Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Małomiejska musi poczekać

 3 dodane: 15:35, 13/08/12

tagi:Nowa MałomiejskachodnikMałomiejskaremont

Ulica Małomiejska „mało miejską” pozostanie jeszcze przez najbliższych kilka lat. Modernizacja kosztuje, a środków brak. Szansą jest dopiero kolejny okres rozliczeniowy dofinansowania unijnego, który przypada na lata 2014 – 2020.

Małomiejska musi poczekać
Małomiejska musi poczekać
Fot. p.kalbarczyk

Fotografia 1 z 3

Co sprawia, że w deszczowy dzień ul. Małomiejska staje się nie do przejścia? Brak chodnika oraz – na pierwszy rzut oka – kanalizacji deszczowej. Jak udało nam się dowiedzieć: kanalizacja jest, nie umieszczono jednak wpustów ulicznych, które odprowadzałby wodę z powierzchni ulicy do kanału…

O problemach związanych z brakiem chodnika pisaliśmy już (uwaga!) trzy lata temu.

–  Pan na wózku inwalidzkim musiał wjechać na jezdnię, bo nie mógł jechać poboczem. Samochody musiały się zatrzymywać i mijać go, wjeżdżając na przeciwległy pas. Ja chodzę tędy do sklepu właściwie codziennie. Kiedy pada deszcz, nie można przejść tego odcinka suchą stopą – mówili wówczas mieszkańcy ulicy. W komentarzach pod artykułem zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo (a w zasadzie jego brak) matek z dziećmi oraz zachęcano urzędników do spaceru Małomiejską w deszczowy dzień.

Jak jest dzisiaj? Niestety, obecne zdjęcia nie różnią się niczym od tych sprzed trzech lat. Na zmiany trzeba poczekać co najmniej drugie tyle.

– Modernizację ul. Małomiejskiej, w zakresie budowy wpustów ulicznych i chodnika, ze względu na koszt, można zrealizować wyłącznie ze środków inwestycyjnych. Niestety, w najbliższym czasie z powodu braku środków nie zaplanowano takiej modernizacji – informuje Stanisław Piliczewski, kierownik Referatu Inwestycji Europejskich.

– Pierwotnie planowano wykonanie przebudowy ul. Małomiejskiej w ramach budowy Trasy P-P (trasy biegnącej od ul. Sikorskiego na wysokości ul. Cienistej do ul. Małomiejskiej, łączącej Chełm z Orunią – przyp. red.). Chcąc jednak kompleksowo rozwiązać problemy komunikacyjne Gdańska Południe, Miasto przygotowało, a Rada Miasta uchwaliła Strategiczny Program Transportowy dzielnicy Gdańsk Południe. Zgodnie z tym planem zdiagnozowano potrzeby budowy sieci dróg i określono ich priorytety – dodaje.

Na czym polega Strategiczny Program Transportowy i jak jego realizacja wpłynie na sytuację na Małomiejskiej?

W założeniach urzędników, program ma na celu rozwiązanie problemów komunikacyjnych Gdańska Południe – zapewnienie płynnej komunikacji do oraz z centrum Gdańska. W ramach programu priorytetowo powstaną ulice: Nowa Bulońska Północna, Nowa Jabłoniowa oraz Ciąg Nowa Małomiejska – Nowa Podmiejska. Dodatkowo, w przypadku posiadania środków: Nowa Świętokrzyska, Nowa Warszawska oraz Unruga.

– Planowanym źródłem finansowania jest kolejny okres unijny 2014-2020. Jest to praktycznie jedyna możliwość zrealizowania tego ambitnego, wycenionego  na ponad miliard złotych, Strategicznego Programu – mówi Piliczewski.

Czy istnieje szansa, że sytuacja na Małomiejskiej poprawiła się wcześniej?

–  Nie mam dobrych informacji w tej kwestii. Włożenie dzisiaj kilku milionów złotych w Małomiejską  wydaje się o tyle nierozsądne, że w niedalekiej przyszłości, w najbliższej perspektywie unijnej, jest tam planowana dość istotna inwestycja komunikacyjna (droga, torowisko, chodnik, ścieżka rowerowa) – informuje Dariusz Słodkowski, radny Miasta Gdańska.

Małomiejska musi więc poczekać?

- Małomiejska była drogą polną, budowaną dawno i niestety polny charakter pozostał do dziś. Chodniki powinny być – nikt nie mówi, że nie ma takiej potrzeby. Ciężko tamtędy przejść i doskonale to rozumiem.  Ale to jest po prostu pytanie o zasadność: czy zainwestować dziś kilka milionów i najpóźniej  za 5 lat to wszystko rozrywać… Możliwość jest, pytanie: czy nas na to stać? – zastanawia się Słodkowski.

Nowa Małomiejska ma bowiem przebiegać w miejscu tej obecnej. Jak informuje radny, Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się na wyburzenia zabudowy ruralistycznej wzdłuż Małomiejskiej – od pizzeri „Leone” aż do ciepłociągu (w pierwotnym założeniu Nowa Małomiejska miała przebiegać za tymi budynkami).
Próbowaliśmy uzyskać informacje o przewidywanych przy Małomiejskiej ścieżkach rowerowych, zwłaszcza w kontekście projektu System Tras Rowerowych dla Gdańska. Biuro Rozwoju Gdańska skierowało nas do Oficera Rowerowego, Remigiusza Kitlińskiego. Ten, niestety, nie zdradził nam żadnych szczegółów w tej sprawie i polecił skontaktować się z … BRG.

Galeria artykułu

Małomiejska musi poczekać

Małomiejska...

Małomiejska musi poczekać

Małomiejska...

Małomiejska musi poczekać

Małomiejska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

149.55.30.*

07:50, 24/08/12

a ja mieszkam na górnej ale mam wywalone w Małomiejską, lubię stać w korkach, radia se posłucham... za to fajnie że mamy nowy piękny (najpiękniejszy podobno - nie wiem)stadion na który nie chodzę choć gra na nim ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

06:33, 15/08/12

Nie mijać tylko wyprzedzać

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.246.*

09:40, 14/08/12

Paradoksalnie to ona w tym momencie jest bardziej miejska, niż będzie w przyszłości...Za kilka lat dostaniemy kolejny tranzytowy tunel z ekranami i tunelami dla pieszych, tak jak to się dzieje teraz na Nowej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń