Ja to bym..., czyli Twój pomysł na dom kultury!

Autor: Dworek Artura GAK, Data publikacji: 2014-05-30 18:01:00

Czy wolą Państwo spektakle dramatyczne wytrawne jak wino, słodkie kabarety, domowej roboty warsztaty rękodzieła artystycznego czy przyprawione orientem spotkania z podróżnikami? A może lubią Państwo zupełnie coś innego? Jaki „smak” ma kultura, która jest w Państwa guście?

Czy wolą Państwo spektakle dramatyczne wytrawne jak wino, słodkie kabarety, domowej  roboty warsztaty rękodzieła artystycznego czy przyprawione orientem spotkania z podróżnikami? A może lubią Państwo zupełnie coś innego? Jaki „smak” ma kultura, która jest w Państwa guście?

Droga Sąsiadko! Drogi Sąsiedzie!

Oferowane  przez nas zajęcia i imprezy są dla Ciebie ciężkostrawne? Zaproponuj nam swój pomysł na ciekawą aktywność. Czekamy na Ciebie i Twoich bliskich w  Gdańskim Archipelagu Kultury.

Po raz pierwszy aż pięć oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury, mieszczących się w różnych dzielnicach miasta, zrealizuje w okresie maj-lipiec 2014 wspólny projekt. Za cel stawiamy sobie rozpoznanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej. Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców i mieszkanki Gdańska do współtworzenia oferty programowej GAK-u.

Jakie są potrzeby kulturalne lokalnej społeczności? Jakie zainteresowania mają nasi Sąsiedzi i Sąsiadki? Co możemy zrobić, żeby pomóc im w rozwijaniu ich pasji? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy nie tylko dzięki tradycyjnym ankietom, dowiemy się więcej niż kiedykolwiek do tej pory m.in. dzięki wywiadom grupowym z przedstawicielami  społeczności.

W trakcie trwania projektu, mieszkańcy i mieszkanki sprecyzują swoje oczekiwania wobec współczesnego domu kultury, przedstawią pomysły zajęć lub aktywności, które najchętniej widzieliby w programie. Cieszące się największą popularnością pomysły zostaną zrealizowane w przyszłości.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + inicjatywy lokalne.

„Ja to bym...” tworzą następujące jednostki GAK-u:

Dom Sztuki - Stogi - www.gak.gda.pl/domsztuki

Dworek Artura - Orunia - www.stacjaorunia.weebly.com

Plama - Zaspa - www.plama.art.pl

Projektornia - Brzeźno - www.projektornia.art.pl

Scena Muzyczna - Siedlce - www.scenamuzyczna.pl

Harmonogram działań:

maj- czerwiec 2014: przeprowadzenie badania ankietowego, lekcji animacyjnych i warsztatów z udziałem lokalnych społeczności; podsumowanie i publikacja wyników diagnozy

czerwiec/lipiec 2014: zgłaszanie przez mieszkańców pomysłów na projekty i wybór najciekawszych propozycji, które będą realizowane od sierpnia do listopada 2014

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety internetowej dotyczącej oczekiwań wobec domu kultury: http://www.gak.gda.pl/wydarzenia/projekt-ja-bym-ankieta

Zapraszamy również na spotkanie  – wywiad grupowy (badanie fokusowe) we wtorek 3 czerwca o godz. 18.00 do Dworku Artura na ul. Dworową 9. Spotkanie poprowadzi Monika Popow.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, osoby chętne do udziału w spotkaniu prosimy o zgłoszenia: a.abakanowicz@gak.gda.pl lub telefonicznie 58 306 66 76 w. 37.

dr Monika Popow - pedagog, teoretyczka kultury. Zajmuje się krytycznymi nurtami w teorii społecznej oraz krytyce kultury. Doktorat napisała w Zakładzie Studiów Kulturowych i Filozofii Wychowania Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka publikacji z zakresu edukacji kulturalnej, krytycznej analizy dyskursu edukacyjnego, partycypacji społecznej, a także przedstawień wizualnych w kulturze popularnej oraz edukacji.

Szczegóły projektu: www.gak.gda.pl

Kontakt:

Dworek Artura GAK, Gdańsk Orunia  ul. Dworcowa 9

a.abakanowicz@gak.gda.pl, 58 306 66 76 w. 37

Patronat medialny:

Radio Gdańsk, Gdańsk.pl