Pomnik "Inki" na Oruni: 30 sierpnia uroczyste obchody?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-08-14 17:45:00

Coraz bliżej budowy pomnika Inki na Oruni. Wszystko zależy teraz od radnych miejskich, którzy muszą jeszcze przegłosować odpowiednią uchwałę. Jednak w internecie chodzi już oficjalna ulotka, z której wynika, że 30 sierpnia na Oruni odbędzie się uroczyste odsłonięcie monumentu ku czci bohaterskiej sanitariuszki.

- Jestem zadowolony, cholernie zadowolony, że tak ważna sprawa może się udać na naszej Oruni. Pomnik już jest gotowy i czeka na zamontowanie. Teraz wszystko zależy od miejskich radnych, którzy na sesji 27 sierpnia muszą przegłosować stosowną uchwałę. Jeżeli będą "na tak", my od razu bierzemy się do pracy - w rozmowie ze mną deklaruje Krzysztof Kosik, wieloletni mieszkaniec Oruni, w latach 90-tych radny miasta, który bardzo mocno zaangażował się w budowę pomnika "Inki" na Oruni.

O budowie pomnika na placu przy Gościnnej pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, grupa oruniaków (są w niej także księża salezjanie) chce na skwerku przy ulicy Gościnnej postawić pommnik, upamiętniający Danutę Siedzikówne, ps. Inka, legendarną sanitariuszkę, tuż po wojnie zamordowaną przez komunistów.

Dopiero niedawno grupie naukowców udało się odkryć na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym miejsce pochówku „Inki”. We wrześniu tego roku w Gdańsku odbędzie się uroczysty pogrzeb sanitariuszki, która w chwili śmierci miała zaledwie 18 lat.

Odsłonięcie nowego pomnika "Inki" zaplanowano na 30 sierpnia (niedziela). O godzinie 13 na placu przy Gościnnej ma wtedy rozpocząć się msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. W trakcie mszy pomnik zostanie odsłonięty i poświęcony. Według wstępnych informacji, uroczystość ma transmitować między innymi Telewizja Polonia.

Na tym nie koniec obchodów. W ten sam dzień, 30 sierpnia w Parku Oruńskim ma odbyć się Festyn Patriotyczny, na którym koncert zagra zespół Forteca.

Na oficjalnej ulotce całego wydarzenia wypisano również organizatorów. Są to: parafia św. Jana Bosko, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Federacji Młodzieży "Walczącej" i Stowarzyszenie Kibiców Lechii "Lwy Północy".

W rozmowie ze mną Kosik podkreśla, że w inicjatywę budowy pomnika mocno zaangażowali się księża salezjanie, na czele z proboszczem parafii kościoła przy ulicy Gościnnej, Mirosławem Dukiewiczem. Kosik wymienia także Kamila Sobkiewicza z oruńskiej Rady Dzielnicy, chwali też urzędników z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

- Inicjatorem budowy pomnika, a nie jak pierwotnie planowaliśmy budowy obelisku, był arcybiskup Leszek Głódź i jemu należą się szczególne wyrazy uznania - podkreśla były radny miasta.

- Mam nadzieję, że pomnik Inki będzie ważnym punktem w trakcie obchodów różnych patriotycznych świąt w Gdańsku. Postać Inki na to zasługuje, to była naprawdę wyjątkowa dziewczyna - komentuje Kosik.