Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 04/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podwórka mogą być nasze

 3 dodane: 15:15, 27/03/12

tagi:podwórkaRamułtaZwiązkowa

Zamiast zielonego podwórka, klepisko z brudną piaskownicą i rozwalającą się ławką. Symbol Oruni? Być może. Są jednak osoby, które mają dosyć takich widoków. Także za swoim oknem. Na początek do pracy wezmą się mieszkańcy Ramułta i Związkowej.

Podwórka mogą być nasze
Podwórka mogą być nasze
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Kilka dodatkowych miejsc parkingowych? A może więcej zieleni i ławek? Czy jednak piaskownica lub huśtawka? O tym, jak wyglądają nasze podwórka decyduje często ktoś inny niż my sami. W przypadku gminnych terenów, tak jest prawie zawsze. Mieszkańcy z reguły nie dbają o coś co do nich nie należy. Miasto, jako gospodarz, również. Najczęściej, jak tłumaczą się urzędnicy, z powodu braku pieniędzy.

Efekt takiego scenariusza widać na każdym rogu. Także Oruni. Obskurne podwórka, które straszą swym wyglądem. To na nich bawią się dzieci. Czasem odpoczywają staruszkowie. Brak zieleni, zniszczone urządzenia zabawowe, zaśmiecone tereny, parkujące jak popadnie samochody – takie widoki przeszkadzają wielu. Ale czy można zrobić coś, oprócz narzekania?

- Także i mieszkańcy lokali komunalnych muszą poczuć się w swoim otoczeniu jak gospodarze. Muszą postrzegać podwórka jako swoją własność – mówi Paulina Borysewicz, doktor architektury Politechniki Gdańskiej i jednej z czołowych pomorskich specjalistek od zagospodarowania przestrzeni miejskich.

I choć trudno się z tym nie zgodzić, pozostaje pytanie: jak tego dokonać?

Na Oruni próbuje na nie odpowiedzieć Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani, a także pomysłodawca projektu, w którym to mieszkańcy zmieniają jedno z oruńskich podwórek.

Miejsce zostało już wybrane. Jest nim niewielki placyk, położony między blokami przy Ramułta i Związkowej. Po jednej stronie zamyka go dawny Dom Grabarza. Podwórko, przy którym mieszkają setki osób, stanowi opłakany widok. Stoi tutaj połamana ławka, pamiętający zdecydowanie lepsze czasy trzepak i brudna piaskownica. Nie ma trawy, całość przypomina klepisko. – Taki obraz to niejako symbol Oruni. Ale naprawdę nasza okolica nie musi tak wyglądać. Wystarczy trochę pracy i zaangażowania, by estetycznie wszystko wyglądało dużo lepiej – przekonuje.

Wspomniany projekt to jednak nie tylko słowa. To również przysłowiowe czyny (o tym niżej). Ale i pieniądze. A te pochodzą od miasta – blisko 20 tysięcy złotych. To co jednak różni ten projekt od innych, to fakt, iż w tym przypadku, to sami mieszkańcy zdecydują, na co dokładnie mają zostać przeznaczone pieniądze.
- Najważniejszym elementem całego pomysłu jest wspólne planowanie przestrzeni. To mieszkańcy, w asyście architekta, zaprojektują, jak ma wyglądać ich podwórko. Starsi mieszkańcy mogą chcieć więcej ławek i zieleni, młodsi – kolejna miejsca parkingowe lub urządzenia zabawowe dla ich dzieci – opowiada Kluz.

Konieczna będzie seria dyskusji. Opcja liberum veto nie wchodzi w grę.
- W Polsce często nie potrafimy ze sobą dyskutować, nie potrafimy znaleźć kompromisu. Nasze warsztaty, na których mieszkańcy będą prezentować swoje pomysły, będą więc również lekcją obywatelskości. To ważne. Jeżeli oruniacy mają zrobić coś jako wspólnota, muszą nauczyć się organizować właśnie na poziomie sąsiedztwa – komentuje menadżer Gościnnej Przystani.

Planowane są trzy takie spotkania, dwa w Gościnnej Przystani, jedno „w plenerze”, a więc na miejscu – przy Ramułta i Związkowej. Po tym, jak mieszkańcy zaprojektują już swoje podwórko, a miasto zgodzi się na proponowane zmiany, przyjdzie czas na... zakasanie rękawów.

