Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 02/12/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pierwsze takie pasy w Gdańsku

 3 dodane: 12:40, 09/03/12

tagi:Dworcowapasyprzejście dla pieszych

Na ulicy Dworcowej pojawi się nowoczesne przejście dla pieszych. To pierwsza taka inwestycja w Gdańsku! Sfinansuje ją miasto i lokalna Rada Osiedla.

Pierwsze takie pasy w Gdańsku
Pierwsze takie pasy w Gdańsku
Fot. materiały prasowe

Fotografia 1 z 3

Jej przedstawiciele oraz reprezentanci gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni spotkaii się wczoraj (7 III) z producentem i wykonawcą inwestycji. Rezultat? Już niedługo na Oruni pojawią się pasy, jakich w Gdańsku jeszcze nie było.

Na czym polega ich niezwykłość? Chodzi przede wszystkim o charakter nawierzchni. W przypadku kamiennej kostki (a taka znajduje się na ul. Dworcowej, nieopodal Dworku Artura), namalowane przejście bardzo szybko ulega uszkodzeniu i wytarciu. Jedna z firm znalazła lepsze rozwiązanie. Proponuje aplikację dwuwarstwowego systemu: pierwsza warstwa to elastyczna masa chemoutwardzalna – podkład, który wyrównuje powierzchnię, druga natomiast to wykończenie – biała, chemoutwardzalna masa drogowa. Producent gwarantuje wysoką trwałość, odporność na ścieranie oraz widoczność dla kierowców.

– Baza, czyli płynny plastik, jest bardzo elastyczna i odporna zarówno na wysokie temperatury, jak i na mrozy. Jeśli chodzi o gwarancję, należy to potraktować, jako aplikację testową. W Poznaniu, dwa lata po wykonaniu, pasy były nadal widoczne. Zatem co najmniej przez dwa lata materiał będzie na drodze. Oczywiście mogą pojawić się ubytki, ale istnieje możliwość dosztukowania. Poza tym oznakowanie można odświeżyć – poprzez zwykłe malowanie lub położenie kolejnej warstwy materiału – zapewniał Bartłomiej Tomalak, przedstawiciel firmy Triflex.

Takie zapewnienia nie do końca przekonały jednak Antoniego Krefta – przedstawiciela firmy Kabex, która ma zająć się wykonaniem inwestycji. – Nie polecam nadgorliwości. To są drogie technologie, które nie nadają się na polskie drogi. Nawierzchnia będzie śliska niczym szkło – mówił.

Tomalak był jednak doskonale przygotowany na tego typu „zarzuty” i zaprezentował chropowatą próbkę nawierzchni, informując, że materiał został przetestowany pod tym kątem. Argument ostatecznie zjednał dyskusyjnego przeciwnika.

Zgodnie z ustaleniami, przejście zostanie wykonane w maju. Zadecydowały o tym warunki pogodowe. Sama aplikacja materiału nie powinna zająć dłużej niż trzy godziny. Tomalak zapewnił, że będzie przy tym obecny.

Pasy będą odblaskowe. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ takie rozwiązania sprawdzają się w przypadku gorzej oświetlonych miejsc – rejon Dworcowej do takich należy.

Kolejnym argumentem, na który zwracali już uwagę członkowie lokalnej rady osiedla, to zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. To ważne, tłumaczyli, ponieważ z przejścia korzystać będzie wiele dzieci. Przy Dworcowej znajduje się bowiem Gdański Archipelag Kultury.

Obecnie w miejscu przejścia widnieje tylko znak informujący o jego istnieniu. Próżno wypatrywać namalowanych pasów. – To miejsce wymaga poziomego oznakowania – trzeba nauczyć kierowców, że tam jest przejście, dlatego mówimy „tak” inwestycji – poinformowała Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Osiedla.

– Dla nas to także nowość, dlatego nie ukrywam, że jesteśmy ciekawi, jak to będzie wyglądało, jak sprawdzi się czasowo. Bardzo cieszymy się ze współpracy z Radą Osiedla – dodał Radosław Liziński z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Koszt  materiałów to około 2 tysięcy złotych. Należy do tego doliczyć koszty dostawy i wykonania. Inwestycja zostanie sfinansowana w połowie przez ZDiZ, w połowie natomiast przez Radę Osiedla.
Triflex to wiodąca w Europie firma niemiecka, specjalista w dziedzinie mas chemoutwardzalnych, producent wysokiej jakości materiałów do oznakowania poziomego dróg. Zdjęcia przedstawiają ulice w Poznaniu.

Galeria artykułu

Pierwsze takie pasy w Gdańsku

Pierwsze takie...

Pierwsze takie pasy w Gdańsku

Pierwsze takie...

Pierwsze takie pasy w Gdańsku

Pierwsze takie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.53.*

11:15, 10/03/12

Pewnie źle wpisałeś słowo z obrazka...

zgloś naruszenie
awatar

zdzislaw117

89.69.114.*

21:27, 09/03/12

DLACZEGO MÓJ KOMENTARZ NIE ZOSTAŁ NADANY,A MŻE URAZIŁEM CZŁONKÓW RADY OSIEDLA.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.98.*

20:16, 09/03/12

nie z Pani strony, tylko ze strony pana przedstawiciela owej firmy ;)

zgloś naruszenie
awatar

p.kalbarczyk

89.69.229.*

18:17, 08/03/12

drobne niedopatrzenie z mojej strony, dziękuję za tak subtelne zwrócenie uwagi :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:04, 08/03/12

"Baza, czyli płynny plastik, jest bardzo elastyczna i odporna na wysokie temperatury, zarówno dodatnie jak i ujemne" - buahaha, jak temperatura ujemna może być wysoka? :D

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

04/11 Interesują mnie spotkania z tłem finansowym, mam swoje miesz...»

• Wiecej ogłoszeń