Miliard złotych więcej dla Trójmiasta. Czy z tych pieniędzy skorzysta Orunia?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2015-09-15 16:40:00

Trójmiejscy urzędnicy cieszą się, że do 2020 roku "ich" budżet wzrósł w teorii.. o około miliarda złotych. O tyle więcej będą mieli do wydania w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Czy za te pieniądze będzie można zrewitalizować Orunię, lub zbudować wiadukt w tej dzielnicy?

Gdańsk, Sopot i Gdynia razem. Prezydent Adamowicz, prezydent Karnowski i prezydent Szczurek cieszą się, bo ich miasta zyskają dodatkowy zastrzyk gotówki.

Wszystko za sprawą Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Program zakłada, że do 2020 roku w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot jest "do wydania" 259 milionów euro, czyli około miliarda złotych.

Dzisiaj stosowne porozumienie podpisali prezydenci wspomnianych wyżej miast, a także marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski.

Do tej pory o pieniądzach z Programu Operacyjnego decydowały władze województwa, teraz zdecydowanie więcej do powiedzenia będzie miało Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

- Projekty, które otrzymają dofinansowanie, będą wybierane w ramach tzw. mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Będą dotyczyć m.in. aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, rozwoju usług społecznych, transportu miejskiego i infrastruktury kolejowej, przedsięwzięć rewitalizacyjnych w miastach metropolii i efektywności energetycznej - dość ogólnikowo informują urzędnicy.

Zadaliśmy więc konkretne pytanie: Czy z tych pieniędzy uda się sfinansować rewitalizację Oruni i budowę wiaduktu kolejowego?

- W tej chwili jesteśmy na świeżo po podpisaniu porozumienia, więc jeszcze trudno określić konkretnie ile pieniędzy i na jakie projekty będzie rozdysponowane - mówi Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Jednak w ramach ZIT znajduje się pakiet rewitalizacyjny, a Orunia jest jak najbardziej ujęta w planach rewitalizacji. Jest więc duża szansa, że ten proces uda się zrealizować.

A co z wiaduktem na Oruni? - Szukamy sposobów na finansowanie tej inwestycji, ale trudno powiedzieć, czy uda się pozyskać środki akurat z ZIT - odpowiada Piotrowski.