Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/11/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na Oruni sprzątać (chyba) nie trzeba

 1 dodane: 19:24, 14/03/12

tagi:długipracanajemcyczynszkomunalne

Około 30 oruniaków regularnie odrabia swoje długi czynszowe, pracując dla miasta. W zależności od pogody odśnieżają lub sprzątają zaniedbane miejsca w Gdańsku. – Ale czemu nie wysyłają nas na Orunię? – pytają dłużnicy.

Orunia właściwie nigdy nie jest sprzątana przez dłużników - przekonują nas ci ostatni.
Orunia właściwie nigdy nie jest sprzątana przez dłużników - przekonują nas ci ostatni.
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Kilka tysięcy najemców, z tego blisko tysiąc z nich nie płaci regularnie swego czynszu – tak jeszcze przed rokiem wyglądała „komunalna” statystyka na Oruni. Sytuacja zmieniła się o tyle, że od tego czasu więcej osób „poszło na swoje” – tu bodźcem dla wielu były niedawne, zafundowane przez miasto podwyżki. Teraz najemców jest tutaj już „tylko” 2900, wciąż jednak wielu z nich pozostaje dłużnikiem miasta. Rekordziści potrafią zalegać na...80 tysięcy złotych.

Od jakiegoś czasu, po spełnieniu określonych warunków, można swój dług odpracować. W zimę trzeba chwycić za łopaty i na zlecenie miasta odśnieżyć wybrany teren. Kiedy jest cieplej, dłużnicy zakasują rękawy i sprzątają poszczególne rejony miasta. Śródmieście, Wrzeszcz, Oliwę.

Ale nie Orunię. Jest to o tyle dziwne, że przecież formalnie przynależy ona do Gdańska od 1933 roku, a liczba mieszkań (i również dłużników) komunalnych jest tu niemała. Relatywnie spora jest też liczba tutejszych mieszkańców (30 osób), którzy zdecydowali się na odpracowywanie swoich długów właśnie w taki sposób.

I to właśnie oni wskazują nam anonimowo na to dość osobliwe zjawisko. – Nie rozumiem tego. Sprzątamy śmieci w całym Gdańsku, ale na Orunię nigdy nie jesteśmy „rzucani”.  A jeżeli już to jedna, dwie osoby. Reszta jedzie gdzie indziej. Czy u nas jest tak czysto? No chyba nie chodzi o to – mówi mi mieszkaniec Oruni i jeden z dłużników, który prosi o zachowanie anonimowości.  - A o co? – pytam. – Nie wiem. Pytaliśmy, ale nam powiedzieli, że nie mamy się interesować, tylko pracować tam gdzie nam każą. To pracujemy – odpowiada mój rozmówca.

W Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych, instytucji, która zawiaduje całą „dłużniczą” akcją, dowiadujemy się, że w tym roku już blisko 400 osób zdecydowało się odpracować swoje należności wobec miasta. Ludzie ci sprzątają śmieci, grabią trawniki. Czemu nie na Oruni? Czy według GZNK nie ma tutaj miejsc, które wymagają pracy dłużników?

- O tym, gdzie jest wykonywane świadczenie decyduje Koordynator zadania, wskazany przez Dyrektora GZNK. Biuro Obsługi Mieszkańców nr 4 (położona przy Trakcie św. Wojciecha „oruńska” filia GZNK – przyp. red.) posiada wiedzę, które miejsca na Oruni wymagają sprzątania i sukcesywnie te miejsca są porządkowane – odpowiada nam Magdalena Dyba z GZNK.

Niestety nie dowiadujemy się, jakie to są miejsca. Prosimy o więcej szczegółów. - Dłużnicy sprzątają teren Gdańska. Biuro Obsługi Mieszkańców kieruje dłużników w miejsca wymagające podjęcia prac porządkowych w ramach zaistniałych potrzeb – mówi Dyba.

Znów nie pada ani jedno słowo o oruńskich lokalizacjach. Nie wiemy, czy dłużnicy pracowali (albo będą pracować) w Parku Oruńskim lub na przykład w miejscu, które opisaliśmy tutaj.

Jak to możliwe, że 30 oruniaków, dłużników miejskich nie sprząta swojej dzielnicy? Nie mamy odpowiedzi na to pytanie.

Przy okazji poruszyliśmy jeszcze jedną kwestią, często podnoszoną przez krytyków opisywanej tu akcji. Kto tak naprawdę sprawdza jakość wykonywanych przez dłużników prac?

- Pracę dłużników sprawdza administrator. Jeśli praca jest źle wykonywana „świadczenie rzeczowe” nie zostaje im zaliczone, a tym samym dług nie jest pomniejszony – zapewnia Dyba.

Galeria artykułu

Orunia właściwie nigdy nie jest sprzątana przez dłużników - przekonują nas ci ostatni.

Orunia...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.116.*

18:10, 01/05/12

...na Żuławskiej 4 często jest brudno, sprzątający konsekwentnie omijają to miejsce...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.4.*

11:19, 18/03/12

Faktem jest że na Oruni syf jest straszny a ty gostku opowiadasz o weryfikacji naszej wiedzy. Nasza wiedza to to co widzimy, a jest to syf, zgnilizna, i buta władz. Jeszcze trochę... sami poczujeci

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

89.69.102.*

16:54, 16/03/12

Szanowny Czytelniku, piszący poniżej. Nim zarzucisz komuś brak wiedzy, sam zrewiduj swoją. Na miejskiej mapie własności - http://mapa.gdansk.gda.pl/Plan/Mapa.aspx, opisywane tereny należą do "Gminy i związki ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.206.*

14:04, 16/03/12

Panie Olejarczyk, już widzę kolejny artykuł, gdyby dłużnicy komunalni mieli sprzątać prywatne posesje (oznaczone jako \"tutaj\") w tym artykule. Myśl pan trochę!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.5.*

22:02, 15/03/12

tyle słońca w naszym mieście, nie widziałeś tego jeszcze popatrz, o popatrz, szerokimi ulicami, niosą szczęście zakochani popatrz, wiatr porywa ich spojrzenia... idzie wiosna, czas zakochać się...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.5.*

21:53, 15/03/12

a pani ze zdjęcia już niestety nie żyje, zdjęcie nie aktualne...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.5.*

21:50, 15/03/12

miejsce zaznaczone \"tutaj\" to nie jest teren miasta, tam jest właściciel prywatny...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

20:37, 15/03/12

z jakiej dzielnicy jest ta Pani Dyba i ten jej dyrektorek GZNK???? i reszta GURU'w.... z "Miasta"???? Moze to jest przyczyna? To jest podobne do tych slynnych zmian tras i kursowania autobusow, i gdzie sa ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.170.*

06:16, 15/03/12

Tak właśnie władze miasta wychowują kastę niewolników, są lepsi i gorsi. Ten co ma miliony długu względem ludzi z tytułu niewypłaconych świadczeń, pensji i.t.p. jest cacy, a ten co przez takiego gnoja ma dług na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.227.123.*

21:50, 14/03/12

Typowe Platformerskie podejście do tematu

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń