Chociaż wciąż niektórzy oruniacy uważają, że ich dzielnica „jest zapomniana przez urzędników”, faktem jest, że w 2016 roku miało tutaj miejsce kilka ważnych inwestycji. Pojawiły się też zapowiedzi kolejnych istotnych przedsięwzięć.
Do tej pierwszej listy z pewnością trzeba zaliczyć remont kolejnego odcinka Traktu św. Wojciecha, który przez kilka tygodni spowodował sporo utrudnień dla kierowców. Z mniejszych remontów trzeba wspomnieć o pracach na ulicy Starogardzkiej i wciąż trwających robotach na Raduńskiej.
W 2016 roku miały też miejsce prace w Parku Oruńskim, chociaż rewaloryzacja zieleńca nie wszystkim przypadła do gustu. Zmiany w Parku pociągnęły za sobą wielką wycinkę – pisaliśmy, że w listopadzie z krajobrazu Parku Oruńskiego „zniknęło” blisko 180 drzew.
W 2016 miasto kupiło też stojący odłogiem ratusz oruński. Wydaje się już pewne, że budynek ten stanie się siedzibą dla mediateki, ale będzie też miejscem dla lokalnej rady dzielnicy i pozarządowych organizacji. To nie jedyna ważna zmiana dla Gościnnej – otworzono tutaj warsztat kowalski, który znajduje się na tyłach kawiarni.
Remontowano też zabytkową Bramę Nizinną, a miasto przygotowywało się też dla istotnej dla oruniaków inwestycji – czyli budowy basenu na ulicy Smoleńskiej. Według zapowiedzi, będzie on gotowy w 2018 roku.
Ostatnie miesiące zostaną zapamiętane na Oruni także i z innego powodu. Chodzi o rewitalizację całej dzielnicy – pojawił się już konkretny plan, a także terminy tego najważniejszego dla Oruni przedsięwzięcia. Szczegóły będą ustalane w 2017 roku, ale śmiało można powiedzieć, że takiego zastrzyku gotówki Orunia po wojnie nigdy wcześniej nie miała. Ot taki, bardzo, ale to bardzo lokalny Plan Marshalla – z tym, że płatnikiem nie są tutaj Amerykanie, a Unia Europejska.
A propos sporych inwestycji, to Orunia wciąż nie może doczekać się większego przełomu w sprawie najważniejszej dla wielu tutejszych mieszkańców. Chodzi oczywiście o brak bezkolizyjnego przejazdu i odcięcie dzielnicy rogatkami.
W 2016 roku dzielnica doczekała się kolejnych szlabanów (m.in. w okolicy ulicy Równej), ale urzędnicy obiecali wspólne działania z PKP, by znaleźć pieniądze na sfinansowanie budowy wiaduktu w ciągu Nowej Podmiejskiej. Za sprawą lokalnej Rady Dzielnicy temat ten wciąż żyje, a urzędnicy nie mogą tak po prostu odpuścić.
Z ciekawostek na pewno trzeba wspomnieć mural na Trakcie św. Wojciecha. Przedstawiające Żołnierzy Wyklętych malowidło podobało się wielu osobom.
W 2016 roku Oruniacy znów bawili się na letnich i zimowych festynach, popularnością cieszyła się też impreza „Święto Parku Oruńskiego”.
Z rzeczy najmniej przyjemnych – niestety w 2016 doszło do kilku śmiertelnych wypadków w pobliżu oruńskich przejazdów kolejowych.