„Czas na wiedzę”: Jak uchronić się przed złodziejami?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2009-06-25 00:00:00

Na pierwsze spotkanie w ramach zorganizowanego wspólnie przez MOPS i gdańskich policjantów projektu „Czas na wiedzę” przyszło ponad 20 osób. Dyskutowano nad sposobami zabezpieczania się przed działaniami złodziei.

Projekt „Czas na wiedzę” zakłada serie edukacyjnych spotkań, na których poruszane będą kwestie bezpieczeństwa. Wezmą w nich udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz policjanci z I Komisariatu na Oruni. Wykłady i dyskusje są, oczywiście, otwarte dla wszystkich.
- Projekt trwać będzie do końca roku. Na spotkaniach mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się od policjantów m.in. o tym, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji, jak uchronić najmłodszych przed używkami, jak radzić sobie z przemocą w szkole i rodzinie, jak nie stać się ofiarą oszustwa – opowiada Justyna Podjaska, koordynator Zespołu Pracy Socjalnej Nr 3, trzeciej filii gdańskiego MOPS-u.
18 czerwca projekt oficjalnie wystartował. Do Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS przy ulicy Nowiny 7 przyszło ponad 20 osób. Policjantów z I Komisariatu na Oruni reprezentował dzielnicowy, mł. asp. Tomasz Wojtan oraz asystent ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologii, aspirant Adam Orlikowski. Funkcjonariusze przedstawili kilka praktycznych metod zabezpieczenia się przed kradzieżami i włamaniami:
-    zainstalowanie okien, rolet i drzwi antywłamaniowych;
-    zainstalowanie na oknach zasuw „domowej roboty”;
-    ubezpieczenie mieszkania;
-    zamykanie okien na noc, a także na czas naszej nieobecności;
-    zwracanie uwagi na nieznajomych kręcących się w pobliżu naszego domu – złodzieje przygotowując się do kradzieży i włamań potrafią często przez dłuższy czas obserwować swoje ofiary; w razie zauważenia kogoś podejrzanego należy zadzwonić na policję;
-    pomoc sąsiedzka – w razie wyjazdu dłuższy czas należy poprosić sąsiada, aby opróżniał Twoją skrzynkę na listy, zabierał ulotki sprzed drzwi, a nawet zapalał światło w Twoim mieszkaniu.
Głos w dyskusji zabierali także sami mieszkańcy. Ludzie chcieli wiedzieć, jakie informacje o sobie muszą podawać policyjnemu dyżurnemu, kiedy dzwonią na komisariat z prośbą o interwencję. Stróże prawa przypominali, że obowiązkiem funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie jest zapytać o dane osoby dzwoniącej. Podkreślali jednak, że nie ma obowiązku podawania swego imienia i nazwiska. Prawo gwarantuje w takich przypadkach anonimowość.
- Policja zawsze działa skuteczniej w tych miejscach, w których może liczyć na dobrą współpracę z mieszkańcami. Takie spotkania jak dzisiejsze są właśnie jednym z elementów takiej współpracy. Obopólna wymiana informacji i doświadczeń jest bardzo ważna. Liczę, że na następne spotkania przyjdzie jeszcze więcej osób – komentował mł. asp. Tomasz Wojtan, dzielnicowy z Oruni.
Następne spotkanie zaplanowano na 16 lipca. Rozpocznie się ono o godzinie 15:00 w Środowiskowym Domu Samopomocy MOPS przy ulicy Nowiny 7. Jego tematem będzie kwestia bezpieczeństwa dzieci podczas wakacji.