Blues z prawdziwego zdarzenia na Oruni

Autor: Dworek Artura GAK, Data publikacji: 2014-09-22 12:28:00

Mało kto w Polsce wie, czym naprawdę jest muzyka bluesowa. Kojarzy się ona z czarnoskórymi muzykami, zatłoczonymi knajpami i papierosowym dymem. Czym jest blues tak naprawdę, będziemy mogli usłyszeć od specjalistów w tej dziedzinie 23 września w Stacji Orunia.

23 września, o godzinie 19:00, w Stacji Orunia odbędzie się koncert pt.: „Spotkanie z bluesem”. Podczas koncertu wystąpi duet: Harmonica Hinds, czarnoskóry muzyk z Chicago, koncertujący z gwiazdami, takimi jak Muddy Waters, Koko Taylor czy Lefty Dizz i Marek Wojtowicz, artysta bluesowy, który jako jedyny w Polsce gra tradycyjnego bluesa. Artystom będzie towarzyszył zespół Green Grass, który zagra m.in. utwór „Blues dla Majki”. Na scenie pojawią się także Włodzimierz Kleszcz – dziennikarz Polskiego Radia, prowadzący m.in. audycję „Kleszczowisko” i Adam Jurkowski, mąż Marii Jurkowskiej.

To właśnie Maria Jurkowska stała się inspiracją dla organizatorów koncertu. W czasach zimnej wojny tworzyła ona audycje „Blues wczoraj i dziś”, które edukowały Polaków w zakresie muzyki bluesowej. Pokazywała ona, że muzyka ta nie jest dekadencka i ma przede wszystkim wielką wartość artystyczną. Po jej śmierci Polskie Radio przez wiele lat przyznawało tzw. „Majki”, nagrody dla osób, które przysłużyły się rozwojowi bluesa w Polsce.

Koncert skierowany jest zarówno do fanów bluesa, jak i dla osób, które chciałyby poznać ten rodzaj muzyki w jej pierwotnym wymiarze. Wydarzenie ma być też okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności pomysłu na Muzeum Bluesa, które ma powstać w Gdańsku, dzięki staraniom Edmunda Sumisławskiego. Na terenie Europy tego typu placówka znajduje się tylko w Norwegii. Dzięki pomocy Wyższej Szkoły Bankowej Muzeum Bluesa ma być otwarte także w Gdańsku Wrzeszczu.

Organizatorzy wydarzenia: Wyższa Szkoła Bankowa, Stacja Orunia - Gdański Archipelag Kultury, Fundacja Rollin’ Stone of Blues i Fundacja Sopockie Korzenie.


Wstęp wolny


Kiedy:

23 września 2014

konferencja prasowa: 16:00-18:30

koncert: 19:00-21:00


Gdzie:

konferencja prasowa: Starbucks, G.C.H. Manhattan, al. Grunwaldzka 82, Gdańsk Wrzeszcz

koncert: Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9, Gdańska OruniaKontakt dla mediów:

koordynator wydarzenia: Edmund Sumisławski, tel.: 508 477 885,
mail: edmund.sumislawski@gmail.com

rzecznik prasowy: Katarzyna Habecka, tel.: 600 852 876,
mail: k.habecka@sopockiekorzenie.org.pl