Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 11/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Wielki Brat" jeszcze nie teraz

 1 dodane: 13:36, 16/06/11

tagi:Park OruńskikameryTatarpomnik

Kamery skierowane na pomnik Tatara w Parku Oruńskim? Raczej nie w najbliższym czasie. Co z monitoringiem w innych punktach dzielnicy? – pytają mieszkańcy.

"Wielki Brat" jeszcze nie teraz
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O kamerach w Parku Oruńskim ponownie zrobiło się głośno pod koniec zeszłego roku. Uroczyście odsłonięty przez polskiego prezydenta pomnik Tatara, został już kilka dni później zdewastowany. Ktoś oderwał i zabrał ze sobą górną połowę buńczuka (drzewce zakończone kulą, dawny symbol władzy wojsk tatarskich). Szef Narodowego Centrum Tatarów Rzeczypospolitej, ale też wielu mieszkańców Oruni nie kryło swojego oburzenia.

Odlew skradzionej części został wykonany. Pod koniec lutego Jerzy Szahuniewicz, prezes NCTR mówił, że buńczuk będzie zamontowany. Ale postawił jeden warunek: obiekt musi być monitorowany.

W tej sprawie od kilku miesięcy toczą się rozmowy z miastem. Urzędnicy zlecili firmie Sprint wykonanie wyceny systemu, który składałby się z 2-3 kamer stacjonarnych i swoim zasięgiem objąłby m.in. Pomnik Tatara.
- Koszt takiego monitoringu wyceniony został na około 20 tys. zł. Taki system nie byłby podłączony do miejskiego monitoringu wizyjnego. Działałby na tzw. zasadzie "post factum", czyli na wykorzystaniu materiałów po fakcie - przeglądaniu materiałów archiwalnych, celem ustalenia przebiegu jakiegoś zdarzenia i ustalenia osób biorących w nim udział – mówi Michał Piotrowski z Biura Prasowego w Gdańsku.

Miasto nie zamierza jednak dokładać się do tej inwestycji. Całą sumę musiałoby wyłożyć NCTR. Rola urzędu ograniczyłaby się do wybrania firmy i nadzorowania całej inwestycji. Takie postawienie sprawy oburza Szahuniewicza.
- Ja mam płacić za monitoring miejskiego pomnika? Czekam na inne propozycje urzędników. Nikt ostatnio się ze mną w tej sprawie nie kontaktował – mówi.

Nowy buńczuk znajduje się w oruńskiej siedzibie NCTR.

Jak mówią urzędnicy, w tej sprawie nie będzie z ich strony innej propozycji. Nie ma pieniędzy na monitoring Pomnika Tatara.

Co z monitoringiem w innych punktach dzielnicy? – pytają nasi czytelnicy.

Miasto informuje, że instalacja większej ilości kamer obrotowych, podpiętych do Komisariatu I Policji, będzie możliwa dopiero po wybudowani magistrali światłowodowej wzdłuż Traktu Św. Wojciecha.
- Taka magistrala zbudowana zostanie dla potrzeb systemu TRISTAR - inteligentnego zarządzania ruchem drogowym. Taki system został już zaakceptowany i przygotowywana jest dokumentacja przetargowa. System TRISTAR budowany będzie etapami – wyjaśnia Piotrowski.

Najprawdopodobniej dopiero wtedy Park Oruński zostanie objęty systemem monitoringu.
- Na dzień dzisiejszy, gdy miasto chciałoby zainstalować w rejonie parku kamery obrotowe i podłączyć jego do studia lokalnego Komisariatu I Policji, to musiałoby wybudować magistralę światłowodową wzdłuż ul. Trakt Św. Wojciecha od skrzyżowania z ulicą Podmiejską do ulicy Nowiny o całkowitej długości ok. 1300 metrów. Byłby to koszt co najmniej 120 tys. zł – opisuje Piotrowski.

Magistrala TRISTAR wzdłuż Traktu Św. Wojciecha zostanie zbudowana najwcześniej w 2012 roku. Nieco wcześniej mieszkańcy Oruni powinni poznać punkty w ich dzielnicy, w których znajdą się kamery.
- Koszty podłączenia kamer do wybudowanej magistrali TRISTAR-a wynosić będą nie więcej niż 15-20 tys. zł. Do tego trzeba dodać koszty sprzętu kamerowego, przesyłowego i odbiorczego – tłumaczy przedstawiciel gdańskiego Biura Prasowego.
Co dalej ze śledztwem w sprawie dewastacji Pomnika Tatara?
Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku:  Po tym jak w lutym br. został odnaleziony skradziony element z pomnika Tatara Polskiego, policjanci wykonali szereg czynności zmierzających do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia. Dokumentację z wykonanych czynności w tej sprawie, w dniu 01.03.2011r.
przesłano do Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Śródmieście, która nadzorowała to postępowanie, z wnioskiem o wznowienie umorzonego dochodzenia i zapoznania się z zebranymi materiałami. W międzyczasie zabezpieczony przez policjantów element pomnika został przesłany do badań trzem biegłym, celem ujawnienia i zabezpieczenia śladów
biologicznych, daktyloskopijnych oraz mechanoskopijnych. Jak dotąd w odpowiedzi dotarły do nas dwie opinie biegłych w tej sprawie . Z jednej z nich wynika, że element pomnika został odcięty narzędziem typu szlifierka kątowa.

Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku: Akta umorzonego postępowania obecnie znajdują się w Sądzie Rejonowym Gdańsk Południe, który rozpatruje zażalenie złożone na postanowienie o umorzeniu tego dochodzenia.  Sprawa cały czas pozostaje w zainteresowaniu funkcjonariuszy, którzy pracują nad nią i szukają
sprawcy bądź też sprawców tego czynu.

Galeria artykułu

"Wielki Brat" jeszcze nie teraz

"Wielki...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

0125gd

83.25.97.*

11:11, 18/06/11

gosc 193.227.123.* zadziwiający jest miernik prędkości w oczach przechodnia... Co do rozwiązań to ja proponuję próg zwalniajacy na środku skrzyzowania. Jak siądziesz kiedyś za kółkiem, to zobaczysz że światła na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

94.78.135.*

22:09, 17/06/11

Szlifierka kątowa - zaskakujący finał analizy! Dzięki tej opinii sprawcy są już praktycznie przechwyceni. :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.227.123.*

14:17, 17/06/11

Monitoring i fotoradary na skrzyzowaniu Sandomierska..... to co sie tam wyprawia to HORROR..... 100km/h to norma..... jazda na czerwonym swietle to tez juz norma..... moze sie ktos za to wezmie w koncu

zgloś naruszenie
awatar

Agnes

83.25.98.*

13:20, 17/06/11

Po co komu na Oruni pomniki? bezsensu lepiej dla dzieciaków zrobić plac zabaw albo ławek dostawić bo brakuje ich w Parku Oruńskim. Naszej dzielnicy nie stać na robienie szopek na skale Państwowa skoro po 2 ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.75.110.*

20:06, 16/06/11

Montujcie kamery, ale nie mówcie o tym tak się robi w normalnych krajach.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń