Autor: s.Sadowska, Data publikacji: 2015-03-17 15:14:00
W ubiegły piątek w Gdyni odbywały się 17 Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (Kolosy), a w oruńskim Dworku Artura przy Dworcowej 9, Andrzej Piętowski opowiadał jak w 81 zdobywał z kolegami najgłębszy kanion świata, peruwiański Colca.
W piątkowy wieczór (13.03), w Dworku Artura odbyła się piąta edycja Oruńskiego Wieczoru Kulturalnego, pod hasłem Kawałek Świata.
Gościem specjalnym wydarzenia był Andrzej Piętowski, podróżnik, odkrywca, kajakarz, który w 1981 roku, razem z grupą przyjaciół spłynął rzeką Colca w andyjskim kanionie w Peru. Kanion Colca uznawany jest za najgłębszy kanion świata. Ma długość 120 km i jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.
Fakt jego przepłynięcia przeszedł do historii najważniejszych dokonań eksploracyjnych XX w. W 1984 wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa. Zdarzenie było też wielokrotnie opisywane przez National Geographic.
".. . Przyjechaliśmy nad Rio Colca w maju 1981 roku. W ten czas, był to 13 maja, stanęliśmy na rynku miasteczka Chivay i Piotr (Chmieliński) przestawiał zapłon w aucie, (...) to jest 3600 metrów n.p.m. Reszta grupy poszła nad rzekę, żeby badać przepływ wody, czy można zwodować ponton, bo nie bardzo wiedzieliśmy skąd ten spływ zacząć. (...) Naprawiamy auto. Włączyliśmy radio, które strasznie trzeszczało, a tam spiker smutnym głosem mówi, że nasz papież kona w klinice, postrzelony przez zamachowca na Placu Św. Piotra (...) Piotrowi wypadł klucz z ręki, zadzwonił smutnym głosem o kamienną ulicę... Podjęliśmy decyzję, że musimy powiadomić chłopaków. Pojechaliśmy nad rzekę Colca... Tak się zaczęła nasza wyprawa... Dziś, kiedy o tym wspominam, wciąż ciarki chodzą mi po plecach... To były dla nas niesamowita chwile..." - tak Andrzej Piętowski zaczął swoją opowieść. A potem było już tylko ciekawiej i coraz ciekawiej...
Wydarzenie przyciągnęło tłumy. Około 100 osób przyszło posłuchać opowieści słynnego podróżnika, obejrzeć wystawę zdjęć podróżniczych Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, zdobyć autograf w książce wydanej na okoliczność słynnego odkrycia.
Nie zabrakło znamienitych gości. Imprezę odwiedził Piotr Chmieliński, podróżnik, człowiek, który pierwszy dotarł do źródeł Amazonki. Członek Kapituły gdyńskich Kolosów, mecenas i opiekun wspaniałego "Olka" Doby, o którego podróżach przez Atlantyk słyszeli chyba wszyscy.
Chmieliński przyjaźni się z Andrzejem Piętowskim. Oni razem zdobywali kanion 34 lata temu.
- "Piotr niósł swój kajak przez 30 kilometrów, kiedy dno Rio Colca było zbyt kamieniste (...) jego buty były związane sznurkiem. Kamienie w kanionie były ostre, jak noże. Szybko mieliśmy pocięte podeszwy." - wspominał Piętowski.
Kuratorem artystycznym oruńskiego Kawałka Świata w Dworku Artura GAK była Iwona Delegiewicz z Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.