Oruńska Gwiazdka zaświeciła po raz jedenasty

Autor: f.botor, Data publikacji: 2009-12-07 21:28:00

Jak co roku plac przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Gościnnej był miejscem festynu "Gwiazdka na Oruni".

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe od mszy św, którą odprawił arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Zaraz po niej zaczęły ustawiać się pierwsze stoiska Jarmarku Gościnnego. Wśród nich pojawiły się stragany wielu lokalnych szkół. Między innymi swoje stanowisko miało tam także Gimnazjum nr 10, na którym młodzież sprzedawała świece. Dochód był przeznaczony na dofinansowanie wakacji dzieci z rodzin potrzebujących. Z kolei Gimnazjum nr 5, oferowało ozdoby choinkowe i słodycze. Dzięki zaangażowaniu Zespółu Szkół Inżynierii Środowiska każdy z obecnych mógł także liczyć na kubek barszczu oraz pajdę chleba ze smalcem.

W czasie, gdy przed kościołem rozstawiano stoiska Jarmarku Oruńskiego, w środku świątyni miał miejsce koncert Weroniki Korthals, wokalistki zespołu Ha-Dwa-O. Na scenie artystkę wspierała.... jej rodzina. Występ zapoczątkował tradycyjne wspólne kolędowanie. Śpiewali wszyscy - członkowie zespołu i zgromadzona w kościele publiczność.

Po godzinie 15:00 rozpoczęły się koncerty i pastorałki, na których występowały dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Orunianom świąteczne życzenia złożył m.in. prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Orunia – Aleksander Nagucki. Przy tej okazji na scenie pojawili się liczni organizatorzy festynu, którzy wspólnie z dziećmi odśpiewali kolędy.

Najmłodszych czekała kolejna niespodzianka. Wóz strażacki przywiózł na oruński plac zastęp Mikołajów, którzy rozdali młodszym i starszym dzieciom słodycze.

Punktem centralnym wydarzenia było rozświetlenie choinki przez arcybiskupa Gocłowskiego razem z mieszkańcami Oruni. Duszpasterz ciepło pozdrowił uczestników festynu:

- Dzielnic w Gdańsku jest dużo, ale drugiej takiej dzielnicy jak Orunia nie ma. Macie tu grzeczne dzieci, dobrych rodziców i odpowiedzialnych gospodarzy. Dziekuję Wam, że jesteście tacy. Życzę wszystkim spokojnych świąt!

Uroczystość z hukiem zakończył pokaz sztucznych ogni.