Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2009-10-29 11:06:00
Na Chełm i Orunię Górną ruszają ankieterzy. Będą pytać mieszkańców tych dzielnic o sprawy związane z miejskim transportem. Rezultaty badań poznamy do 30 listopada.
Zostały one zlecone przez Zarząd Transportu Miejskiego. Jak tłumaczą urzędnicy, nie było pieniędzy na to, aby taką analizę przeprowadzić w całym Gdańsku. W pierwszej kolejności zdecydowano się objąć badaniami Chełm i Orunię. Właśnie mieszkańcy tych dzielnic korzystają najczęściej z linii tramwajowych 1 i 11, a te zostały zbudowane ze środków unijnych, obostrzonych pewnymi wymogami. Jednym z nich jest przeprowadzenie po zakończeniu inwestycji badań tzw. wskaźnika rezultatu. Ankiety właśnie temu mają służyć.
Przepytanych zostanie minimum 1500 osób. Z Oruni Górnej odpowiadać na pytania ankieterów będą mieszkańcy ulicy Platynowej.
Wiele wskazuje na to, że badanie to będzie miało bardziej charakter statystyczny i biurokratyczny (spełnienie wymogów unijnych) niż wiążący ZTM do radykalnych zmian i ulepszeń. Alina Żarnoch-Garnik, rzecznik ZTM, wyjaśnia krótko.
- Trudno wypowiadać się na temat ewentualnych zmian przed poznaniem wyników badań. Jednak o zmianie planów inwestycyjnych raczej nie można mówić, ponieważnasze środki finansowe na przyszły rok zostały bardzo ograniczone.
Koszt badań oszacowano na 34 038 zł. Do 30 listopada będą już znane ich rezultaty.
Lista niektórych pytań i możliwych odpowiedzi z ankiety ZTM:
- Czy podróżując do centrum Gdańska i mając do wyboru autobus i tramwaj, co Pani/Pan wybiera i dlaczego?
- Czy uruchomienie linii tramwajowej na Chełm poprawiło sytuację komunikacyjną mieszkańców (zarówno korzystających z komunikacji miejskiej jak i nie korzystających)?
- Czy korzysta Pani/Pan z pętli tramwajowej, żeby przesiąść się na autobus lub tramwaj dowożący Panią/Pana do miejsca zamieszkania lub z miejsca zamieszkania do pętli?
- Czy skrócił się Pani/Pana czas dojazdu do miejsca przeznaczenia?
- Czy istnieją w aglomeracji miejsca, do których ma Pani/Pan utrudniony dostęp z powodu braku linii, zbyt małej częstotliwości kursowania, itp. jakie?
- Co chciałaby Pani/chciałby Pan zmienić, gdyby miała Pani/miałby Pan taką możliwość, w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w ich dzielnicy (maksymalnie 2 odpowiedzi):
a. zwiększyć częstotliwość kursowania ogólnie,
b. zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów,
c. poprawić punktualność przyjazdów na przystanki,
d. poprawić komfort jazdy – w jaki sposób (propozycje),
e. wymienić tabor na nowy,
f. zmodernizować istniejący tabor,
g. zwiększyć liczbę linii (propozycje – trasy, godziny),
h. zwiększyć liczbę przystanków,
i. zmienić trasę autobusów,
j. poprawić stan czystości w pojazdach,
k. poprawić stan czystości na przystankach,
l. zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych (propozycje),
m. obniżyć ceny biletów,
n. inne, jakie?
Jak odpowiedzielibyście na te pytania?