Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkańcy, ekrany wam niepotrzebne

 3 dodane: 15:34, 06/01/12

tagi:ekranyantychlapaczekamienicawodaTrakt św. Wojciecha

Od kilku lat mieszkańcy Traktu Św. Wojciecha 80 nie mogą doprosić się od miasta zamontowania ekranów ochronnych wzdłuż swojej posesji. Urzędników nie przekonują żadne argumenty.

Mieszkańcy, ekrany wam niepotrzebne
Mieszkańcy, ekrany wam niepotrzebne
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

- Nasza kamienica jest położona niemalże przy samym Trakcie św. Wojciecha. Ulica jest źle wyremontowana, studzienki są pozapychane i kiedy popada, zawsze zbierają się tutaj kałuże. Chodnik jest tak wąski, że przechodnie nie mają gdzie uciec, kiedy są ochlapywani przez samochody – opowiada Jolanta Bober, mieszkanka Traktu św. Wojciecha 80.

Jeżeli strumienie wody nie dopadną przemykających tutaj chyłkiem ludzi, uderzają w elewacje budynku. Przez wiele lat wilgoć wyrządziła w kamienicy poważne szkody. Dwa lata temu mieszkańcy zdecydowali się na gruntowny remont. Jako wspólnota wzięli kredyt na 170 tysięcy złotych, który będą teraz spłacać przez 20 lat.

Za te pieniądze udało się ocieplić budynek, a także sfinansować nową elewację. Teraz kamienica prezentuje się zdecydowanie lepiej. Mieszkańcy zastanawiają się tylko, jak długo będą cieszyć się z odnowionej elewacji. Strach przed grafficiarzami jest w tym przypadku dużo mniejszy niż obawa przed …deszczową aurą.

- Włożyliśmy w ten remont wiele naszych pieniędzy. Ja mam 46-metrowe mieszkanie i płacę obecnie o 100 złotych wyższy czynsz niż przed remontem. Ta suma idzie na spłatę kredytu. Ale nie narzekam, to była nasza decyzja. Tylko proszę nas zrozumieć, nie chcemy, aby nasz wysiłek poszedł na marne – argumentuje pani Jolanta.

A według mieszkańców, tak właśnie się stanie, jeżeli miasto nie zamontuje wzdłuż ich kamienicy ekranów ochronnych, tzw. antychlapaczy.
Te ostatnie pozwoliłyby ochronić zarówno przechodniów, jak i nową elewację. W przeszłości podobne ekrany można było zaobserwować między innymi w okolicy dawnej Zatoki, również na Trakcie św. Wojciecha.

I choć w porównaniu z kosztem remontu elewacji, montaż antychlapacza jest o wiele tańszy, lokatorzy Traktu 80 (kamienica położona jest nieopodal skrzyżowania z ulicą Gościnną) przyznają, że nie stać ich już na taki wydatek. Przekonują ponadto, że miasto miałoby w tego typu inwestycji także swój interes.
- W budynku jest siedem mieszkań. Trzy są wykupione, reszta to lokalne komunalne. Przy tym remoncie miasto dorzuciło więc swoją część pieniędzy. Czy teraz im nie szkoda, że także ich środki są tutaj marnowane? – pytają.

O całą sprawę zapytaliśmy przedstawicieli gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, instytucji, do której mieszkańcy, a także administracja wspólnoty od kilku lat słała stosowne pisma. Dokumenty zawsze spotykały się z odmową.

Okazało się, że na początku stycznia "Traktem św. Wojciecha 80" ponownie zajmowała się Komisja ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego (w jej skład wchodzą przedstawiciele Straży Miejskiej, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w  Gdańsku, Zarządu Transportu Miejskiego, a także ZDiZ).

I ponownie dla mieszkańców (odpowiedź jeszcze nie została do nich wysłana) urzędnicy mówią im: „nie”. Odpowiedź jest co najmniej zaskakująca.
- Wniosek nie jest zasadny. Antychlapacze montuje się bowiem przy położonych blisko jezdni chodnikach po to, żeby piesi nie byli ochlapywani przez jeżdżące samochody. Dotyczy to przede wszystkim ulic, w których nie ma kanalizacji deszczowej w jezdni. Antychlapaczy nie montuje się w celu ochrony elewacji budynku – informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego ZDiZ.

Mieszkańcy są zszokowani taką argumentacją.
- Nie mogę w to uwierzyć. Przecież tam właśnie jest tak wąsko, że ludzie są ochlapywani wodą, bo nie mają gdzie się schronić. Czy w ogóle ktoś z urzędników przyjechał na to miejsce? – denerwuje się pani Jolanta, kiedy czytamy jej odpowiedź urzędników.

Ale mieszkańcy nie chcą rezygnować. Postanowili sprawą zainteresować prezydenta Pawła Adamowicza. Pomaga im w tym Beata Dunajewska, radna Platofrmy Obywatelskiej. W kwestii Traktu św. Wojciecha 80 złożyła stosowną interpelację. Póki co, nie ma jeszcze na nią odpowiedzi. Radna wie jednak, że nie będzie łatwo nakłonić urzędników do podjęcia tej inwestycji. Przynajmniej nie w tej chwili.

- Moim zdaniem do EURO2012 będzie trudno z realizacją dodatkowych zadań i inwestycji. Po Mistrzostwach jest szansa, że w miejskim budżecie znajdą się nadwyżki pieniędzy. Wtedy będzie łatwiej forsować tego typu postulaty mieszkańców. Ale obiecuję, że sprawy tak nie zostawię – mówi radna miasta.

- Gdybym mogła spotkac się w cztery oczy z prezydentem Adamowiczem, powiedziałabym mu, że potrzebujemy wsparcia miasta. I że nie jest na Oruni tak, że wszystko jest źle, są ludzie, którym zależy na wyglądzie swojej okolicy. W naszej kamienicy nikt nie robił remontów od 40 lat, zrobiliśmy to za własne pieniądze. Prosimy o te ekrany, czy naprawdę żądamy tak wiele? - pyta pani Jolanta.

Montaż metra bieżącego antychlapacza, w zależności od materiału i technologii jego wykonania, kosztuje od ok. 250 do ok. 450 zł.

W 2010 roku zamontowanych zostało w Gdańsku ok 15 metrów bieżących antychlapaczy, w 2011 – 0.

Galeria artykułu

Mieszkańcy, ekrany wam niepotrzebne

Mieszkańcy,...

Mieszkańcy, ekrany wam niepotrzebne

Mieszkańcy,...

Tak kamienica wyglądała przed remontem

Tak kamienica...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (14)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.103.*

17:04, 24/01/12

Bez zbędnej radości proszę Państwa. Ryli bo 3 lata temu złożliśmy podanie ,że uszkodzona jest kanalizacja i podmywa budynek. Zrobili badania i przyznali rację. Trzy lata czekaliśmy, żeby załatali wyciekii tylko ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.91.*

18:59, 11/01/12

Ciekawe czy studzienka będzie wklęsła na 20cm czy wypukła na 10cm ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.188.*

15:50, 11/01/12

Wygląda na to, że to nie będą kleksy asfaltu tylko poważniejszy remont. Ryją głęboko, chyba postawią nową studzienkę przy tym budynku i przykanalik do burzówki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.188.*

16:16, 09/01/12

Chyba jest skutek! Dzisiaj tam przejeżdżałem - ekipa remontowa wycina asfalt w miejscach gdzie zbierała się woda. Będą następne kleksy asfaltu - oby skutecznie usunęły zagłębienia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

16:06, 08/01/12

wpisujcie sie licznie na forum Pana prezydenta Adamowicza na Face Book, zeby jak w tym kawale o Chinczykach... co otworzy drzwi,lodowke czy swoj blog, to zaraz mu ORUNIAK stanie przed oczyma z postulatami w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.103.*

15:25, 08/01/12

Wniosek był opatrzony wszelkimi możliwymi, realnymi argumentami, którejednocześnie posłużyły jako kontra dla urzędników: że odległośc od jezdni prawidłowa, że nie ma ryzyka dla przechodniów a może najlepiej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.103.*

11:16, 08/01/12

Z tego co się orientuje, z racji lekkiej zimy środki na inwestycje w dzielnicach sa do przesunięcia, więc..?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.103.*

11:12, 08/01/12

Wniosek był opatrzony wszelkimi możliwymi, realnymi argumentami, którejednocześnie posłużyły jako kontra dla urzędników: że odległośc od jezdni prawidłowa, że nie ma ryzyka dla przechodniów a może najlepiej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.204.*

21:32, 07/01/12

Proste trzeba stworzyć zbiorowy wniosek, i podać argumentację o której mówi pani Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego ZDiZ. Tak aby wniosek był zasadny. Wtedy zobaczymy ZDiZ wymyśli mądrego.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

12:36, 07/01/12

Popieram mieszkańców.Tam łatwo stracić kasę włożoną w odzież.Podobnie się ma na wysokości Traktu i Rejtana, na ulicy Gościnnej w od gimnazjum w stronę przejazdu kolejowego notorycznie jesteśmy ochlapywani gdyż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.104.*

20:51, 06/01/12

Ładne okna, na pierwszym piętrze po prawej ;)

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.90.*

20:18, 06/01/12

teoretycznie, nie potrzebne byłyby antychlapacze gdyby jezdnia była w stanie cywilizowanym.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.18.*

19:58, 06/01/12

Popieram prosbe mieszkancow w/w posesji.Mieszkam na ul. Radunskiej i codziennie przchodze kolo tego slicznie odnowionego domu. Samochody przjezdzajac Traktem chlapia i rozpryskuja bloto lezace na jezdni. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.221.*

18:58, 06/01/12

Odciąć Orunią od miasta i zrobić z niej wieś.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

22/10 Najlepsze bzyk randki z Polski. Gorące seeeks spotkania w t...»

20/10 Witam, jestem atrakcyjną kobieta. Wysoka, szczupła, ładna bu...»

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

• Wiecej ogłoszeń