Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 04/07/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkańcy, zbierajcie na inwestycje

 1 dodane: 15:16, 17/11/12

tagi:inwestycjeLII

Remont chodnika, ulicy, budowa kanalizacji, albo montaż przystanku? Jeżeli miasto tego nie robi (a na Oruni nie brak takich przykładów), to przynajmniej w teorii ratunkiem jest Lokalna Inicjatywa Inwestycyjna. Kto jednak tak naprawdę o niej słyszał?

Mieszkańcy, zbierajcie na inwestycje
Mieszkańcy, zbierajcie na inwestycje
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Mieszkamy przy niewielkiej ulicy, która wymaga remontu. Albo chodnik przed naszym blokiem coraz z roku na rok coraz głębiej się zapada. A może na jednym z przystanków przydałaby się wiata? Od urzędników słyszymy stale jedno i to samo zdanie: „nie ma pieniędzy”. Na tym często aktywność miasta się kończy.

Jeżeli jednak mamy w swojej dyspozycji określoną wartość takiej inwestycji (i to niekoniecznie pieniędzy, ale też na przykład materiałów budowlanych), możemy starać się o wpisanie nas do programu Lokalnych Inicjatyw Inwestycyjnych (LII).

W skrócie: zbieramy 30 procent wartości inwestycji (pieniądze, materiały, lub ziemia), resztę „dorzuca” miasto. Oczywiście, jeżeli urzędnicy uznają nasz wniosek za zasadny.

Co ciekawe, podczas ostatniej rozmowy urzędników z „oruńskimi” radnymi osiedla, ci ostatni usłyszeli, że remont ulicy Smolnej byłby możliwy, gdyby...mieszkańcy wykazali się większą inicjatywą. I zgłosili się do programu LII.

I chociaż dla niektórych taka inicjatywa może być absurdalna (mieszkańcy płacą podatki i jeszcze dorzucają się do zadań, które powinna realizować za nich gmina), faktem jest, że w zeszłym roku kilka inwestycji udało się w takim trybie przeprowadzić.
- W roku 2011 zakwalifikowano do realizacji 5 zadań, z czego wykonano lub w trakcie wykonania są 3 zadania. Dwa pozostałe nie zrealizowana z przyczyn nie leżących po stronie miasta. Kwota w budżecie przeznaczona na LI to 1 345 046 zł – mówi nam Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego w Gdańsku.

I wymienia zrealizowane wnioski, które uzyskały wsparcie: budowa sieci kanalizacynej przy ulicy Wiłkomirskiego, poprawa infrastruktury przy ulicy Łuczniczej i bezpośrednie włączenie sieci kanalizacji deszczowej z obrębu Platynowa 2/Okulickiego 4 do zbiornika retencyjnego „Platynowa”.

Wniosek o wsparcie w ramach LII mogą składać osoby prawne, fizyczne, organizacje społeczne, oraz Wspólnoty Mieszkaniowe. O co mogą się ubiegać?
Miasto może „dorzucić się” do budowy i modernizacji urządzeń wodociągowych (ale już nie przyłączy do budynków), urządzeń kanalizacji sanitarnej, sieci kanalizacji deszczowej, przepompowni, rowów odwadniających, przystanków, dróg, parkingów, placów, a nawet...mostów i przedszkoli.

- Wnioski składa się na piśmie na drukach i wraz z załącznikami (również opisanymi w uchwale) kieruje się do Urzędu Miasta Gdańska, doWydziału Programów Rozwojowych. Termin składania wniosków – do 30 września każdego roku – tłumaczy Kuczyńska.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Wnioski rozpatruje: 1. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska – pod kątem kompletności i jakości dokumentacji technicznej, 2. Międzywydziałowa Komisja ds. Lokalnych Inicjatyw – pod kątem wysokości przyznanego dofinansowania.

W jaki sposób oceniane są wnioski? - Kryteria oceny wniosków rozpatruje się przede wszystkim pod kątem: rewitalizacji obszaru, na którym zlokalizowana jest inwestycja, rozwoju budownictwa mieszkaniowego, szczególnego znaczenie dla miasta, wpływu na lokalną gospodarkę, wartości inwestycji brutto wg kosztorysu inwestorskiego.

Galeria artykułu

Mieszkańcy, zbierajcie na inwestycje

Mieszkańcy,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.11.53.*

09:36, 19/11/12

to po co w Gdańsku cała ta Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska skoro ma myć Lokalna Inicjatywa Inwestycyjna i pieniądze własne Orunian??? Brak Biedronki?

zgloś naruszenie
awatar

r_maki

95.40.203.*

20:17, 17/11/12

Czy dobrze pojmuję intencje autora? Czyżbym pomimo iż płacę podatki, i to nie małe, podnoszą nam wszelkie opłaty mam jeszcze sponsorować inwestycje które należą się nam jak psu buda?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń