Wydmy, czyli teraz „my do wy”

Autor: STACJA ORUNIA, Data publikacji: 2009-12-10 16:46:00

Festiwal Wydmy, nagrody i podsumowanie.

4.12.2009 Gdańsk Orunia
Piątkową galą finałową zakończyliśmy IX edycję festiwalu WYDMY, bardzo udaną za sprawą wysokiego poziomu filmów, bardzo ciekawej wystawy i dzięki świetnej publiczności, kochającej kino i tego typu imprezy. Byliście u nas codziennie przez 4 dni i mieliście okazję dobrze nas poznać od dobrej i złej strony. Dziękujemy wam za dni pokazów konkursowych i dyskusji o filmie oraz za wasze głosy, które spowodowały, że jeden z filmów został nagrodzony całkiem sporą kwotą finansową. Wybór padł na film dokumentalny pt. „Jutro…”. Film Bartosza Kruhlika, uroczy opis życia bliskiej osoby wykonany w znakomitym stylu, który od pierwszych minut wciąga widza w swoją głębie.

Wielką niespodzianką był dla nas również film „Tam i z powrotem” zrealizowany przez przyjaciół za przysłowiowe 0 zł. Autorzy ujawnili nam, że wszelkie koszty, jakie ponieśli na realizację pracy, to wydatki na paliwo i jedzenie przez dwa lata realizacji. Oglądając ten film mamy wrażenie, że to nieprawda. Ta, dojrzała reżysersko, scenariuszowo i produkcyjnie praca pozwala nam przypuszczać, co się stanie, kiedy autorzy tego filmu otrzymają dofinansowanie do kolejnego filmu, na poziomie porównywalnym z pracami realizowanymi w szkołach filmowych. Jednym słowem to „ SZOK”, jak można zrobić film za tak niewiele. Może, to właśnie brak budżetu powoduje takie pobudzenie twórcze, które daje rewelacyjny efekt. Ogromne gratulacje dla Michała Baczunia i reszty ekipy filmowej. Pewnie jeszcze nie jeden konkurs wygrają, ale Wydmy, zdaje się są jedną z pierwszych nagród dla tego filmu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom za nadesłane prace, gratulujemy nagrodzonym oraz wyróżnionym i czekamy na Was za rok, na X edycji festiwalu WYDMY. Dziękujemy patronom medialnym, fundatorom nagród, jurorom, partnerom i realizatorom tej imprezy.