Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pochylnie coraz bliżej?

 2 dodane: 18:07, 19/11/12

tagi:pochylnieniepełnosprawniTraktKanał RaduniRada

Dobra i zła wiadomość dla niepełnosprawnych mieszkańców Oruni – urzędnicy, po apelach lokalnej Rady Osiedla, uznali, że wybudowanie dwóch pochylni nieopodal Kanału Raduni (na wysokości ulicy Gościnnej i Sandomierskiej) to zadania „najpilniejsze wzdłuż Traktu św. Wojciecha”. Niestety w 2013 roku nie ma co liczyć na taką inwestycję.

Pochylnie coraz bliżej?
Pochylnie coraz bliżej?
Fot. materiały UMG

Fotografia 1 z 2

O tym, że brak cywilizowanych wejść „na drugą stronę Kanału Raduni” stanowi poważny problem dla wielu, pisaliśmy tutaj. W sprawę zaangażowała się lokalna Rada Osiedla, w tym szczególnie mocno jedna z jej reprezentantek, która problem zna nad wyraz dobrze. - Nie ma przejścia, trzeba ciągnąć wózek po dziurawych schodach, kocich łbach. Sama mam chorego syna i nie jestem w stanie zawieźć go do Parku, chociaż bardzo bym chciała – mówiła nam Władysława Górska.

Po kilku pismach radnych, a także po naszych artykułach i tekstach w innych mediach, „coś” drgnęło. W ostatnim piśmie do członków Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce Maciej Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Gdańsku pisze: „Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych wypowiedziała się w sprawie omawianych wejść, określając je jako najpilniejsze do wykonania wzdłuż ulicy Trakt św. Wojciecha (...) Podsumowując, Miasto Gdańsk widzi potrzebę wybudowania pochylni dla osób niepełnosprawnych(...)”

Pracownicy gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wyliczyli już nawet koszt takich pochylni. Pierwsza z nich o długości 40 metrów na wysokości przystanku Sandomierska ma kosztować 80 tysięcy złotych. Druga pochylnia, zlokalizowana na wysokości przystanku Gościnna, będzie miała 50 metrów długości i pochłonie 85 tysięcy złotych. Opracowanie projektu budowlanego-technicznego, jak czytamy w cytowanym wyżej dokumencie, będzie kosztować 50 tysięcy złotych.

W sumie więc zapowiada się wydatek rzędu 215 tysięcy złotych. I tu zaczyna się problem. Urzędnicy oficjalnie przyznają, że „z powodu braku wolnych środków w budżecie inwestycyjnym”, nie ma co spodziewać się, że inwestycja ruszy w 2013 roku. Priorytetem, jeżeli chodzi o kwestie niepełnosprawnych w mieście, jest budowa dojścia do Ośrodka Wczesnej Interwencji dla Osób Niewidomych w Sobieszewie.

„Oruńscy” radni osiedla uważają, że najważniejsza droga w sprawie przejść dla niepełnosprawnych na dzielnicy została wykonana. – Pozostało „tylko” sfinansowanie i realizacja inwestycji – żartuje Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. - Udało nam się przekonać urzędników, że pochylnie powinny powstać. Jeśli będziemy im się odpowiednio często przypominać w tym temacie wówczas o realizację powinniśmy być spokojni. Tym bardziej, że inwestycja została uznana za najpilniejszą do wykonania – dodaje radny.

Co według radnych spowodowało, że ich wniosek (w przeciwieństwie do wielu innych) spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem urzędników?- Z pewnością pomogły zebrane statystyki oraz wsparcie Domów Pomocy Społecznej (Nowiny i Starogardzka), Kościołów i dobra argumentacja – uważa Korsztun.

Galeria artykułu

Pochylnie coraz bliżej?

Pochylnie coraz...

Pochylnie coraz bliżej?

Pochylnie coraz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.205.42.*

08:23, 21/11/12

Ja im pogratuluję dopiero jak zostanie zrobione

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.135.*

10:13, 20/11/12

Brawo Rada Osiedla. Pilnujcie tego, bo urzędnikom znów się zapomni

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń