Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 22/11/2019

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia - Historia prawdziwa

 1 dodane: 19:07, 13/12/10

tagi:

Orunia - Historia prawdziwa
Orunia - Historia prawdziwa
Fot. gosc19.52

Fotografia 1 z 1

Przeglądając mroczne archiwa mojego komputera natrafiłem na zbiór moich prac domowych wśród których znalazłem bardzo krótką legendę o Oruni.

 

Dawno, dawno temu na południe od Gdańskiego Grodu płynęła rzeka o nazwie Orania. Woda w niej była niezwykle czysta i miękka. Czerwone raki, srebrzyste ryby i złociste kamienie przyciągały wzrok nie jednego kupca, który przechodził z jednego miasta do drugiego. Jednak tereny wokół Orani były uważane za nieurodzajne, dlatego nie było tam ani jednego pola. Stała tam tylko mała chata, która należała do Zosi. Była to młoda, przepiękna blondynka, która całe dnie wpatrywała się w mijających ją kupców oraz w srebrzystą wodę siedząc na skale, która bezczynnie leżała na samym środku rzeki.

Pewnego dnia Marek, młody i niezwykle bogaty, lecz nie umiejący pływać szlachcic wraz ze swymi sługami wybierał się do Gdańska. Przechodząc przez Oranię Marek ujrzał Zosię. Był tak w nią zapatrzony, że wpadł do rzeki. Nurt zabrał go do skały, na której ona siedziała. Pomogła mu wyjść z wody i zabrała go do swojej chaty. Marek zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Zaproponował Zosi małżeństwo oraz zamieszkanie w Grodzie Kraka. Niestety ona nie zgodziła się na przenosiny. Marek po krótkim namyśle zgodził się zostać nad Oranią. Wybudowali Karczmę, spichlerz oraz zasiali zboże.

Ziemia, która była uważana za nieurodzajną wydała ogromne plony. Co raz więcej szlachciców zatrzymywało się w karczmie i osadzało się nad Oranią. Niedługo później nad rzeką stanął młyn oraz przystań rybacka. Wieś z dnia na dzień się rozwijała. Nazywana była przez gdańszczan Orunią, i tak zostało do dzisiaj.

Galeria artykułu

Orunia - Historia prawdziwa

Orunia -...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc19.52

 

09:54, 14/12/10

@ gość 22:46 - nigdy nie widziałeś skały w rzece? ;]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:46, 13/12/10

Skały? Na Pomorzu? :D

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

13/11 Mam kapitał, który zostanie wykorzystany na udzielenie szcze...»

09/11 Cześć przyjaciele Nazywam się TERESA ZAJAK Jeśli potrzebuj...»

09/11 Cześć przyjaciele Nazywam się TERESA ZAJAK Jeśli potrzebuj...»

05/11 Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku udzieli lekcji gry ...»

19/10 cześć Jestem matką i robię szybkie pożyczki w ciągu 1 god...»

• Wiecej ogłoszeń