Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 24/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Prezydent funduje stypendia

 1 dodane: 11:22, 07/10/12

tagi:

Trzy młode osoby, w tym dwoje uczniów z oruńskiego Gimnazjum nr 10, otrzyma od prezydenta Pawła Adamowicza stypendia na czas roku szkolnego 2012-13. Oficjalna uroczystość miała miejsce wczoraj w Gościnnej Przystani.

Prezydent funduje stypendia
Prezydent funduje stypendia
Fot. Grzegorz Jezierski

Fotografia 1 z 1

- W życiu jest tak, ze ci którym się lepiej powodzi, ci którzy odnieśli sukces, a bez fałszywej skromności tak się określam, powinni dawać cos więcej od siebie niż ci, którzy są jeszcze na dorobku – w ten sposób prezydent Adamowicz wyjaśniał, dlaczego zdecydował się na pomoc kolejnym młodym gdańszczanom. 

Stypendia na rok szkolny 2012-13 zostały ufundowane nie z budżetu miasta, a z prywatnych środków prezydenta.

- Będę namawiał innych gdańszczan, firmy, by również fundowały takie stypendia. Dla utalentowanych dzieci, pochodzących z niezamożnych, często wielodzietnych rodzin, których nie stać na pomoce naukowe, wyjazdy. To ma być forma wyrównywania szans – mówił nam prezydent i wskazywał na model amerykański, gdzie jego zdaniem system stypendialny może być wzorem dla Polaków. – Prywatne firmy, organizacje pozarządowe, fundacje, kościoły, wszyscy fundują stypendia, tego jest bardzo dużo – dodawał.

Pomoc finansowa trafi do trzech młodych gdańszczan - jednej studentki, mieszkanki dzielnicy Rudniki i dwóch uczniów Gimnazjum nr 10. Ci ostatni to 15-letni Dawid Pylak, którego średnia ocen za ostatni rok może budzić wrażenie – wyniosła ona aż 5.85. I 14-letnia Dorota Susajew, również odnosząca sukcesy w swojej szkole. Gimnazjaliści będą otrzymywać teraz 140 złotych miesięcznie przez cały rok szkolny.

Większe stypendium zostało przyznane Darii Jankowskiej, studentce I roku Ekonometrii i Informatyki. Mająca szóstkę rodzeństwa i pochodząca z niezamożnej rodziny dziewczyna dostanie każdego miesiąca po 388 złotych. Aż do początku wakacji w 2013 roku.
- Studiowałam matematykę, ale musiałam zrezygnować, właśnie z powodów finansowych. To stypendium daje mi szansę powrotu na uczelnię i kontynuowania nauki – cieszy się Daria Jankowska.

Wyszukaniem osób, którym w formie stypendium mógłby pomóc prezydent Gdańska, zajęła się Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. – Misją naszej fundacji jest wsparcie dzieci, które są w trudnej sytuacji. Do tej pory skupialiśmy się głównie na grupowych zajęciach, na przykład na prowadzeniu świetlicy dla młodych oruniaków. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział, na pomoc indywidualną – komentuje Marianna Sitek-Wróblewska, szefowa GFIS.

Galeria artykułu

Prezydent funduje stypendia

Prezydent...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń