„Pozory mylą, dowód nie”

Autor: gosc19.52, Data publikacji: 2010-08-15 15:34:00

Od początku sierpnia na Oruni pojawiło się 10 graffiti na ścianach w ramach ogólnopolskiego projektu społecznego „Pozory mylą, dowód nie”.

Realizowany przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej projekt przy wsparciu Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Browary Polskie ma na celu zwrócenie uwagi na problem spożywania alkoholu przez młodzież i dzieci. Artyści zaproszeni do kampanii namalowali rysunki na terenie zarządzanym przez Gdańską Spółdzielnię Mieszkaniową. Efekty ich pracy zobaczyć można na budynkach przy ul. Diamentowej (5 rysunków), Piaskowej (4 rys.) i Granitowej (1 rys.). Na rysunkach przedstawione są różne historie i miejsca np. biwak, ulica czy komunikacja miejska. W sens kampanii nie wątpi kierownik GSM Mirosław Literski
- Taka akcja jest potrzebna tym bardziej, że są tu tego typu problemy. Nawet, jeśli uratuje tylko jedną osobę uważam, że ma sens. Mam nadzieję, że te rysunki trafią przede wszystkim do rodziców, którzy czasem zapominają o dzieciach.
- Alkohol sam w ręce dzieci nie wpada – uważa pani Janina, spacerująca ul. Piaskową - Te rysunki do serca powinni wziąć szczególnie pracownicy sklepów i pomyśleć dwa razy zanim sprzedadzą alkohol nieletnim. Mam nadzieję, że ta akcja poprawi nieco sytuację. 
Rysunki poza przesłaniem, komponują się w okolicę trochę ją upiększając. 
- O wiele lepiej prezentuje się ten obrazek niż graffiti a dodatkowo nieco ożywia tą szarą ścianę.– mówi pan Andrzej, mieszkaniec ul. Diamentowej - Jest jeszcze trochę takich miejsc więc może powstaną nowe? – dodaje.
Kierownik osiedla nie wyklucza, że administracja ponownie bezpłatnie udostępni fragment akcji.
- Pod warunkiem, że dostaniemy projekt, który będzie odpowiedni, jestem za.

Według umowy pomiędzy GSM a EFKM ściany powrócą do stanu pierwotnego już 30 września. 
- Skoro rysunki przyjęły się wśród mieszkańców będę się starał, by zostały one na dłużej. – obiecuje Literski.