Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 15/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mural nawiązujący do przedwojennej historii Oruni? Czas na decyzję konserwatora

 1 dodane: 18:04, 17/03/21

tagi:

Na wyremontowanym w 2020 roku budynku Traktu św. Wojciecha 58 już niedługo może pojawić się duży mural nawiązujący do przedwojennej historii tego miejsca, kiedy funkcjonowała tu fabryka Maxa Kraatza. Urzędnicy informują portal MojaOrunia, że są gotowi do realizacji inwestycji, ale najpierw swoją decyzję musi wydać jeszcze konserwator zabytków.

Propozycja muralu na TśW 58. Czy tak będzie to wyglądać?
Propozycja muralu na TśW 58. Czy tak będzie to wyglądać?
Fot. wizualizacja udostępniona przez Michała Białka

Fotografia 1 z 1

W lipcu 2020 zakończył się kosztujący miasto ponad 2,2 mln zł remont budynku przy Trakcie św. Wojciecha 58. Adres ten jest szczególny, bo to ostatnia pozostałość przedwojennej fabryki Maxa Kraatza.

Po wojnie w tym miejscu pralnia wznowiła działalność. Była znana pod nazwą: "Śnieżka". W latach 90. pralnia zawiesiła działalność, a budynki stopniowo popadały w ruinę i były wyburzane.

Radny dzielnicy Michał Białek wpadł na pomysł, by na wyremontowanym budynku zamieścić mural, nawiązujący do historii tego miejsca. Zdjęcie przedwojennej fabryki znalazło się m.in. w jednej z książek Krzysztofa Kosika.

Białek o swoim pomyśle poinformował m.in. prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, która kilka miesięcy temu brała udział w uroczystym otwarciu wyremontowanego budynku przy Trakcie św. Wojciecha 58.

Urzędnikom pomysł się spodobał. Obiecali, że zajmą się tematem na poważnie. Słowa dotrzymali. - Jesteśmy w trakcie procedowania umieszczenia muralu przedstawiającego dawny widok pralni i farbiarni na Oruni na ścianie szczytowej budynku przy ulicy Trakt Św. Wojciecha 58. Mural ma mieć powierzchnię około 90 m2 - informuje portal MojaOrunia.pl Aleksandra Strug, rzecznik Gdańskich Nieruchomości.

Z odpowiedzi magistratu wynika, że inwestycja jest już na ostatniej prostej. - Realizacja prac zaplanowana została na marzec tego roku. Wykonawca przygotował projekt w trzech wariantach i zwrócił się o opinię do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przystąpienie do realizacji będzie możliwe jednak dopiero po uzyskaniu decyzji PWKZ - dodaje Strug.

Konserwator nie wydał jeszcze swojej decyzji. Na pozytywną decyzję konserwatora liczy Białek. - Inspiracją dla mojego pomysłu był mural we Wrzeszczu, przedstawiający Stary Browar. Pomyślałem, czemu nie zrobić czegoś podobnego na Oruni? Właśnie na wyremontowanym budynku, gdzie przed wojną mieściła się pralnia.

Galeria artykułu

Propozycja muralu na TśW 58. Czy tak będzie to wyglądać?

Propozycja...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

194.181.121.*

08:59, 18/03/21

Pomysł świetny ale patrząc na otoczenie budynku warto sie zastanowić czy mieszkańcom bardziej nie przydałoby się zagospodarowanie terenu przyległego, jakiś mały ogródek wypoczynkowy, ławka , roslinność. Na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

165.225.207.*

08:58, 18/03/21

Zdaję sobie sprawę, że od dłuższego czasu trwa moda na murale ale darowałbym sobie malowanie nowo wyremontowanego budynku. Kierowcy i tak nie zdążą zauważyć grafiki ze względu na usytuowanie budynku oraz ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń