W sierpniu powstanie mural na Junackiej. Jak powinien wyglądać?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-07-13 16:02:00

Pod koniec sierpnia w ramach projektu "Zrozumieć Sierpień" artyści stworzą mural w tunelu na ulicy Junackiej. Co zostanie namalowane? O tym zadecydują także oruniacy, którzy wezmą udział w jutrzejszej (14.07 - godz. 16.00) dyskusji w Gościnnej Przystani.

Oruniacy często narzekają na wygląd niedawno wybudowanych tuneli. - Brudne, niewykończone, niepomalowane, toporne - padają określenia.

Kilka tygodni temu za sprawą opisywanej przez nas akcji nieco bardziej przyjaznego wyglądu nabrał tunel przy Rejtana. W sierpniu swoisty lifting przejdzie też tunel przy ulicy Junackiej, gdzie w ramach projektu "Zrozumieć Sierpień" planowane jest stworzenie muralu.

"Zrozumieć Sierpień" to projekt realizowany przez Europejskie Centrum Solidarności. Na Oruni zaangażowali się w niego przedstawiciele Domu Sąsiedzkiego i lokalnej Rady Dzielnicy. Jednym z sierpniowych działań projektu będzie stworzenie malarstwa ściennego w tunelu na Junackiej. Malowidło powstanie, jeżeli pozytywnie zakończą się rozmowy oruńskich społeczników z PKP PLK, kolejową spółką, która jest właścicielem tuneli. Na ten moment wszystko jest ponoć na dobrej drodze, a kolejowa spółka zdaje się nie robić żadnych problemów.

Mural stworzy Anna Taut, absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorka wielu murali w Polsce i zagranicą. Artystka jest znana także na Oruni - o jej projekcie pisaliśmy tutaj.

Mural w tunelu na Oruni powstanie w sierpniu, ale już teraz rozpoczyna się dyskusja nad jego kształtem i treścią. Już jutro o godzinie 16 w Gościnnej Przystani wystartuje spotkanie z Anną Taut.

Artystka zaprasza oruniaków do dyskusji nad nowym wyglądem tunelu na Junackiej.

Macie pomysł, jak taki mural powinien wyglądać? Co warto namalować w tunelu na Junackiej?