W połowie maja projekt ma zostać wcielony w życie. Nasadzeniami, grabieniem i uprzątaniem terenu mają zająć się sami mieszkańcy. – Jeżeli ludzie włożą tutaj sporo swojej pracy, jest wielka szansa na to, że mieszkańcy będą dbać o swoje podwórko także w przyszłości. Nikt nie lubi, jak jego praca idzie na marne – przekonują mnie uczestniczący w projekcie Kluz i Borysewicz.

O akcji mieszkańcy sąsiadujących z podwórkiem bloków dowiedzieli się nie tylko z ulotek. Menedżer Gościnnej Przystani przez jeden wieczór zamienił się w swoistego akwizytora. Pukał do mieszkań, przekonywał zastane w nich osoby, że warto włączyć się w całą akcję. – Ludzie generalnie byli dobrze nastawieni do pomysłu – opowiada.

Pierwsze „planistyczne” spotkanie w Gościnnej Przystani już za nami. Przyszło na nie kilkanaście osób. – Jestem zadowolona, widziałam u ludzi chęć działania. Wcześniej nie czuli, że mają jakikolwiek wpływ na swoją okolicę, teraz zaczynają nabierać wiatru w żagle – podsumowuje Borysewicz.

- To podwórko aż się prosi o jakąś zmianę. Dzieci nie mają gdzie się bawić, jest brudno i ponuro. Akcja mi się podoba, może wspólnie uda nam się coś tu fajnego zrobić – zastanawia się pani Maria, mieszkanka ulicy Ramułta.

Podobne projekty realizowane mają być także w innych częściach Gdańska (Śródmieściu, Oliwie i Brzeźnie). Być może w następnych latach również i inne podwórka na Oruni doczekają się rewitalizacji właśnie według opisanego tu scenariusza.

Warto nadmienić, że w mieście już niedługo zacznie funkcjonować program „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”. W ramach projektu miasto zapewni wspólnotom - dzierżawcom i właścicielom terenów przyległych do nieruchomości - elementy budowlane i sadzonki zieleni, które będzie można wykorzystać do ich zagospodarowania. Organizatorem programu jest Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miejski w Gdańsku

2 kwietnia (pn) godz. 17.30 – Spotkanie planistyczne (1) z mieszkańcami 
miejsce: podwórko przy ul. Związkowej 7 i Ramułta 10/11
23 kwietnia (pn) godz. 18.30 - Spotkanie planistycznie (2) z mieszkańcami
miejsce: Gościnna Przystań – Dom Sąsiedzki
7 maja (pn) godz. 18.30 – 20.00 - Spotkanie planistycznie (3) – podsumowanie projektu podwórka z mieszkańcami
miejsce: Gościnna Przystań – Dom Sąsiedzki
10 maja (cz) godz. 18.00 - 20.30 – Spotkanie ‘zmieniamy podwórko’ (1) z mieszkańcami
miejsce: podwórko przy ul. Związkowej 7 i Ramułta 10/11
11 maja (pt) godz. 18.00 - 20.30 - Spotkanie ‘zmieniamy podwórko’ (1) z mieszkańcami
miejsce: podwórko przy ul. Związkowej 7 i Ramułta 10/11
12 maja (sob) godz. 9.00 - 13.00 - Spotkanie ‘zmieniamy podwórko’ (1) z mieszkańcami
miejsce: podwórko przy ul. Związkowej 7 i Ramułta 10/11
21 maja (pn) godz. 18.00 - 20.30 - Spotkanie podsumowujące z ekspertem od wykupu podwórek z mieszkańcami 
miejsce: Gościnna Przystań – Dom Sąsiedzki

Galeria artykułu

Podwórka mogą być nasze

Podwórka mogą...

Podwórka mogą być nasze

Podwórka mogą...

