Obwodnica Południowa Gdańska 2009-2012

Autor: p.kluz, Data publikacji: 2009-06-04 15:31:00

Budowa Południowej Obwodnicy Miasta Gdańska to jedna z bardziej strategicznych inwestycji dla województwa pomorskiego, ale przede wszystkim dla naszej dzielnicy. Trasa przebiegać będzie przez tereny gmin: Gdańsk, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Cedry Wielkie.

Według badań ruchu przeprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, codziennie drogą krajową nr 7 do centrum Gdańska wjeżdża ok. 30 tys. samochodów, natomiast drogą krajową nr 1 ok. 12 tys. Obrazuje to rozmiary ruchu drogowego na Trakcie Św. Wojciecha (droga krajowa nr 1), który przecina Orunię Dolną, Lipce i Św. Wojciecha. Przekierowanie części ruchu, a szczególnie samochodów ciężarowych, z Traktu na nową drogę powinno być bardzo dobrą wiadomością dla mieszkańców.
Projekt zakłada, że Obwodnica okrąży tereny miasta od strony południowej, łącząc popularną 'siódemkę' z 'jedynką'. Co więcej, nowa droga ekspresowa połączy Obwodnicę Trójmiejską prowadzącą do autostrady A1 z terenami portowymi Gdańska. 
Inwestycja powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami Oruni, prezydent Adamowicz potwierdził, że większość gruntów, przez które będzie przebiegać droga, wykupiło miasto. W związku z tą inwestycją zamknięto Szkołę Podstawową nr 41 w Lipcach. Właśnie w tym miejscu Obwodnica Południowa przetnie Trakt Św. Wojciecha, tworząc węzeł popularnie nazywany 'ślimakiem'.
MojaOrunia.pl będzie relacjonowała postępy w pracach nad tą inwestycją.