Wybierz najładniejszą elewację...może Dworcowa?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2014-03-27 15:34:00

Dwie niedawno wyremontowane kamienice z ulicy Dworcowej walczą o prestiżową nagrodę w miejskim konkursie na najładniejszą elewację za rok 2009-2013. Jeszcze przez kilka dni można na nie głosować przez Internet. Jednemu z oruńskich adresów brakuje około 60 głosów do pierwszego miejsca...

Tak się złożyło, że w dwóch ostatnich miejskich konkursach na najładniejszą elewację w mieście oruńskie adresy zdobywały nagrody. Rok temu uznanie jury zdobyła świeżo co wyremontowana elewacja na Dworcowej 8, w tym roku była to sąsiadująca kamienica, przy Dworcowej 10

Oba remonty sprawiły, że ta część Oruni nabrała zupełnie innego wyglądu. Kiedyś obdrapane, mocno nadszarpnięte czasem kamienice, dziś są to miejsca, które przykuwają wzrok przechodniów.

- Widzę jak ludzie zatrzymują się przy naszej kamienicy i podziwiają budynek. Czasem ktoś zapyta, jak to zrobiliśmy, że jest tak ładnie – uśmiecha się Zbigniew Klawiter, zarządca wspólnoty przy Dworcowej 8. - No, ludzie patrzą, widać, że elewacja kamienicy się podoba – mówią nam przedstawiciele zarządu wspólnoty Dworcowa 10.

Mieszkańcy obu kamienic cieszą się z nagród, które zostały przyznane im przez miasto. Są to konkretne pieniądze, które zasiliły i zasilą fundusz remontowy obu wspólnot.

- 10 tysięcy złotych nagrody przeznaczyliśmy na wymianę instalacji elektrycznej na klatce schodowej – mówi Klawiter. - 20 tysięcy złotych, które otrzymaliśmy od miasta na pewno przeznaczymy na kolejne remonty. Pieniądze się przydadzą, tym bardziej, że wcześniej jako wspólnota musieliśmy wziąć kredyt na remont elewacji – komentują z kolei przedstawiciele zarządu z Dworcowej 10.

Jest jednak szansa na kolejną nagrodę w tym roku. Wprawdzie już bez pieniędzy, ale liczy się prestiż.

- W związku z małym jubileuszem członkowie dotychczas nagrodzonych wspólnot zostali zaproszeni do uczestnictwa w konkursie „Najładniejsza z najładniejszych elewacji roku 2009 – 2013” - mówią gdańscy urzędnicy. 

Tym razem jednak zwycięzcę będą wybierać internauci. Głosowanie na stronie www.gdansk.pl rozpoczęło się 1 marca i potrwa do końca miesiąca.

Patrząc na dotychczasowe wyniki głosowania, szansę na zdobycie statuetki mają tylko dwie kamienice: przy Waryńskiego 10 i przy Dworcowej 10. Oba adresy wyprzedziły kolejne miejsca w Gdańsku o kilkaset głosów. Póki co na prowadzeniu jest kamienica z Wrzeszcza, która zgromadziła około 60 „oczek” więcej niż budynek z Oruni. Głosowanie trwa jednak jeszcze kilka dni i wynik może ulec zmianie.

- Powiedzieliśmy o głosowaniu naszym znajomym, rodzinie, mobilizacja więc jest. Zachęcamy do głosowania na budynek z Oruni – apelują mieszkańcy Dworcowej 10, którzy wskazują, że ich remont to jednak coś więcej niż tylko zmiana elewacji. To także m.in. budowa estetycznego płotu i stworzenie mikro ogródka przed kamienicą - znakomite dopełnienie całego budynku.

Nawet jeżeli nie uda się wygrać tym razem, to oruniacy z Dworcowej i tak są zadowoleni z tego, co w ostatnich latach dzieje się za ich oknem.

- Nowa elewacja u nas, remont u sąsiadów z Dworcowej 10, odnowiona kamienica naprzeciwko przy Dworcowej 5, „Dom Kultury” też wygląda ładnie, nieopodal przejazdu powstał fajny skwerek, gdzie bawią się dzieci – wylicza Klawiter. - Na Dworcowej jest lepiej, jest ładniej. Szkoda tylko marniejącego Dworku z ulicy Dworcowej (pisaliśmy o tym tutaj – przyp. red.), jakoś nikt im się nie interesuje – dodaje.

Mieszkańcy Dworcowej zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Ładniejsze sąsiedztwo, nowe elewacje, kolejne remonty kamienic („Dworcowa 8” ma w planach jeszcze malowanie klatki) – wszystko to sprawia, że rosną też ceny mieszkań w tej okolicy. Dla właścicieli to zawsze dobra wiadomość.