Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/05/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruniacy zebrali pieniądze – cel: plac zabaw na Związkowej.

 1 dodane: 17:23, 27/11/14

tagi:

Od 15 grudnia oruniacy będą cieszyć się nowym placem zabaw przy ulicy Związkowej. Warunkiem sfinansowania budowy było zdobycie wkładu własnego. Mieszkańcy mieli zebrać tysiąc złotych, zebrali prawie dwa i pół tysiąca.

Oruniacy zebrali pieniądze – cel: plac zabaw na Związkowej.
Oruniacy zebrali pieniądze – cel: plac zabaw na
Fot. Agnieszka Bartków

Fotografia 1 z 1

- Orunia ma moc – cieszy się Ewa Patyk, pracowniczka Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, pomysłodawczyni i realizatorka projektu.

- Ludzie okazali się bardzo hojni. Pieniądze wpłacali indywidualni mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe, lokalni działacze i przedsiębiorcy. Czasem były to kwoty 10 złotych i te najbardziej wzruszały. Prosiliśmy mieszkańców o 1000, mamy prawie 2500 złotych. 

Projekt na oruński plac zabaw jest jednym z dziesięciu zwycięskich projektów zgłoszonych do konkursu miejskiego. Został złożony przez GFIS. Pisaliśmy o tym tutaj.

Niedawno ruszyła już budowa placu zabaw na Związkowej.

Na co zostanie przeznaczona nadwyżka pieniędzy? – pytam moją rozmówczynię.
- 1000 złotych wkład własny, za 500 zakupimy zieleń do obsadzenia placu (konkretnie bukszpany), 300 złotych poświęcimy na ubezpieczenie, (tego wymaga od nas miasto). Za pozostałą kwotę, czyli prawie 1500 złotych zakupimy dodatkowe urządzenie zabawowe. Głosowaniem rodziców wygrała tablica manualna.

Dowiaduję się, że na potrzeby projektu powstała grupa na facebooku Budujemy plac zabaw na Związkowej!, do której przyłączyły się aż 92 osoby. Na forum mieszkańcy organizują się, wybierają, akceptują pomysły, głosują, informują o postępach.
- Ludzie oferowali nie tylko pieniądze, ale i usługi – relacjonuje działaczka. 

- Odbyła się aukcja torebki z filcu, zrobionej przez panią Agnieszkę, właścicielkę secondhandu Tani Armani. Pan Łukasz, właściciel Fotowizażu, sprzedał za pół ceny dwie profesjonalne dziecięce sesje zdjęciowe. Dochód z nich przekazał nam. 
- Powtórzę: jestem zaskoczona i wzruszona. Taką piękną akcję społeczną trzeba gdzieś utrwalić. Może mural upamiętniający na jednej ze ścian pawilonów przy Związkowej? Pomógłby nam w tym, pan Roman, wolontariusz z ASP. On malował już na Rejtana – rozważa pani Ewa.

To kiedy otwarcie placu zabaw? 
- Do 15.12 plac musi być gotowy. Umówiliśmy się z rodzicami na małe, kameralne otwarcie. Może grill, jeśli pogoda pozwoli...

Kto dalej zaopiekuje się placem zabaw? - dopytuję.
- Sami rodzice – odpowiada Patyk. - Podjęli się konserwacji elementów drewnianych, napraw, sprzątania, pielęgnacji zieleni, pilnowania placu. Plac zabaw jest nam potrzebny. Brakuje go w tej części Oruni. Mieszkańcy to rozumieją. Pojawił się pomysł na organizację dorocznego festynu na potrzeby jego utrzymania.

Pani Ewa zapowiada także walkę o plac zabaw na Nowiny. W miejskim konkursie projekt znalazł się tuż pod kreską.

Osobą ważną w całej akcji jest Agnieszka Bartków, przewodnicząca oruńskiej Rady Dzielnicy, która zbierała pieniądze od lokalnych wspólnot mieszkaniowych. Zapytana o sprawę odpowiada:
- Oruniacy bardzo zaangażowali się w przedsięwzięcie. Wspólnoty mieszkaniowe Ramułta 9, Ramułta 10-11, Związkowej 7 ofiarowały 800 zł. Czyli większość wkładu własnego. Chciałam im z serca podziękować.

Oruniacy odnieśli mały sukces. Nowy plac zabaw na Związkowej prawie gotowy. A co z samą Związkową? Infrastruktura w kiepskim stanie, niektórzy skarżą się, ze teren wokół straszy swym wyglądem...

- Myśleliśmy o tym, by zrobić coś z zielenią wokół placu. Rada Dzielnicy zabiega o środki na zagospodarowanie tego terenu i w ogóle okolicy. Mam na myśli infrastrukturę parkową i chodniki, które nie były tu odnawiane od 50 lat. Wnioskowaliśmy do miasta o fundusze na ten cel. Prawdopodobnie w marcu 2015 roku miasto przedstawi Radzie projekt w tej sprawie.

Galeria artykułu

Oruniacy zebrali pieniądze – cel: plac zabaw na Związkowej.

Oruniacy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

11:21, 29/11/14

Chodniki dla pieszch, w Parku będą wykonane prawdopodobnie na koniec wakacji 2015 :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.201.*

14:18, 28/11/14

Jest tunel,wybieg dla psów,plac zabaw dla dzieci, tylko jak do tych miejsc dojść suchą nogą gdy spadnie deszcz i śnieg. Oruniacy skrzyknijcie się! Już za komuny były znane czyny społeczne np.chodnik na Ramułta i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

12:39, 28/11/14

64* Pozostała pamięć i pamiątkowy pomnik, wystarczy. Reszta to drzewa i błoto w bliskiej zabudowie mieszkalnej. Czas to zmienić, zadbać o ten teren i cieszyć się tym kawałkiem zielen.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.158.64.*

12:30, 28/11/14

Był taki czas, że stare gdańskie cmentarze zrównywano z ziemią i zamieniano na skwery. Dziś wstyd nam za tych, którzy dopuszczali się takiej profanacji. I oto teraz, blisko 70 lat po wojnie idziemy w ich ślady ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

09:26, 28/11/14

Popieram inicjatywę mieszkańców ulicy Związkowej, na Nowinach jest inaczej, ponieważ miasto wykonało rewitalizację części Parku Oruńskiego na ulicy Nowiny, a tam właśnie będzie usytuowany plac zabaw może na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

08:50, 28/11/14

Obecnie to Park dla sporej części mieszkańców ... ludzie w pobliżu parkują, mieszkają i handlują (również na byłym cmentarzu) czy to oznacza że powinni się wyprowadzić... spora część Gdańska to byłe cmentarze... ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.194.*

21:09, 27/11/14

to nie park tylko cmentarz...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.29.*

19:28, 27/11/14

Z tymi ścieżkami - to jest dylemat. Każdy kawałek jest na czyjejś trasie - ale rozumiem, bo też lubię chodzić po swoich ścieżkach (nota bene do pracy idę przez park :) Chciałam też dodać, że pomysłodawcami ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.69.*

19:20, 27/11/14

Tym placem przecięto wydeptaną przez okolicznych mieszkańców ścieżkę przez park. W tym miejscu powinien być chodnik a na plac zabaw można było zagospodarować inny kawałek parku. Szkoda, że nikt o tym nie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń