Tutaj warto się spotkać

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2010-04-14 18:54:00

W najbliższy weekend (17 i 18 kwietnia) na wielkim telebimie, ustawionym na Placu Solidarności transmitowane będą uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej. Wcześniej będzie miała miejsce żałobna sesja gdańskiej rady i wieczornica katyńska na Oruni.

Pomysłodawcą tej pierwszej formy hołdu ofiarom jest prezydent Paweł Adamowicz, a także jego najbliżsi doradcy i współpracownicy.
- W tym trudnym dla nas wszystkich momencie Gdańsk chce, bez względu na przynależność polityczną, oddać hołd Parze Prezydenckiej i wszystkim osobom, które zginęły w tej jednej z największych tragedii w historii Polski – mówi Emilia Salach-Pezowicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.
Na ustawionym na Placu Solidarności telebimie zebrani obejrzą transmisję uroczystości pogrzebowych z Warszawy i Krakowa.
W czwartek o godzinie 12:00 w Dworze Artusa odbędzie się natomiast żałobna sesja gdańskiej rady miasta. Został na nią zaproszony m.in. prezydent Lech Wałęsa. Na Długim Targu zostaną wystawione głośniki, by w uroczystości tej mogli uczestniczyć również mieszkańcy. Tam właśnie w ostatnią sobotę, zaledwie kilkanaście minut po katastrofie rządowego, samolotu stawiano już pierwsze znicze.
Podczas czwartkowej sesji o zmarłych powiedzą: przewodniczący gdańskiej rady Bogdan Oleszek (o Lechu Kaczyńskim), prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (o prezydencie Kaczorowskim), radny miasta Jerzy Borowczak (o Annie Walentynowicz), radny sejmiku województwa pomorskiego Grzegorz Grzelak (o Macieju Płażyńskim), były minister i poseł Aleksander Hall (o Arkadiuszu Rybickim) i Emilia Maćkowiak z Rodzin Katyńskich (o Leszku Solskim).

Przypominamy również o jutrzejszej wieczornicy katyńskiej na Oruni. Rozpocznie się ona o godzinie 17:00 w sali 211 Gimnazjum nr 10 (Gościnna 17).

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia zginęło 96 osób. Wśród ofiar tragedii są Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, osiemnastu parlamentarzystów z wszystkich ugrupowań politycznych, sześciu generałów wszystkich rodzajów wojsk, trzon kancelarii polskiego prezydenta, prezesi najważniejszych instytucji państwowych, działacze społeczni, kombatanci, funkcjonariusze BOR-u, załoga samolotu.