Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 15/08/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Inżynierowie z i dla dzielnicy

 1 dodane: 12:42, 20/02/12

tagi:inżynierowieOruniaKołoStowarzyszenie

Rzadkość w Polsce, nowość w Gdańsku – na Oruni, Lipcach i w Św. Wojciechu próbuje uformować się pierwsze, lokalne stowarzyszenie inżynierów. Przedstawiciele grupy założycielskiej mają już kilka pomysłów jak na lepsze zmienić swoją dzielnicę.

Inżynierowie z i dla dzielnicy
Inżynierowie z i dla dzielnicy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Mieszkają w jednej okolicy, są absolwentami technicznych uczelni, mają nieco wolnego czasu i co tydzień spotykają się w Gościnnej Przystani – póki co jest ich dziewięciu. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze sześciu osób. Właśnie 15 ludzi jest potrzebnych, aby móc założyć stowarzyszenie. Te, o którym tu mowa ma nosić nazwę Koła Inżynierów i sympatyków dzielnicy Gd. Orunia. O co w tym wszystkim chodzi?

- Gdyby w Sejmie było więcej inżynierów, wybranych przez lokalne środowiska, a nie dobranych z klucza partyjnego, byłoby to z większym pożytkiem dla Polski. Nasze lokalne koło jest oddolną inicjatywą. Ma to swoista koalicja inżynierów, mieszkających na naszej dzielnicy i działających tu radnych osiedla – mówi Józef Kubicki, inżynier, mieszkaniec Oruni i pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Co taka koalicja mogłaby przynieść dzielnicy?
- W grupie założycielskiej są osoby, które mają uprawnienia budowlane. Ich wiedza i doświadczenie może bardzo przydać się radnym osiedla przy opiniowaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej poruszaliśmy się trochę po omacku, szukaliśmy informacji na ostatnią chwilę – odpowiada Paweł Patyk, inżynier i lokalny radny osiedla, który również działa w grupie założycielskiej Koła.

- Możemy stanowić wzmocnienie głosu orunian. Jeżeli będziemy w sposób techniczny i konkretny rozmawiać z miastem, będziemy bardziej słyszalni. Czas, aby społeczeństwo zaczęło się organizować i zabiegać o własne sprawy – mówi Aneta Oleńska, inżynier, mieszkanka Oruni.

Stowarzyszenie, jeżeli powstanie, będzie przyglądać się toczącym się inwestycjom na dzielnicy i w miarę potrzeby, będzie apelować do miasta o wprowadzenie technicznych poprawek i ulepszeń. Jak przekonują mnie członkowie grupy założycielskiej, gdyby takie ciało istniało wcześniej, to być może dziś zupełnie inaczej wyglądałby projekt remontu kolei na oruńskim odcinku. Przypomnijmy, decyzją PKP i przy aprobacie miasta, od ulicy Sandomierskiej aż do Lipiec nie planuje się budowy ani jednego bezkolizyjnego przejazdu dla samochodów. O sprawie pisaliśmy tutaj.
- Po tym jak powstanie nasze Koło, chcemy spotkać się z urzędnikami i dokładnie omówić kwestie planów zagospodarowania przestrzennego. Zobaczymy, co można jeszcze w nich zmienić, co powinno zostać poprawione – tłumaczy Oleńska.

Aby zostać członkiem Koła trzeba mieszkać na Oruni, Lipcach lub w św. Wojciechu, a także legitymować się wykształceniem inżynierskim. W przyszłym Stowarzyszenie jest również miejsce dla sympatyków, którzy nie spełniają tych warunków. – Zgodnie z naszym statutem są to tak zwani członkowie nadzwyczajni. Może to być na przykład prawnik, który będzie chciał wesprzeć naszą inicjatywę – precyzuje Kubicki.

Stowarzyszenia jeszcze nie ma, ale już teraz członkowie grupy założycielskiej postawili sobie pierwsze zadania. Chcą zorganizować dla dzieci i młodzieży z Oruni edukacyjne wyjścia na wybrane wydziały Politechniki Gdańskiej. Mają również w planie przyjrzeć się projektowi renowacji zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej.
- Widzę konieczność takich warsztatów dla oruńskich dzieci. Poprzez pokazanie, że nauki ścisłe „nie gryzą”,  możemy im pomóc w wyborze właściwej specjalizacji w ich edukacyjnej karierze. Ten potencjał naszych dzieci trzeba wykorzystać – uważa Bożena Moćko, inżynier, mieszkanka Oruni i członkini grupy założycielskiej Koła. O inicjatywie, podobnie jak kilka innych członków inicjatywy, dowiedziała się z naszego portalu.
Każdy kto chciałby wesprzeć grupę założycielską, lub sam się do niej przyłączyć może przyjść w najbliższą niedzielę (26 II) o godzinie 17 do Gościnnej Przystani. Więcej informacji można uzyskać pisząc na maila: Pawel.Patyk@geagroup.com

Członkowie grupy przekonują mnie, że Stowarzyszenie nie ma żadnych politycznych ambicji. W przypadku, gdyby nie udało się zebrać 15 osób, grupa założycielska ma wspierać lokalną radę osiedla w sposób nieformalny.

Galeria artykułu

Inżynierowie z i dla dzielnicy

Inżynierowie z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.76.72.*

11:44, 22/03/12

Zgadzam się z opinią że owa "incjatywa" ludzi odstawionych przez gospodarkę na boczny tor i szukających ukojenia własnego ego to tylko farsa i sztuka dla sztuki.Przykład "Chcą zorganizować dla dzieci i młodzieży ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

19:41, 21/03/12

91.206... - myślisz? twoja analiza naprawdę skłania ku refleksji

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.206.244.*

19:37, 21/03/12

pierdoły starych nudnych pryków - tyle

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.254.148.*

05:15, 01/03/12

Dziękujemy Panu Piotrowi za wiarygodnie przedstawioną treść naszego zebrania z dnia 19.02.2012r. Jednak wcale zaskoczyło mnie ostatnie zdanie, że „ nie mamy żadnych politycznych ambicji” – zastanawia mnie czy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

ata

89.69.219.*

14:23, 24/02/12

Słowa pustej krytyki w poniższych komentarzach. Kompetentne ichętne osoby zapraszamy do współpracy!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

15:01, 21/02/12

Cokolwiek, ktokolwiek ,jakkolwiek gdziekolwiek( w tym wypadku Orunia) zrobi zawsze znajdą się podszyci tchórzem pyskacze którym się to nie spodoba. No cóż taka widocznie jest nasza tradycja narodowa.Uczono mnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.240.*

08:57, 21/02/12

62.61.54.* - Trzeba jeszcze założyć koło "mgr bez inż." które będzie zrzeszać osoby z umiejętnościami politycznymi. Potem te dwie grupy się zepnie razem i będzie git!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

92.74.207.*

21:06, 20/02/12

Aj skąd ten sceptycyzm? Najważniejsze że ludzie się uaktywniają. Jeśli nawet 10% Oruniaków zajęłoby się działaniem na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców, znacznie szybciej zmieniłaby ona swoje oblicze i pozycję w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

15:43, 20/02/12

Pomysł fajny, ale wykonanie nie jest takie proste. Tu umiejętności techniczne nie wystarczą potrzeba jeszcze umiejętności politycznych

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

15/08 Zaginęła kotka czarno-biała w okolicach ul. Głuchej. Jeżeli ...»

17/07 Masz ochotę na niegrzeczne darmowe nudesy z nieznajomymi ? T...»

• Wiecej ogłoszeń