- Celem Festiwalu jest refleksja nad dziełami, które zostały odzyskane, twórcami, którzy przeżyli, gruzami, z których udało się podnieść polską kulturę po tym, jak usiłowały ją unicestwić dwa totalitaryzmy: hitlerowskich Niemiec i komunistycznego Związku Radzieckiego. Dlatego na muralu widniejącym w przestrzeni miejskiej znalazły się nazwiska wyjątkowych twórczyń i twórców: Witolda Lutosławskiego, Stanisława Lema, Katarzyny Kobro i Wojciecha Jerzego Hasa - czytamy na stronie Muzeum II Wojny Światowej.
To właśnie Muzeum było inicjatorem powstania muralu na budynku przy Trakcie św. Wojciecha 36. Autorką muralu jest graficzka, Asia Pietrzyk.
"Artystka zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową. Inspiracje znajduje zarówno we współczesności, jak i w odległej przeszłości. Jako ilustratorka współpracowała z francuskim wydaniem magazynu „Elle”, ale jej prace były również publikowane w „Wall Street Journal”, „Los Angeles Times”, „The Boston Globe”, „Time” czy „The Washington Post”. W Polsce zrealizowała projekty dla wielu popularnych marek. W 2024 roku została także finalistką konkursu na oficjalny plakat Polskich Linii Lotniczych LOT, a jej praca stała się częścią plenerowej wystawy zorganizowanej w Łazienkach Królewskich w Warszawie" - czytamy na stronie MIIWŚ.
W okolicy (na skrzyżowaniu Traktu i Podmiejskiej) jest też inny mural nawiązujący do historii II Wojny Światowej. W 2016 r. odsłonięto mural Żołnierzy Wyklętych.