Mieszkańcy-radni dzielą pieniądze dla dzielnicy, ale mieszkańcy mają inne propozycje

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-04-24 10:37:00

„Wyrzucanie pieniędzy w błoto”, „podejrzane pomysły”, „coś tu śmierdzi”, „narzekają na urzędników, a sami marnują publiczną kasę” - mieszkańcy Ujeściska-Łostowic nie przebierają w słowach i krytykują propozycje do budżetu Rady Dzielnicy, zaproponowane przez Zarząd (i niektórych radnych) tej właśnie instytucji. Przedstawiają też swoje pomysły. W tym roku do wydania jest nieco ponad 84 tysiące złotych. Jest jeszcze szansa, by wydać je inaczej.

Na pierwszy rzut oka jest to raczej mało seksowny temat. Jak wydać nieco ponad 80 tysięcy złotych w dzielnicy, która liczy sobie ponad 20 tysięcy mieszkańców i ma potrzeby liczone w milionach, lub dziesiątkach milionów złotych? Mówiąc bardziej obrazowo, za te pieniądze (według miejskiego cennika) nie zrobi się nawet dwóch placów zabaw.

Nie mówiąc już o tym, że jak pokazała frekwencja w marcowych wyborach do Rady, na Ujeścisku-Łostowicach ledwie co 14 mieszkaniec w ogóle poszedł zagłosować.

Czym więc się tutaj emocjonować, prawda?

Jednak ludzie się emocjonują. Niektórzy z nich nie zostawiają suchej nitki na budżecie, zaproponowanym niedawno przez Zarząd Rady z Ujeściska-Łostowic. Ale nie o tak zwany "hejt" tutaj chodzi, są i konstruktywne propozycje.

"Marnują kasę, budżet nie dla wszystkich"
A na co niektórzy radni dzielnicy chcą wydać 80 tysięcy złotych, które Rada dostała w tym roku z miasta? Na zdjęciu do niniejszego artykułu widać wszystkie propozycje.

- Radni psioczą na miasto, że urzędnicy marnują kasę, a sami chcą robić jakieś konkursy, gdzie swoim znajomym będą dawać kilka tysięcy złotych. Wywalają też pieniądze na szkolne wyposażenie, a przecież w sytuacji gdy dzielnica dostaje tylko 80 tysięcy złotych, są inne ważniejsze potrzeby od dotowanych z budżetu miasta szkół – mówi nam pan Michał, który swoimi uwagami podzielił się również z czytelnikami portalu Trójmiasto.pl, gdzie za zgodą redakcji zamieścił stosowny artykuł, opisujący całą sytuację.

Dyskusja trwa w Internecie. Na grupach facebookowych i na forum mojeosiedle.pl komentujący w ostrych słowach wypowiadają się o propozycjach Zarządu Rady.

„Jeśli nie jesteś emerytem z ubogiej rodziny, a Twoje dziecko nie chodzi do jednej z lokalnych szkół to możesz sobie tylko pobiegać lub pograć w szachy” - ironizuje jeden z komentujących.

Krytykują mieszkańcy, ale także i niektórzy radni dzielnicy z Ujeściska, którzy przekonują, że z propozycjami Zarządu nie mają nic wspólnego.

- W propozycjach budżetu nie podoba mi się, to, że pieniądze są dla bardzo konkretnych grup mieszkańców, lub dla osób znajomych, które dzięki działaniom rady zarobią spore pieniądze. Dla przykładu: "balkony w kwiatach" (jedna z propozycji do budżetu Ujeściska-Łostowic – przyp. red.) śmierdzą mi na kilometr – w ostrym tonie wypowiada się Katarzyna Wasilewska, radna dzielnicy.

A może tak mieszkańcy-radni zapytaliby swoich sąsiadów?
Głos zabierają też mieszkańcy Ujeściska-Łostowic, skupieni wokół projektu „Quo Vadis, Gdańsku?”, którego głównym założeniem jest przekonanie ludzi do większego zainteresowania się sprawami własnej dzielnicy. Jak przekonują, w całej sprawie nie chodzi już nawet o te 80 tysięcy złotych. Istotne jest, by jak najwięcej mieszkańców (a nie licząca sobie tylko 21 osób Rada Dzielnicy) przedstawiło tutaj swoje propozycje i aby propozycje te zostały wysłuchane przez dzielnicowych radnych.

- Co to jest dzisiaj za problem: uruchomić ankietę internetową i zapytać się bezpośrednio mieszkańców i mieszkanek, czego potrzebują, a potem wziąć to pod uwagę? - pyta Barbara Piórkowska, mieszkanka Ujeściska.

- To nie jest tak, że cały przedstawiony budżet jest do kitu i wszystko trzeba zmieniać. Niepokoi mnie jednak, że rezerwuje się środki, których zapewnienie leży w gestii Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dożywianie dzieci – w porządku, ale finansowanie biblioteki szkolnej, oprogramowania, czy szafek to nie jest zadanie dla Rady Dzielnicy. Nie podoba mi się także wydawanie pieniędzy na festyny, które moim zdaniem są tutaj przeszacowane finansowo – komentuje Michał Wójtowski, który mieszka przy ulicy Porębskiego.

Spokojnie, konsultacje jeszcze trwają
Piotr Lachowski, szef Zarządu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice broni propozycji do budżetu. - Tak można o wszystkim powiedzieć: po co robić coś, skoro tym powinien zająć się ktoś inny? Po co dożywiać dzieci skoro tym powinno się zająć państwo? Nie wszystkimi rzeczami zajmuje się Ministerstwo Edukacji, a niektóre pomysły do budżetu wychodzą nie tylko od dyrekcji szkół, ale przede wszystkim od rodziców i uczniów.

Komentuje też mocno krytykowany punkt budżetu: konkurs „Balkony w kwiatach”, na który ma zostać przeznaczonych 6 tysięcy złotych. - To przede wszystkim nie jest 6 tysięcy „na kwiaty z zaprzyjaźnionej kwiaciarni”, tylko 6 tysięcy na współorganizacje całego przedsięwzięcia, w które wchodzą nie tylko koszty nagród. Pomysł jest propozycją złożoną przez część radnych i mieszkańców, a nie Zarządu.

Lachowski przekonuje także, że konsultacje wciąż trwają (kolejne spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:30 na Przemyskiej 21) i że jeszcze 7 maja, kiedy będzie uchwalany budżet, będzie można zgłaszać swoje propozycje. - Można też pisać na maila zarządu, dzwonić do radnych, zgłaszać pomysły i uwagi – zachęca.

- A ile osób musi przyjść na konsultacje i powiedzieć, że na przykład wydanie sześciu tysięcy złotych na balkonowy konkurs im się nie podoba, by radni dzielnicy skreślili ten punkt z budżetu? - pytam.

- To radni zgłosili taką propozycję i potem radni nad tą propozycją będą głosować i to od nich zależy, czy to przejdzie czy nie. Jeśli mieszkańcy rzeczywiście tego nie chcą, to powinni przekonać radnych i ewentualnie zaproponować inne rozdysponowanie tych środków – odpowiada Lachowski.

A mieszkańcy mają swoje propozycje.

Czy któryś z tych pomysłów przekona radnych?
W rozmowie z nami wymieniają ich całkiem sporo. Nie chcąc, by artykuł był zbyt długi wymieniamy je tylko hasłowo: sadzenie drzew owocowych i stawianie ławek przy zbiornikach retencyjnych, gdańskie Biegi Parkowe, warsztaty rękodzielnicze, siłownie napowietrzne, dofinansowanie biblioteki sąsiedzkiej na Ujeścisku, place zabaw w konkretnych miejscach, remonty chodników, zajęcia edukacyjne dla dzieci „jak dbać o swoją dzielnicę”, festyn ekologiczny na temat segregacji śmieci, pchli targ, wsparcie targu zdrowej żywności, dofinansowanie boiska piłkarskiego, wybiegi dla psów.

Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Raz, budżet Rady Dzielnicy jest stosunkowo niewielki i za 80 tysięcy złotych nie da się zrealizować nawet małej części wymienionych wyżej postulatów. Dwa, znacznie więcej pieniędzy „do wydania” będzie przy tegorocznym budżecie obywatelskim (dla Ujeściska-Łostowic może to być suma rzędu 300-400 tysięcy złotych, pisaliśmy o tym tutaj). Trzy, są rzeczy, których ze względu formalnych budżet rad dzielnic sfinansować nie może.

Przykładowo, podnoszony często przez naszych rozmówców pomysł sfinansowania przez Radę Dzielnicy wynajmu pomieszczenia na potrzeby sąsiedzkiej biblioteki na Ujeścisku jest niezgodny z lokalnym prawem. W rozmowie z nami urzędnicy powołują się na statut gdańskich Rad i argumentują, że na taki cel rady nie mogą przeznaczać pieniędzy.

28 kwietnia o godzinie 18:30 w siedzibie Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice (Przemyska 21) będzie można zgłosić swoje propozycje do budżetu Rady. Będzie je można zgłosić także 7 maja (miejsce to samo), podczas sesji Rady Ujeścisko-Łostowice.