Inwestycja, której chyba się nie spodziewano
Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2014-07-29 16:12:00
Nie, to nie nowy market, ani nowe mieszkania. To „tylko” baza firmy z Olsztyna, która na zlecenie miasta będzie modernizować okoliczny kolektor sanitarny. Rzecz tyczy się terenu w pobliżu skrzyżowania Podmiejskiej i Brzegi.
W ostatnich dniach dostaliśmy kilka telefonów i maili w sprawie skrzyżowania ulic Brzegi i Podmiejskiej. Czytelnicy chcieli wiedzieć, co buduje się w tym miejscu. - Tam gdzie kiedyś był złomowiec, a później przez wiele lat stał pusty plac, „coś” zaczęło się ostatnio dziać. Ktoś ogrodził teren, pojawiły się jakieś budy, jeżdżą koparki. Nie wiecie, o co w tym chodzi? - pytali nas oruniacy.
Usłyszeliśmy też kilka plotek. Według niektórych buduje się tutaj „Biedronka”, inni optowali za nowymi mieszkaniami. Nic z tego nie okazało się jednak prawdą.
- Ogrodziliśmy teren pod naszą przyszłą bazę. Nasza firma dostała zadanie zmodernizowania kolektora sanitarnego – mówią nam przedstawiciele Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Budownictwa, olsztyńskiej firmy, która wygrała przetarg, zorganizowany przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.
- W ramach inwestycji wybudujemy nowy odcinek kolektora sanitarnego „Zaroślak” o metrowej średnicy z rur żelbetowych o długości około 1,5 km. Inwestycja zostanie przeprowadzona metodą bezwykopową (mikrotuneling) w ulicach Zaroślak i Brzegi. Oznacza to mniejszą uciążliwość prac niż w przypadku metody wykopu otwartego. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2015 roku – mówią przedstawiciele GIWK.
Jak informuje nas wykonawca, na odcinku Zaroślak-Brzegi wywierconych zostanie 16 studni. - Część z nich powstanie nieopodal samego Kanału, inne „wkopane” zostaną w nawierzchnię jezdni – tłumaczą reprezentanci PRIB.
Planowany koszt inwestycji to 9.506.566,52 PLN netto (11.693.076,82 PLN brutto). Zdaniem GIWK, inwestycja „zwiększy bezpiezeństwo odprowadzania ścieków w dzielnicy Śródmieście”.
Inwestycja realizowana jest w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II. Projekt, którego poszczególne fragmenty toczą się w 14 dzielnicach, zakłada powstanie: 28,5 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej, 15,5 km sieci wodociągowej i 10 nowych przepompowni ścieków. Przebudowanych ma zostać blisko 7 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej i dwie przepompownie ścieków.