Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 27/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kości na budowie

 1 dodane: 18:03, 14/12/11

tagi:przejście podziemneszczątkicmentarzkolejZwiązkowa

Jak podaje portal Trojmiasto.pl, dziś po południu w okolicy ulicy Związkowej, niedaleko torów pracujący tu robotnicy odkopali kości. Profesor Samp w rozmowie z nami przypomina: w tym miejscu kiedyś był cmentarz, ludzkich szczątków jest tu zdecydowanie więcej!

W tym miejscu, na dawnym cmentarzu ma w przyszłości funkcjonować podziemne przejście
W tym miejscu, na dawnym cmentarzu ma w przyszłości funkcjonować podziemne przejście
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Toczące się tu prace w związku z budową przejścia podziemnego pod torami zostały przerwane.  Na miejscu pojawili się biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku.

Nie jest tajemnicą, że w tej okolicy przez wiele lat istniał cmentarz ewangelicki.

Pierwotnie nekropolia ulokowana była pomiędzy dzisiejszą ulicą Gościnną (na wysokości przychodni lekarskiej), a linią wytyczoną przez obecne tory kolejowe. Na początku XX w. powiększony został o część po drugiej stronie torów – nekropolia sięgała ulicy Związkowej, Uroczej i Dworcowej.

W latach 60-tych na ulicy Żuławskiej zaczęła się budowa nowych bloków i to był koniec cmentarza. Wjechały koparki, niszczono nagrobki, rozkradano cegły z muru okalającego nekropolie.
- Pamiętam, że kości walały się wszędzie. Nikt niczego nie zabezpieczył, nikt nie dbał o pochowanych tu ludzi. To było naprawdę straszne – opowiada Mirosława Węgrowska, mieszkanka ulicy Uroczej.

Inni mieszkańcy wspominają, że tak naprawdę wykopywano wówczas szczątki tylko w rejonie starego cmentarza. Na terenie nowszej nekropolii (między innymi przy ulicy Związkowej) właściwie żadnych tego typu prac nie przeprowadzono.

Zdaniem profesora Jerzego Sampa, autora wielu książek na temat historii Gdańska, w tym Oruni, należy zrobić wszystko, aby sytuacja z lat 60-tych się nie powtórzyła.

- Trzeba z całą starannością przenieść wszystkie zakopane tu szczątki ludzkie do jednego, symbolicznego grobu. Kiedy cmentarz przestawał istnieć, likwidowano tutaj tylko to co na zewnątrz. Ale już głębiej pod ziemią nic nie robiono. Jestem przekonany, że tam ciągle leży wiele ludzkich szczątków – mówi profesor Samp.

Jego zdaniem, dzisiejsza sytuacja może już wkrótce zaistnieć pownownie.
- Robotnicy zaczną ponownie prace i za chwilę znowu natkną się na kolejne szczątki – przewiduje profesor.

A to oznaczałoby następną przerwę. W rozmowie z nami (na godzinę przed opisywanym tu znaleziskiem) wykonawca tłumaczył, że prowadzone obecnie prace przy Związkowej związane były z przebudową gazociągu. Ten ostatni kolidował z mającym tu powstać w przyszłości przejściem podziemnym. W przeciągu kilku dni, jak obiecywał wykonawca, przebudowa gazociągu miała się zakończyć. Wygląda na to jednak, że bez opóźnień się nie obejdzie.

Galeria artykułu

W tym miejscu, na dawnym cmentarzu ma w przyszłości funkcjonować podziemne przejście

W tym miejscu,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

17:58, 23/11/13

To straszne że ludzie mieszkają, handlują, parkują samochody na "ludzkich szczątkach" !!! Czy zdają sobie z tego sprawę? Czy pisali pisma w tej sprawie do Miasta?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

17:56, 15/12/11

Oczywiście, ze tak - przecież budynek z cegły stojący za pastelowym blokiem przy Żuławskiej, to dawny domek grabarza.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.121.*

17:05, 15/12/11

Z całą pewnością pawilony handlowe przy ul. Związkowej wybudowano na terenie cmentarza, ale chyba również budynki koło pawilonów częściowo częściowo stoją na terenie dawnego cmentarza - wiem co mówię, bo tam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.52.*

13:42, 15/12/11

Zgadzam się z profesorem. Wychowywałam się tu i pamiętam podobną sytuację po drugiej stronie torów. Należałoby sprawdzić dokładnie cały teren byłego cmentarza i w końcu zrobić z tym porządek raz a dobrze.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.157.*

13:31, 15/12/11

Komuniści...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

01:05, 15/12/11

Przecież to jeden wielki cmentarz. Kto buduje na czymś takim wcześniej nie ekshumując ciał?!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń