Na Budżecie Obywatelskim ponoć nie oszczędzamy

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2014-06-21 08:35:00

Kilka miesięcy temu poznaliśmy zwycięskie wnioski w Budżecie Obywatelskim. Jak wygląda ich realizacja? Czy nie ma tutaj żadnych nieprawidłowości?

O wnioskach do Budżetu Obywatelskiego, które zdobyły najwięcej głosów pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, w okręgu „oruńskim” tylko jeden z pięciu zwycięskich projektów dotyczył Oruni. Z kolei na terenach południowych gros projektów dotyczyło niewielkiego terenu przy Jarze Wilanowskim.

Urzędnicy obiecywali, że zwycięskie projekty zostaną zrealizowane jeszcze w 2014 roku. Sprawdziliśmy, jak ta obietnica wygląda w praktyce. Najpierw jednak zajmiemy się inną kwestią.

Mamy nieoficjalne informacje, że przynajmniej niektóre ze zwycięskich projektów mogą kosztować mniej niż w praktyce. Czy miasto tnie koszty takich projektów do budżetu obywatelskiego? Jeżeli tak, to na czym oszczędza? Czy zmienia wcześniej ustalone warunki? Czy też jest tak, że projekty są realizowane od A do Z, według wytycznych samych gdańszczan?

- Miasto nie tnie kosztów zwycięskich projektów do budżetu obywatelskiego. Kwota projektów przeznaczonych do realizacji przekroczyła nie tylko 9, ale nawet 10 milionów złotych. Zakres rzeczowy projektów realizowany jest w całości lub w przypadku niektórych projektów ustalony jest w porozumieniu z wnioskodawcą. Nie jest zatem prawda że kosztorys wniosków jest przycinany – odpowiada Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego.

Nieoficjalnie urzędnicy tłumaczą jednak, że już na początku było wiadomo, że pierwotna suma danego wniosku jest za wysoka. Czemu urzędnicy nie reagowali na takie "zawyżone" projekty w trakcie ich weryfikacji (przed głosowaniem)?

W ten sposób mniej projektów Budżetu Obywatelskiego miało szansę na realizację, bo przecież gdyby wnioski już podczas głosowania były "tańsze", to nie wygrałoby pięć, czy sześć w danym okręgu, a więcej. Czy może się okazać, że Budżet Obywatelski, który miał wynieść 9 milionów złotych, będzie kosztował kilka milionów mniej? Ile mieszkańcy tak naprawdę "dostali" pieniędzy w Budżecie?

- Ostateczne rozliczenie wszystkich 28 projektów znane będzie po zakończeniu wszystkich procedur przetargowych, co będzie miało miejsce prawdopodobnie jesienią tego roku. Wtedy będziemy mogli mówić o konkretnej - ostatecznej kwocie. Tak jak zapowiadaliśmy - Budżet Obywatelski to kwota 9 milionów złotych – komentuje Kuczyńska.

Czy jednak nie powinno być tak, że po rzeczywistej weryfikacji ceny projektów (po przetargach), jeżeli realizacja wniosków jest tańsza, automatycznie powinny być realizowane kolejne projekty z listy? 

- To sytuacja czysto hipotetyczna. Jeśli jednak ostateczny wynik finansowy Budżetu Obywatelskiego na rok 2014 znany będzie jesienią, a gminę obowiązuje dyscyplina budżetowa - czyli obowiązek przestrzegania procedur przetargowych - jak Pan to sobie wyobraża? Jeśli powstanie oszczędność 5 tysięcy, a następny projekt to np. koszt 200 tys. zł, to jak zagospodarować oszczędność? - zastanawia się przedstawicielka gdańskiego Biura Obywatelskiego.

I dodaje. - Budżet obywatelski to bardzo ważna dla miasta inicjatywa, przykro słyszeć takie insynuacje o dokonywanych manipulacjach.

Jednak wnioskodawcy, z którymi rozmawialiśmy zapewniają, że będą patrzeć tutaj na ręce urzędnikom. I jeżeli okaże się, że projekty nie są realizowane tak jak powinny, na pewno podniosą stosowne larum.

A jak w praktyce wygląda realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2014?

Okręg „oruński”:

Projekt 8 siłowni na otwartym powietrzu dla mieszkańców: Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki i Wyspy Sobieszewskiej - W przypadku siłowni dla Krakowca- Górek Zachodnich i Olszynki trwa opracowanie dokumentacji projektowej. Realizacja inwestycji planowana jest na sierpień-wrzesień 2014r.
W przypadku siłowni pod chmurką dla Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Wyspy Sobieszewskiej wysłano zapytanie ofertowe na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację. Oferty zostały otwarte w połowie czerwca.

Okręg „południowy”.
Remont nawierzchni ul. Łódzkiej na odcinku od  ul. Przemyskiej  do ul. Nowa Warszawska – Podpisano umowę z wykonawcą. Termin realizacji 30 sierpnia 2014 roku.

Budowa boiska wielofunkcyjnego na terenach zielonych wąwozu przy zbiorniku wodnym Gdańsk – Madalińskiego - Trwa procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Planowany termin ogłoszenia postępowania na roboty - lipiec 2014.

Rewitalizacja jaru przy ul. Wilanowskiej i Rogalińskiej – Trwa procedura związana z ogłoszeniem postępowania przetargowego.

Powstanie siłowni zewnętrznej na terenie zielonym przy zbiorniku retencyjnym Madalińskiego - Trwa procedura związana z wyborem wykonawcy.

Sporządzenie dokumentacji budowy ścieżki biegowo- rekreacyjnej wraz z oświetleniem wokół zbiorników retencyjnych „Świętokrzyska 1” i „Świętokrzyska 2” w Gdańsku- Łostowicach - Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Termin opracowania i dostarczenia dokumentacji przypada  na 30.09.2014 r.

Informację na temat innych projektów znajdziesz tutaj.