielnica obejdzie się smakiem, a z oruńskich projektów pozostaną jedynie zapisane kartki papieru.

Z tego, że gra jest warta świeczki zdają sobie sprawę lokalni radni osiedla, którzy zorganizowali wczoraj w Gościnnej Przystani spotkanie na temat Budżetu Obywatelskiego. Można się było dowiedzieć, jak głosować (wszystkie informacje znaleźć można tutaj). Można się było także zapoznać z każdym z 18-stu oruńskich projektów. O niektórych z nich opowiedzieli sami wnioskodawcy.

Poruszono też kwestię chyba najważniejszą: jak dotrzeć do oruniaków, którzy nie mają Internetu, a o samym Budżecie Obywatelskim w ogóle nie słyszeli?

Mateusz Korsztun i Agnieszka Bartków, członkowie Zarządu Rady Osiedla "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" podawali różne propozycje. Informacje mają być przekazywane z ambony kościołów, na Radach Rodziców w lokalnych szkołach, a do oruńskich sklepów trafią stosowne ulotki.

W Gościnnej Przystani w asyście pracowników Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej będzie też otwarty punkt dla oruniaków, gdzie przez Internet będzie można zagłosować na wnioski do Budżetu Obywatelskiego, lub dowiedzieć się więcej na temat całego przedsięwzięcia. - Pamiętajmy, że aby zagłosować trzeba podać swój numer PESEL - przypominał Korsztun.

Radni zwracali uwagę zebranym w Gościnnej Przystani oruniakom, by zachęcali do głosowania na wnioski z dzielnicy także rodzinę i znajomych, którzy nie mieszkają na Oruni. - Każdy gdańszczanin ma pięć głosów do oddania. Nie jest powiedziane, że trzeba głosować na wnioski ze swojej dzielnicy, czy okręgu wyborczego. Ktoś mieszkający we Wrzeszczu może skreślić projekt z Oruni - tłumaczyła Bartków.

Konkurencja będzie silna, bo w „oruńskim” okręgu swoje projekty złożyli m.in. mieszkańcy z Nowego Portu. - Tam wystarczy, że się przejdą z laptopami po falowcu i na projekt może zagłosować szybko nawet kilkaset osób – komentowano wczoraj na Oruni.

Poniżej przedstawiamy wszystkie projekty z Oruni. Przez najbliższe dni zaprezentujemy dwa artykuły, w których bardziej szczegółowo opiszemy każdy z wniosków. 

Tak na gorąco, są jakieś projekty, na które oddadzą Państwo głosy „w ciemno”?

Gdański Budżet Obywatelski: Lista wniosków z Oruni i Św. Wojciecha

4. Zagospodarowanie terenu zielonego przy ul. Raduńskiej.
7. Plac zabaw z altaną ogrodową w Św. Wojciechu.
8. Opracowanie dokumentacji projektowej budowy oświetlenia ul. Ukośnej
11. Zadbanie o chodniki na Oruni Dolnej. Ulice Równa, Smętna, Gościnna przy szkole (od Kuźni do Traktu od strony torów).
15. Siłownia pod chmurką dla Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki, Wyspa Sobieszewska.

20. Pochylnie dla osób z ograniczeniem ruchowym i matek z wózkami dziecięcymi na Oruni przy przystankach autobusowych w rejonie skrzyżowania z ul. Gościnną.
24. Monitoring wizyjny Orunia – ul. Sandomierska, Rejtana, Gościnna, Raduńska, Ukośna, Trakt Św. Wojciecha.
25. Położenie ograniczników prędkości na wewnętrznym odcinku Trakt Św. Wojciecha.
27. Plac sportów miejskich w twojej dzielnicy: obiekty sportowo-rekreacyjne dla każdego, do sportów ogólnorozwojowych: gimnastyki, parkour, freerun, streetworkout.
31. Wykonanie tymczasowej nawierzchni z płyt betonowych na ul. Wąwóz do skrzyżowania z ul. Batalionów Chłopskich do nr 12 z wysięgnikami.

40. Place zabaw dla Brzeźna, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Rudników, Olszynki, Wyspy Sobieszewskiej.
43. Rewaloryzacja Parku Schopenhauera przy siedzibie gdańskiego archipelagu Kultury przy ul. Dworcowej w Gdańsku Oruni – nowe miejsce rekreacji i imprez kulturalnych – etap I.
44. Rewitalizacja parku rekreacyjnego na ul. Związkowej (Gdańsk Orunia).

45. Budowa siłowni na otwartym powietrzu, na boisku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.
48. Rewitalizacja ul. Raduńskiej od zbiornika retencyjnego „Augustowska” do Parku Oruńskiego.
51. Wykonanie dokumentacji projektowej na przystanki: Ptasia, Lipce-Niegowska, Św. Wojciech – budowa wiat przystankowych.
52. Koncepcja programowo – przestrzenna zagospodarowania zieleńców na Oruni między ul. Związkową a Gościnną.
53. Bezpieczna Orunia.