Świetny sposób na naukę historii

Autor: f.botor, Data publikacji: 2009-06-21 00:00:00

Biegając, skacząc i sprawdzając czystość wody młodzi ludzie mogą poczuć się jak żołnierze z historyczny epok.

W ramach Projektu "Radunia – Z nurtem sztuki" 20 czerwca w Parku Oruńskim odbyła się plenerowa gra miejska dla młodzieży "Oblężenie Oruni". Gra była częścią większej akcji "Radunia z Nurtem Sztuki" zorganizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przy współpracy m.in  Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Orunia i Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Ta akcja była nie tylko skierowana do dzieci, chociaż to one głównie w niej uczestniczyły – mówi Magda Zakrzewska-Duda z NCK Gdańsk. - Chcemy pokazywać zalety historyczne Oruni, ale zależało nam na wymyśleniu formuły, która byłaby atrakcyjniejsza od zwykłej wycieczki z przewodnikiem. Sięgnęliśmy po wzorce z Poznania, gdzie gry miejskie są organizowane od kilku lat.
Przy pomocy harcerzy z ZHP Chorągiew Gdańska z Hufca Gdańsk-Portowa oraz z ZHR 3. Gdańskiej Drużyny Harcerzy "Cichociemni" przygotowano zadania praktyczne i zręcznościowe, takie jak przeprawa przez most linowy, rzucanie do celu, sprawdzanie czystości wody, które razem z opowieściami prowadzącego zabawę historyka Andrzeja Trzeciaka, miały wprowadzić uczestników w epokę wojen napoleońskich i pozwolić im wczuć się w rolę polskich rekrutów w armii Napoleona.
Zabawa trwała 2,5 godziny i pomimo trwających wakacji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ok. 40 młodych ludzi z okolicznych gimnazjów. Zwycięska okazała się drużyna "Darmozjadów" reprezentująca X Gimnazjum, która otrzymała ufundowane przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną akcesoria do pływania, a wszyscy uczestnicy bilety wstępu do Aqua Parku i pamiątki ufundowane przez Miasto Gdańsk.