Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 28/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

PKM Południe pozwoli na budowę bezkolizyjnego przejazdu na Oruni. Nadchodzi kolejny etap

 1 dodane: 13:53, 29/02/24

tagi:

Sześć konsorcjów firm z Polski, Hiszpanii i Niemiec jest zainteresowanych stworzeniem dokumentacji projektowej na budowę PKM Południe. Miasto ma wybrać najlepszą opcję, choć ze względów finansowych może mieć tu nie lada problem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczęcie budowy nowej linii może rozpocząć się w 2027 r.

PKM Południe pozwoli na budowę bezkolizyjnego przejazdu na Oruni. Nadchodzi kolejny etap
PKM Południe pozwoli na budowę bezkolizyjnego
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Pomorska Kolej Metropolitalna zakłada budowę nowej dwutorowej linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście przez Orunię i południowe dzielnice Gdańska do Kowal i jej późniejszego połączenia zarówno z istniejącą linią kolejową nr 248 (czyli popularną PKM-ką), jak i nieczynną obecnie, wymagającą modernizacji linią nr 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła).

Wraz z budową PKM w rejonie Sandomierskiej ma też powstać bezkolizyjny przejazd, o który od lat nie mogą doprosić się oruniacy.

Inwestycja jest gigantyczna i jest rozciągnięta na kilkanaście lat. Samo stworzenie dokumentacji potrwa trzy lata.

W czwartek miasto poinformowało, że do przetargu o stworzenie dokumentacji projektowej dla PKM Południe zgłosiło się sześć firm. Najtańsza oferta opiewa na 30,2 mln zł, najdroższa - na 55,8 mln. Pieniądze mogą być problemem, bo PKM zaplanowało na realizację tej części zadania niecałe 36 mln zł.

Przedstawiciele informują: - Jeżeli przygotowującym PKM Południe samorządom uda się w tym samym czasie zdobyć unijne dofinansowanie, to realizacja inwestycji będzie możliwa już w latach 2027- 2029.

Galeria artykułu

PKM Południe pozwoli na budowę bezkolizyjnego przejazdu na Oruni. Nadchodzi kolejny etap

PKM Południe...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.253.206.*

17:01, 29/02/24

Takie wielkie halo a przystanki rozplanowane tak, ze poczatek i koniec Chełmu od strony Oruni Górnej, wielkie rozkopy na Trakcie sw,Wojciecha i wiadukty z dojciami i najsciami ... ale dla Oruni nic sie nie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń