Kronika policyjna: 16–26 marca

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2010-03-30 16:56:00

Prezentujemy kolejną, oruńską kronikę policyjną. Materiały przygotował funkcjonariusz I Komisariatu Policji na Oruni, asystent ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologii, aspirant Adam Orlikowski.

Znaki i słup idą na złom
Dwa tygodnie temu pisaliśmy o znikających na ulicy Sandomierskiej studzienkach. Teraz jednak „złomiarze” przeszli samych siebie.
16 marca trzech mężczyzn wybrało się na łowy – szukali wszystkiego, co później będzie można sprzedać w skupie złomu. Terenem ich polowania miała być Orunia. A więc jak szybko wzbogacić się „na złomie”? Trzeba znaleźć coś, co ma pokaźne gabaryty i sporo waży. A może tak spieniężyć znak drogowy? A czemu nie trzy? To może przy okazji „przygarnąć” sobie słup, służący do umieszczania takich znaków? Na wszystkie te pytania mężczyźni odpowiedzieli sobie twierdząco. W stronę skupu złomu na Oruni wędrowała już wkrótce wesoła gromadka myśliwych – trzech mężczyzn, trzy znaki drogowe i słup...
Na miejscu czekała już jednak policja. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani. Okazali się nimi 44-letni Andrzej P., 18-letni Grzegorz E. i 16-letni Arkadiusz L.

Nieletni okradali nagrobki

20 marca z cmentarza na ulicy Brzegi zniknęło 12 mosiężnych figurek z nagrobków.
Okazało się, że za kradzieżą stoi dwóch nastolatków. Policjanci zatrzymali 14-letniego Dominika i jego o rok starszego kolegę, Wojtka, już kilka dni później. Chłopcy przyznali się do winy. Tłumaczyli, że pomysł podsunął im artykuł w jednej z lokalnych gazet, który opisywał podobne kradzieże w innej części Gdańska. Figurki miały trafić na złom, a pieniądze ze sprzedaży – do kieszeni chłopców. Plan pokrzyżowali policjanci. Teraz obu nastolatków czeka wizyta w sądzie dla nieletnich.

Młody rozbójnik zatrzymany
Znów nieletni w roli głównej. 14-latek kilkakrotnie napadał i okradał swego o trzy lata młodszego kolegę.
Lista „dokonań” młodocianego bandyty zadziwiła nawet policjantów. 14-letni Mariusz ma na swoim koncie dwa wymuszenia rozbójnicze i trzy kradzieże – wszystkie przestępstwa miały miejsce na terenie jednej ze szkół podstawowych na Oruni. Sprawa została skierowana do Sądu Rodzinnego.

Kradł paliwo z ciężarówek

Rano 22 marca, policjanci z I Komisariatu w Gdańsku zatrzymali na gorącym uczynku złodzieja paliwa.
Mężczyzna zdołał już „wyssać” paliwo z kilku zaparkowanych na ulicy Łódzkiej i Kaliskiej samochodów ciężarowych. 24-latek odpowie teraz za kradzież i zniszczenie mienia. Grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.