Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 27/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Placów zabaw nie będzie

 1 dodane: 16:20, 10/08/12

tagi:konkursŚw. WojciechZwiązkowaplac zabaw

Błędy lokalnych organizacji i nie do końca jasne oceny urzędników – miejski konkurs na budowę placów zabaw raz jeszcze okazał się dla Oruni i Św. Wojciecha niekorzystny. Dzieciaki z dzielnicy muszą poczekać... przynajmniej kolejny rok.

Placów zabaw nie będzie
Placów zabaw nie będzie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Huśtawki, piaskownice, drabinki, słowem raj dla najmłodszych. W tym roku miały szansę powstać dwa – jeden na skwerku przy Związkowej, drugi nieopodal Szkoły Podstawowej nr 40 w Św. Wojciechu. Za wszystko zapłaciłoby miasto (w domyśle podatnicy), po 50 tysięcy złotych na budowę każdego z nich. Aby ziścił się taki scenariusz, oba wnioski musiały zdobyć jak największą liczbę punktów w miejskim konkursie na nowe place zabaw. 

Stało się jednak inaczej, formalny wniosek o budowę placu na Związkowej został odrzucony już w przedbiegach – wnioskodawca nie dostarczył kompletu wymaganych dokumentów.

„Św. Wojciech” do konkursu przystąpił i... do ostatniego „premiowanego” dziesiątego miejsca zabrakło mu pięciu punktów. Do końca tego roku place zabaw zostaną wybudowane w innych częściach Gdańska, między innymi na Olszynce, Ujeścisku, we Wrzeszczu i w Brzeźnie. 

- Czujemy niedosyt i zdziwienie. Uważamy iż urzędnicy mogli wyżej ocenić plac niźli tylko na 73 punkty. Obecny system oceniania wniosków jest dość kontrowersyjny, ponieważ komisja może w łatwy sposób zdecydować o wyborze danego wniosku. Rozkładając nasz wynik na czynniki pierwsze, rzuca się w oczy zaniżenie punktacji – ostro oceniają członkowie Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”, która wspólnie z inną organizacją, Stowarzyszeniem Lokalnym „Orunia” pracowała nad przygotowaniem wniosku w sprawie budowy placu w Św. Wojciechu.

Powołana przez prezydenta Gdańska 10-osobowa komisja konkursowa, w skład której wchodzili urzędnicy i dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, oceniała wszystkie wnioski w siedmiu kategoriach. Do konkursu zgłoszono 31 lokalizacji, jedenaście z nich nie przeszło formalnego sita. Oceniano pozostałą dwudziestkę, z niej wytypowano dziesięć „najlepszych”. 

Jednak niektóre z ocenianych przez urzędników kategorii mogą rodzić znaki zapytania. Jak na przykład rozumieć punkt „dotychczasowa współpraca oferenta z gminą miasta Gdańsk”, lub inny: „Kwalifikacje i doświadczenie osób bezpośrednio realizujących zadanie”?

W rozmowach z przedstawicielami Wydziału Programów Rozwojowych (jego szef przewodził komisji) dowiadujemy się, że nie ma nic dziwnego w tak sformułowanych, a później ocenianych kategoriach. – Nikt nie da pieniędzy mało znanej organizacji, a te z nich, które mają w swoich szeregach specjalistów, którzy mogą okazać się przydatni w tworzeniu placów zabaw, są oceniani wyżej – tłumaczą. Jacy specjaliści? – Na przykład inżynierowie – ripostują urzędnicy.

Co ciekawe właśnie w tych dwóch kategoriach wniosek ze Św. Wojciecha stracił w sumie 10 punktów. To przekreśliło szansę dzieciaków ze Św. Wojciecha na pierwszy, profesjonalny plac zabaw w ich okolicy.

- Jestem zdziwiony taką oceną miasta. Przecież nasza organizacja dwa lata temu brała udział w tym samym konkursie i wtedy nasz wniosek oceniono jako jeden z najlepszych. Dzięki temu powstał plac zabaw przy ulicy Ubocze, gdzie piecze sprawują nauczyciele i dyrekcja położonej tuż obok szkoły, partner naszego Stowarzyszenia. Dokładnie tak samo miało to wyglądać w Św. Wojciechu – komentuje Piotr Wróblewski, szef SIL „Orunia”.

Ale nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Miejski konkurs (znów na kwotę 500 tysięcy złotych) planowany jest także na rok 2013.

- Szkoda, że nie udało się w tym roku pozyskać środków na ten plac, ponieważ ten, który został utworzony w ubiegłym roku za środki z budżetu Rady jest dostosowany do najmłodszych dzieci. Starsze niestety w Św. Wojciechu nie mają nic. Najbliższe miejsce do zabaw mają w… Pruszczu Gdańskim lub na Oruni – nie kryją rozczarowania radni osiedla.

Drugi wniosek, który dotyczył placu zabaw na ulicy Związkowej, składała Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przepadł, bo... wnioskodawca nie dostarczył na czas jednego z dokumentów, sprawozdania merytorycznego. – To moja wina, popełniłem błąd, jest mi przykro, że nasz wniosek został odrzucony – przyznaje Przemysław Kluz, który właśnie z ramienia GFIS odpowiadał za cały projekt.
Jak działa umowa z miastem?
Miasto przekazuje Organizacjom Pozarządowym teren pod plac zabaw „umową użyczenia”, w której organizacja zobowiązuje się przez okres trzech lat do utrzymania placu zabaw w należytym stanie. W przypadku nie wywiązywania się Organizacji Pozarządowej z powyższego obowiązku Miasto może nie przedłużyć umowy użyczenia na kolejne lata, a także może nałożyć kary z tego tytułu.

W 2010 roku Miasto ubezpieczyło wybudowane place zabaw, ale już w 2011 i 2012 roku ten obowiązek ponoszą Organizacje Pozarządowe. Muszą także ponosić koszty związane z utrzymaniem placu zabaw.

W 2010 roku Orunia „wygrała” dwa place zabaw: przy ulicy Ubocze i na Gościnnej, nieopodal Gościnnej Przystani.

Galeria artykułu

Placów zabaw nie będzie

Placów zabaw...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.67.*

20:56, 14/08/12

może Miro coś pomoże

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.109.*

14:59, 14/08/12

niech dzieciaki dalej bawia sie w błocie na ulicy co tam..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.92.*

11:01, 12/08/12

Zerknijcie proszę jak "sprawiedliwie" są rozstrzygane Konkursy na Place Zabaw na przestrzeni trzech lat na Mapie http://www.trojmiasto.pl/photo.php?id=83193 Szkoda, że coś oczywistego jak Plac Zabaw jest w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.93.*

19:51, 11/08/12

PO Co plac zabaw postawmy kolejny pomnik :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.147.253.*

01:44, 11/08/12

Akurat słoneczniki to bardzo fajna inicjatywa. Przejdźcie się Związkową czy Ramułta i wszędzie widać słoneczniki ;))) Lepsze to niż zasrany trawnik!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.74.*

20:40, 10/08/12

niech sieją słoneczniki to im wychodzi dobrze

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.98.*

18:54, 10/08/12

No proszę, radni pokazali pazurki. Szkoda, że dopiero po ogłoszeniu wyników :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.50.*

18:53, 10/08/12

Właśnie kto ze starszych dzieci bawi się na huśtawkach? ;)

zgloś naruszenie
awatar

Eichelberger

89.69.118.*

18:52, 10/08/12

starsze dzieci mają inne zajęcia, browarek, stanie wieczorem pod sklepem, awantury :>

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń