Aleksandra Masłowskiego oruniacy powinni kojarzyć już dość dobrze. W ostatnich miesiącach miał dwa wykłady na temat historii ich dzielnicy (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj).
Wcześniej jednak ten znany w Trójmieście przewodnik skupił się na ogólnych wydarzeniach z siedmiu ostatnich wieków Oruni. Teraz Masłowski zajął się bardziej szczegółowymi badaniami.
- Czwartkowe spotkanie będzie podsumowaniem moich badań, które dotyczyły mieszkańców oruńskiego rynku (ulica Gościnna – przyp. red.) w okresie międzywojennym. Przejrzałem księgi adresowe z tamtych lat i kilka ciekawych informacji udało mi się znaleźć – mówi Masłowski.
Kiedy proszę o uchylenia rąbka tajemnicy, słyszę: - Udało mi się dotrzeć do informacji, która potwierdza, że Orunia miała burmistrza. Więcej opowiem o tym podczas półgodzinnego wykładu – deklaruje historyk.
Spotkanie rozpocznie się 29 maja o godzinie 18. Adres: Gościnna 14.
Masłowski przypomina, że Orunia została przyłączona do Gdańska w 1933 roku, a więc stosunkowo późno w porównaniu do innych dzielnic. - Trudno uzyskać szczegółowe dane sprzed lat 30-tych na temat Oruni – podkreśla Masłowski.
Wykład Masłowskiego to element wspieranego przez Gościnną Przystań i miasto projektu, o którym pisaliśmy tutaj. Studentki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem swoich wykładowców przygotowywały projektową koncepcję zagospodarowania wokół dawnego stawku w okolicy nieistniejącego cmentarza na Oruni.
Trójmiejski przewodnik został zaproszony do projektu, by znaleźć jak najwięcej informacji do terenu „tuż obok”. Mowa tu o ulicy Gościnnej, zwanej przez wielu tutejszych mieszkańców Oruńską Starówką.
- Rewitalizacja to nie tylko remont domów i ulic. To także zmiana społeczna. Oruniacy muszą poczuć, że są właśnie stąd, że to jest ich dzielnica. A tak się stanie dopiero wtedy, jeżeli mieszkający tu ludzie zrozumieją i poznają chociaż w minimalnym stopniu historię tego miejsca – przekonywał na listopadowym spotkaniu Masłowski.