Podwórka mogą być nasze

Podwórka mogą...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (19)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.102.*

22:53, 30/05/12

Pozwolę sobie skomentować... podwórko na Gościnnej. Niby nowe a piasek po zimie w piaskownicy niewymieniony chociaż powinien być przynajmniej 2 razy do roku, płot dziurawy jak ser szwajcarski bo nie ma ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.116.*

12:46, 21/05/12

...co można zrobić z takimi ludźmi , skoro ich nie interesują żadne zmiany, szcególnie kiedy trzeba ręką ruszyć, nie uszanują nawet wysiłku i pracy innych, każdy posadzony kwiatek ,krzaczek, drzewko jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.80.*

16:27, 31/03/12

oj to zulawska i kiedys tak wykolodal sw wociejach lipce niegowska i co nato ciekaw na jaki adres wspomniane maile zostały wysyłane. W ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.31.42.*

13:19, 30/03/12

Prosze o wieksza ilosc ławek w bardziej dogodnych miejscach niz sa teraz :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

10:31, 29/03/12

178.183 I co kłamiesz? chciałes sobie gębę wytrzeć radą osiedla, ale trochę ci się nie udało. Wyszło że ściemniasz że coś robisz i nawet tego nie skomentujesz, może maila też miał za ciebie ktoś wysłać?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.183.232.*

23:13, 28/03/12

Skontaktuję się z Panem po świętach, bo obecnie mam urlop i jestem w Londynie. Serdecznie pozdrawiam.

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.69.102.*

17:28, 28/03/12

178.183.249.* - Witam serdecznie. Na skrzynkę Rady Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce nie przyszedł żaden mail dotyczący Oruńskiego Przedmieścia. Jestem ciekaw na jaki adres wspomniane maile zostały wysyłane. W ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.183.249.*

16:46, 28/03/12

62.61.54 - jak się nie znasz to się nie odzywaj. Wiele razy pisałem w róznych sprawach do wielmożnie szanownej rady i ani razu nie uzyskałem odpowiedzi. Co skrzynka mailowa się zawiesiła? Taka jest prawda i jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.68.*

15:42, 28/03/12

proponuję obsiać wszystko słonecznikami.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.24.*

12:47, 28/03/12

To fakt, że Oruńskie Przedmieście to jakaś zapomniana część Oruni. Do tej okolicy pomysły z Gościnnej Przystani nie docierają :( A szkoda :( tu też trzeba dużo zrobić!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.157.*

12:28, 28/03/12

gosc 62.61.53 -> ja nie wiem o czym mówisz... możesz wyjaśnić ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.0.144.*

10:56, 28/03/12

www.guerrillagardening.pl oto odpowiedź... Wszędzie to samo ... polski trawnik jest albo klepiskiem albo przystrzyżony na modłę więzienną... Czy to nie dziwne że zieleń architektura moda i my sami stajemy się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

10:48, 28/03/12

"nikt dla nas nie walczy o nic" Sami się bierzcie do roboty, lenie jedne. Co to za postawa k... "Zróbcie coś dla nas" Odłączajcie się i twórzcie Oruńskie Przedmieście. A nie, nie odłączycie się, bo sami nic nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.183.249.*

10:43, 28/03/12

Tylko patrzycie na okolice Związkowej, Gościnnej, Żuławskiej a nikt nie patrzy na Oruńskie Przedmieście. Nikt dla nas nie walczy o nic, nikt się nami nie interesuje, a jesteśmy przecież tą samą Orunią. Chyba ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:56, 27/03/12

Jeszcze porządek z tym domkiem przy Przyjemnej zróbcie, mieszkańcy wiedzą o czym mówię.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.88.*

20:54, 27/03/12

Dobra okazja dla wykazania się Mieszkańców (Wspólnot Mieszkaniowych). Ciekawe jakie będzie zaangażowanie? Powodzenia!!! Dajcie DOBRY PRZYKŁAD INNYM ... MOŻE COŚ SIĘ ZMIENI ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

19:03, 27/03/12

HAHA. Ale tak w ogole to mozna by cos z tym zrobic, ale jak zawsze beda mowic ze zrobią, a wujdzie jak za kazdym zarem. Ale mi sie tam podoba moja dzielnica :D

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

77.114.190.*

18:21, 27/03/12

Co tam podwórka, właśnie zdechł prąd:-) na Przy Torzu:-D

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

77.114.190.*

18:13, 27/03/12

Co tam podwórka, właśnie zdechł prąd:-) na Przy Torzu:-D

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń