Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Trakt w niechlubnej czołówce

 1 dodane: 17:18, 09/12/11

tagi:Trakt Św. Wojciechakolizjewypadki

W tym roku na Trakcie Św. Wojciecha odnotowano 133 kolizje i 26 wypadków drogowych, w których rannych zostało 36 osób. Do groźnego zdarzenia doszło tutaj także tydzień temu... Czy tak niebezpiecznie będzie w tej okolicy już zawsze?

Trakt w niechlubnej czołówce
Trakt w niechlubnej czołówce
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Dobra wiadomość jest taka: na Trakcie Św. Wojciecha w tym roku jeszcze nikt nie zginął. Zła – kolizji, wypadków i rannych osób jest tutaj już więcej niż w ubiegłym roku. A do sylwestra pozostało przecież jeszcze trochę czasu…

Z policyjnych statystyk, obserwacji oraz analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że do najbardziej niebezpiecznych ulic Gdańska pod kątem zagrożeń na drodze należą: Słowackiego (obszar leśny), Aleja Zwycięstwa, Jana Pawła II, Kartuska, Armii Krajowej i Marynarki Polskiej. Na tej mało chlubnej liście znajduje się również Trakt Św. Wojciecha.
- Najbardziej niebezpiecznymi miejscami tej ostatniej ulicy są rejony skrzyżowań z ulicą Sandomierską, a także Gościnną i Zaroślakiem – informuje Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

O tym jak niebezpiecznie może być na Trakcie Św. Wojciecha przekonuje historia, która wydarzyła się tutaj w zeszły piątek. Na wysokości posesji nr 97 kierowca Peugeota (jechał na pasie w kierunku Pruszcza) potrącił przechodzącego przez przejście dla pieszych 10-letniego chłopca. Ten ostatni z obrazami głowy trafił do szpitala. Na szczęście jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Policjanci wciąż nie chcą przesądzać, co było przyczyną wypadku – trwają ustalenia biegłych.

Na Trakcie Św. Wojciecha, w rejonie od Zaroślaka do Sandomierskiej, występuje, zdaniem policjantów, jeszcze jeden problem.

- Usytuowane są tu liczne firmy i hurtownie. Wjazd i wyjazd z tych posesji klientów oraz dostawców generuje bardzo dużo zdarzeń drogowych, na przykład: najeżdżanie na tył poprzedzającego pojazdu czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – mówi Michalewska.

Dlatego dwa lata temu policjanci wnioskowali do urzędników o zmianę organizacji ruchu w tej części Traktu. Według koncepcji, od Zaroślaka do Sandomierskiej miała powstać początkowo podwójna ciągła linia, a docelowo betonowa przegroda, uniemożliwiająca skręt i nawrócenie.

Skręt w lewo dla samochodów osobowych jadących z Gdańska w kierunku Pruszcza miał być możliwy dopiero na skrzyżowaniu z ulicą Sandomierską. Samochody ciężarowe miały nawracać na ulicy Gościnnej. Specjalnie dla nich powstał pas do lewoskrętu. Ciężarówki miały wjeżdżać w Gościnną na wysokości kościoła pw. Św. Jana Bosko i wyjeżdżać za komisariatem.

Projekt upadł – suchej nitki nie zostawił na nim wiceprezydent Maciej Lisicki.

ZDiZ opracował nowy projekt. Pisaliśmy o nim tutaj.  Przypomnijmy, projekt dotyczy blisko 1,6-kilometrowego odcinka Traktu Św. Wojciecha – od Zaroślaka do skrzyżowania z ulicą Podmiejską. Koncepcja zakłada budowę azyli dla pieszych (niewielkie wysepki na środku jezdni), wydzielenie lewoskrętów, przebudowę zatoki autobusowej, a w jednym miejscu – poszerzenie jezdni w kierunku nasypu Kanału Raduni.

Być może zmian na Trakcie Św. Wojciecha doczekamy się w 2013 roku. Urzędnicy nie ukrywają jednak, że liczą na wsparcie finansowe Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.  Taki scenariusz jest możliwy – radni nie wykluczają, że w przyszłym roku wydadzą kilka tysięcy złotych na budowę azylu dla pieszych. Właśnie na Trakcie Św. Wojciecha.
Najwięcej śmiertelnych wypadków drogowych w Gdańsku w ciągu ostatnich dwóch lat zanotowano na ulicach: Aleja Zwycięstwa (4), Grunwaldzka (3) i Spacerowa (3).

Galeria artykułu

Trakt w niechlubnej czołówce

Trakt w...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.148.75.*

21:03, 11/12/11

Dzisiaj o 16 kolejna ofiara śmiertelna ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

18:28, 11/12/11

Skrzyżowanie z ul.Sandomierską.Tam piesi potrzebują bezpiecznego przejścia przez ulicę z przystanku autobusowego z kierunku Gościnnej w stronę Oruni Górnej!!! Przystanki są usytuowane vis a vis a jeśli chce się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

09:49, 10/12/11

Na Zrembie jest najniebezpieczniej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń